şükela:  tümü | bugün
  • onikiparmak barsağından mideye doğru safra kaçağı olmasına bağlı oluşan gastrit türüdür. mekanizmayı basitçe açıklamak gerekirse oldukça düşük ph değerine sahip olan mideye oldukça yüksek ph değerine sahip olan safra temas ederek buradaki hücrelerde bozulmaya neden olmakta ve kimyasal tahriş sonucu gastrit tablosu gelişmektedir. tedavisi daha güçtür çünkü proton pompa inhibitörleri etkisizdir. ursodeoksikolik asit (udca) ile başarılı sonuçlar alındığı iddia edilmektedir. (bkz ursofalk)
  • özellikle sabahları midede kaynama ile uyandıran bir rahatsızlık. bazen ağıza kadar asidimsi bir tat olabiliyor. tüm günü kötü geçirebiliyorsunuz, yaşam kalitesini düşüren, yaşama sevincini yok eden reflüden daha zor olan hastalık. endoskopide midede yeşil sıvıyı görünce genel olarak azar azar ve sık yemek yenmesini önerip mide koruyucu veriyorlar.
  • pilorik sfinkterin fonksiyonunun bir şekilde yetersiz olduğu durumlarda görülür. tedavisi zordur, iflah olmayan mide yemek borusu yanmalarına neden olur.
  • (bkz: safra reflüsü)
    doktor degilim, teknik terimler kullanamayacagim.

    bir kac yildir muzdarip oldugum hastalik. geceleyin sanki tirnaklarinla kazircasina yanma ve cok siddetli kasilma, gunduz ise sadece cok siddetli kasilma seklinde kendini gosteriyor. doktorlar endoskopide midede safra gormezlerse tam teshis koyamiyorlar. bildigim kadariyla tedavisi yok. neden oldugu da bulunabilmis degil. normalde iyi gelen gaviscon ve buscopan, agri nobetleri basladiginda hicbir ise yaramiyor. bilmeyen icin amaan reflu iste diyip geciliyor ama cektigim agrilari, canimin yanmasini bi ben bilirim. dusmanimin basina gelmesin, o derece.

    tedavisi varsa ve biliyorsanız yesillendirin lutfen.