*

şükela:  tümü | bugün
 • platonun sira arkadasi olup,sokratese asik olmus olan eski yunanli sahsiyet.
 • sokrates'in her dediğini doğrulamakla görevlendirildiğini düşündüğüm, şakşakçı kimse.
 • eski yunanin en satici komutani denilebilir. atina ordularinin konutaniyken once atinaya ihanet edip sparta tarafina gecmis, sonra spartayi da satip atinaya geri donmustur.
  evet sokratese asik olmus ama karsilik bulamamistir.
 • 27 yil suren peleponnes savasi suresince 5 kez taraf degistirip toplam 7 ulkeyi (bu ulkelerden birinin pers imparatorlugu oldugu da dusunulurse; sayisiz ulusu da diyebiliriz) birbirine dusurerek kendini asmis insan evladi
 • genç yaşta demogogos ünvanı alarak atinanın başına geçmiş.sicilya savaşına sürüklemiş.yenilince yunanlıları satmıştır.platon diyaloglarında onada yer verir.
 • platon un olduğu şüpheli diyalog. bu metinde, antik yunanın en önemli ahlak ilkesi "kendine dikkat etmek", açık bir şekilde ilk kez olarak kendini bilmek ilkesine kaymaya başlar. yine de hıristiyanlıktaki kendini bilmek:haddini bilmek yorumundan çok uzaktır hala. konuyla ilgili ayrıntılar için; (bkz: foucault) (bkz: kendini bilmek) (bkz: technologies of the self)
 • tides of war adlı kitapta hikayesi anlatılan atinalı.
 • bizim bölümden * * emre erten 'in çalışması.

  bilim ve ütopya 'nın, nisan 2006 'sındaki tanıtım yazısından ufak bir alıntı:

  "..antik çağ atina'sının önde gelen komutanı ve devlet adamı
  çıkarı için ülkesini satabilecek siyasetçi örneği; alkîbiades

  ülkesinin düşmanlarıyla bile çıkarı gereği işbirliğinden geri durmayan dizginsiz hırsla dolu. bencil ve ben merkezci bir yaşam... bir devlet adamının 2 500 yıl önceki iniş çıkışlarla dölü yaşamının özeti olan bu olumsuzluklar. atinalı komutan ve devlet adamı alkibiades adlı kitabı okuduğumda, günümüzdeki benzer siyasetçi tipleriyle koşutluklar kuran çağrışımlarla yüklü olarak sayfalar boyunca akıp gitti. istanbul üniversitesi, yunan dili ve edebiyatı anabilim dalı araştırma görevlilerinden emre erten'in kaleme aldığı ve arkeoloji ve sanat yayınları'ndan geçen ay piyasaya çıkan alkibiades kitabı, antik dönemin ünlü bir devlet adamının yaşamöykûsünü anlatmakla birlikle, günümüzde görsel ve yazılı medyadaki işbirlikçi kalemşorlardan, ngo/stk adı altında beşinci kol faaliyeti yurüten yüzlerce kuruluşa yuvalanmış malum tiplere kadar ortak bir kişiliğin prototipini çiziyor. günümüzdeki bu tipin ortak özerliği, "gül başlı memeleri vatan sevgisine üstün tutmak'tan, abd ve ab fonlarından gelecek dolar veya avroları kendilerine yegâne kıble yapmaya uzanan çeşitlilikte kendini ortaya koyuyor. .."
 • bir anlamda socrates'in idamina sebep olan unlu yunan komutani. abinin socrates'e asik oldugu ve socrates'in ona yuz vermedigi malum zaten. socrates'in ona yuz vermemesi onu begenmemesinden falan degil, ben yasli basli adamim, dunya islerinden de elimi etegimi cektim, ask isleriyle isim olmaz fikriyatindandir. bunu da alcibiades'e defalarca soyler. ama alcibiades onun en azimli ogrencisidir, socrates onu yetistirmis, basarili bir komutan olabilmesi icin gerekli olan karizmayi ve kulturu ona vermistir. genc komutan her seyini borclu oldugu bu ihtiyar filozofa hayrandir ve asiktir.

  olaylar peleponnes savasi sirasinda gelisir. alcibiades konsule sicilyaya bir gemi ekspedisyonu duzenlenmesi icin bastirmaktir. bu tarihte esi benzeri gorulmemis bir saldiri olcaktir, butun yunan donanmasi sicilyaya gidecek ve oradaki sparta sumurgelerini ele gecirecektir. bu peleponnes savasi icin bir donum noktasi olabilirdi. aslinda yunanli komutanlar ve konsulun ileri gelenleri bu fikre hic sicak bakmamaktadir. tum donanmayi sicilyaya gonderirlerse, atina'nin savunmasiz kalacagini dusnuyorlardi. savas karari icin konsul toplanti yaptiginda, alcibiades tutkulu bir konusma yapar ve socrates'den ogrendigi butun retorik kabiliyetini kullanarak konsulu savas icin ikna eder. konsulde sen madem bu kadar gazsin, bu donanmanin basina da sen gec bari der. alcibiades zevkle kabul eder.

  donanmanin yola cikmasindan bir iki gun once ilginc olaylar gelisir. once plato'nun symposiumadli diyalogunda bahsi gecen olaylar yasanir. alcibiades resmen bir ormanci tadinda dergahi basar, zil zurna sarhos olan alcibiades socrates'e olan askini herkesin onunde yineler ve yine herkesin onunde socrates'den basini alir. ertesi sabah atina halkini bir supriz beklemektedir. efendim atina'da yollarin kose baslarina gezginlerin koruyucusu, sans ve bereket getiren dogurganlik tanrisi hermes'in heykelleri vardir. bu heykeller biraz bizim guney beldelerimizde turistlere sikca sattigimiz malafati dikmis bereket tanricasini hatirlatir. hermes'in erkeklik uzuvlari tum ihtisamiyla geleni geceni selamlar, onlari korur, sans getirir.

  iste symposium'un ertesi sabahi atina halkini bekleyen supriz de budur: atina'daki butun hermes heykelleri vandalizmin kurbani olmus ve hadim edilmistir. ufak bir arastirma bunu yapanin kimligini aciga cikarir: alcibiades. gece ki kizginligiyla socrates'e bir mesaj vermeye calistigi asikardir. donama ertesi gun yola cikacakken komutani hapse atmak, sehir icin buyuk problem yaratacaktir. konsul gizli bir toplanti yapar ve hic bir sey olmamis gibi davranmaya karar verir. ama bu buyuk suc cezasiz kalmayacaktir: alcibiades donanmayla yola cikacak ve savasacaktir. ya savasta kendisi olur, ya da geldiginde idam edilir.

  alcibiades donanmayla yola cikar, cikar cikmasina ama tam savas baslayacagi zaman da spartalilarin tarafina gecer. alcibiades salak degildir ve konsulde bir suru adami vardir. hakkinda verilen karari ogrenmis, o da hic bir sey olmamais gibi davranmis ve son anda da canini kurtarmistir. efendim savas atina'nin doanmasinin tamaminin yok olmasiyla sonlanir. donama komutansiz kalinca koordinasyonu saglayamaz ve uzun sure direnerek denizin dibini boylar. sicilya ekspedisyonundaki malubiyet peleponnes savasindaki malubiyetin basladigi pivot noktadir.

  alcibiades gotu kurtarir tabi, daha savas sirasinda affedilmis olarak geri cagrilir. savas sonrasinda da atina'ya hizmetlerde bulunur. guclu komutan, dokunmak kolay degil. lakin m.o. 404 yilinda peleponnes savasini kaybeden atina, faturayi birilerine kesecektir. m.o 399 yilinda socrates atina gencligini bozmak ve yeni tanrilar icat etmek sucundan mahkemeye cikarilir ve idam edilir. bilin bakalim bozuldugu iddaa edilen atina genclerinden biri kimdir?
 • şu günlerde atatürk'ün cinsel tericihini sorgulayan bazı yunan şahsiyetlerin gözden kaçırdıkları eski liderleri. insanlar kendi tarihlerinden ne kadar bihaber olabilir sorusunun cevabı. antik yunan'da gay olmak son derece doğal karşılan bir hadise idi. buna dayanarak yunanlıların gittikçe kafaca geriye gittiği söylenebilir, ha türkler olarak biz çok mu ilerideyiz orta asya zamanındaki kadın hakkının şimdiden fazla olduğu dönemlere göre, tartışılır.
hesabın var mı? giriş yap