• 1960 sonbaharı

anadolu'da kış devliği denilen kışlık kavurma, pastırma, turşu, salça hazırlama dönemi başlamıştır. büyükannem de o sene çocuklarıyla birlikte hummalı bir çalışma işine girer, kışlıklarını hazırlarlar. o günlerden birinde hamama giderler, bir güzel yıkanırlar. yine hamamdan çıkıp kışlık kavurma için akşam boyu dışarda kalır o gün de ve üşütür büyükannem. o günden itibaren müthiş bir ağrı girer başına. oğlu yani bizim büyük dayı arkadaşı eczacı numan'a gider ve durumdan bahseder. numan da bu ilacı verir ve iyi geleceğini söyler. gerçekten de büyükannem ilacı içer içmez günlerdir devam eden baş ağrısı şıp diye kesilir. kesilir kesilmesine de ertesi gün tekrar ve ardından yine aljil. bu ilaç evde büyükannemin şekeri gibi olur, ağrı oldukça avuç avuç içer, evde bitti mi evin en küçük çocuğu bile numan'a gönderilir ekmek almaya gider gibi, cam şişede bir kutu aljil'le döner çocuk. o kış öyle geçer.

kış sonu, bir sabah büyükannem kasığında müthiş bir sancıyla uyanır. apar topar doktor karnik keşişoğlu faytona bindirilir, getirtilir. birkaç günlük tetkikten sonra anlaşılır ki büyükannem avuç avuç içtiği aljil sebebiyle kolon kanseri olmuştur. birkaç ay yataktan kalkamaz. son günlerini radyoda dinlediği yassıada mahkemeleri haberleriyle geçirir ve 11 nisan 1961'de 51 yaşında dünyasını değiştirir.
  • mucize ilaçtır. izin verirse kendisine evlenme teklifi etmek istiyorum.
  • baş ağrıma iyi gelen bir ağrı kesici.

ağrı kesici olarak baş ağrıma iyi gelmesi şaşırtıcı değil, şaşırtıcı olan; baş ağrım bir kere başladığında aljil' den daha etkili olduğu iddia edilen hangi ilacı içsem asla geçmez. apranax fortlar, majezikler, aprol fortlar, vermidonlar havada uçar başım ağrıdığında ancak hiç biri geçirmiyor ama bu aljil mucizevi şekilde geçiriyor.
  • hayatımda daha iyisini görmediğim ağrı kesici ilaçtır. ne ağrısı olursa olsun bu ilaca dayanma süresi 5 dakikayı geçmez ama nedense eczanelerde bu aralar bulunması bir hayli zor. üretimi bitti diyorlar ama ne kadar doğru bilmiyorum.
  • anneannemi hatırlatıp beni 18-19 yıl öncesine döndürmüş ilaç.

http://www.farmacep.com/img/125/aljil20tb.jpg
  • hala bulamadığım ilaçtır. ankara'da bulan varsa bir yeşillendirsin.
hesabın var mı? giriş yap