şükela:  tümü | bugün
 • lesbos’lu (midilli) yunan şairi., sappho ile aynı dönem yaşadı. çoşkulu şiirler yazmış. kendi adıyla anılan bir de şiir ölçüsü var: alkaios vezni. yakın zamanlar sappho ile alkaios adında bir derlemede şiirlerinden bir seçme yayınlandı
  ayrıca perseus’un üç oğlundan birinin adı.
 • yasamina ait bildigimiz tek tarih i.ö. 612 (lesbos tirani melankhros devrilmistir) olan alkaios'un yasaminin büyük bir bölümü tiranlara karsi verdigi amansiz mücadelerle gecmistir. halki destekleyen tiranlara karsi hep aristokrasiyi savunan alkaios kimi zaman yurdundan sürgün bile edilmistir. hatta bu sürgün sirasinda bir süre parali askerlik yapmistir. siirleri üc grupta toplanir:

  1- erotik (ask) siirleri
  2- siyasal cekismeler
  3- icki alemleri

  alkaios'un yasami siyasal cekismeler ve catismalarla dolu oldugu icin ask siirleri ve icki alemleri kendisini rahatlatan yegane seyler olsa gerektir. siirlerinde sik sik savas tanrisi ares'i anan alkaios insanin yasadikca eglenmeye ve yemeye-icmeye bakmasi gerektigine inanir cünkü ölüme care yoktur. siirlerinden dogaya karsi da büyük bir sevgi besledigini anliyoruz. yaz olsun, kiz olsun tüm mevsimleri sever ve hepsinde bir güzellik bulur. bir siirinde sappho'dan söz etmistir. bu sözedis bazi filologlari ikisinin arasinda bir ask yasandigi düsüncesiyle doldurmustur. ancak bu düsük bir ihtimaldir. alkaios cok sevilmis bir ozandir. taklit edilemezdir, özgündür.
 • 18 ekim 1996 tarihinde melih cevdet anday'ın cumhuriyet'te kaleme aldığı yazıda yer vermiş olduğu şiirin sahibidir:
  "vakit çok geç.harman sonu.
  asmalardan bol bol üzüm
  toplayacağız sanmıştık.
  gel gör ki salkımlar cılız kaldı.
  bağ sahipleri, olmamış
  salkımları toplayıp götürdü.
  şimdi elimizde sayısız salkım var
  hepsi de koruk hepsi de ekşi"
hesabın var mı? giriş yap