şükela:  tümü | bugün
  • alkali kimya sanayi
  • alkim kağıt ve alkim kimya olmak üzere iki kardeş kuruluştur.
  • alkim alkali kimya imkb hisse senedi kodu.
  • izmir kemalpaşa'da faaliyet gösteren kağıt fabrikası. çalışanlar açısından devlet dairesini andıran bir yapısı vardır. ücretleri düşüktür ancak istifa etmezseniz yıllarca çalışıp emekli olabilirsiniz...
  • ankara çayırhan, afyon dazkırı, konya cihanbeyli olmak üzere 3 farklı tesiste sodyum sülfat üreten, kuruluşu 1940 lı yıllara dayanan ve türkiyenin en büyük dünyada da 5. sırada yer alan bir firmadır. teknolojiye ve gelişime önem veren ancak yönetimdeki birkaç kişi yüzünden çok da bu anlamda gelişememiş, sektördeki teklik sayesinde ciddi paralar kazanan bir şirket olmakla birlikte ankara çayırhandaki tesis alanında önde gelen teknolojisi ile şaşırtıcıdır. glauberit madenini yer altına açılan panolarda çözerek yerüstüne basan ve buradan da vakum altında evaporasyon yöntemi ile kristallendirerek susuz sodyum sülfat üreten kimya ve makina mühendisi okulu bir tesistir.
  • potasyum sülfat gübresi üreteceği söylenen firma.

"dünyanın sayılı sodyum sülfat üreticilerinden biri olan alkim kimya, potasyum sülfat gübresi yatırımı için kolları sıvıyor."

kaynak: https://m.dunya.com/…i-yatirim-karari-haberi-455715

temettü veren bir şirket olması ve faaliyet alanları sebebi ile ilgimi çeken bir firmadır. fikri olan yeşillendirebilir yatırım için takipteyim.
  • 15/01/2020 tarihinde %506 bedelsiz sermaye artırımı için spk'ya başvurmuş şirket. çok kısa bir süredir biriktirmeye çalışıyorum. sığ kağıt damgasından kurtulmak amacıyla yapılıyor sanırım. 8 lira civarında bir fiyatı olur bölünürse. yatırımcılarına hayırlı olsun.
  • 3 gün önce yaptık yatırımımızı bakalım.

şişecam birleşme haberi gelince ve 31 ocak'ta iş yatırım soda'yı kaldırınca tüm hisseleri verdim 6.80'den ve çıktım. 1 milyar dolar piyasa değeri soda için çok kelepirdi. net 2'ye katlayacaktı fakat birleşme haberi geldi.

ben de sonuçta sodyum rezervlerine yatırım yapıyorum. cam üretimine değil. hepsini alkim'e çevirdim. bakalım önümüzdeki yıllar ne gösterecek alkim'e.

ayrıca kemalpaşa'daki alkim kağıt'ın %80'i bizim madenciye aittir %20'i borsada ayrı işlem görür. çıkardığı sodyum sülfattan selüloz üretip, kağıt üretiyor. ayrıca küçük ve ayrı bir sahası olan sodaş sodyum'da aynı aileye ait.

afyon ve konya sahalarında toplam 28 kilometrekare göl sahasında sodyum sülfat üretimi yapılıyor. dev havuzlarda toplayıp, suyu buharlaştırıp kristalleri topluyorlar.

ankara sahasında ise yeraltından çözelti madenciliğiyle çıkarılıyor. bu ankara sahası amiral gemisi haline geldi şirketin. 3 saha da oldukça verimli. üzerlerinde 3 entegre üretim tesisi çıkardığı gibi işliyor. madencilik ve iş makinesi parkı sağlam ve tüm bunları yöneten deneyimli insan kaynağı mevcut.

eskişehir krom madeni ve entegre zenginleştirme tesisi krom fiyatları düşük diye işletilmiyor şu an. yakın zamanda üretime başlar.

sodyum sahalarında ayrıca tuz başta olmak üzere çok sayıda yan ürün de üretiliyor. artan elektrik ek mineral üretiminde kullanılıyor. oldukça önemli olan potasyum sülfat yani gübre yatırımı da 2021'de faaliyete geçecek. 14 milyon euro gibi cüzzi bir yatırımla favök'e %30 katkı sağlayabilecek bir yatırım.

hisse yakında bedelsizle 6'ya bölünecek. yatırımları her şeyin başı olan maden rezervlerinden pay almaya kanalize etmek güzel fikir.