şükela:  tümü | bugün
 • begendiginiz bir seyi ovmek veya bi ritme tempo tutmak amaciyla el cirpma
  orn. bi konser, tiyatro oyunu sonunda alkislanir

  (bkz: alkish tutmak)
 • son zamanlarla bi sanatcinin cenazesinde alkislayarak topraga vermek moda haline gelmistir
 • bu uyumsuz davranış; avrupa'nın anlamsız, berbat kentsoylu coşkusunun sembolü haline getirdiği, renli bir direğin yöresinde rakseden karaibler'in atalarına bağlı bu yadsınamaz kalıntısı.
 • taktir ya da beğeni bildirisi olabileceği gibi bir kurtuluşu da belirtebilir. oh nihayet bitti bu* da evimize gideceğiz, haydii hop bunun coşkusuyla daha hızlı vuralım ellerimizi birbirine.*

  eğer bu bir soyad ise (bkz: ali sami alkış)
 • genel olarak iki el birbirine vurdugunda ''$ak , $ak'' diye ses ciktigindan olsa gerek alki$a $ak $ak da dendigi olur .hatta daha da ilerisi para ile tutulan alki$lamaya yarayan ki$ilere argo da $ak$akci bile denir .
 • teknolojideki tum degisimlere ve ilerlemelere karsin yuzyillardir ayni sekilde yapilan coskuyla yapildiginda eli kizartabilecek kollari agritabilecek hareket...niye alkis icin degisik secenekler sunulmuyor diye dusunceler olusabilir insanin kafasinda... konser saolnunda önünüzdeki koltukta neden ses cikarabilecek bir olusum yoktur ki :bir gong,bir boru ya da begenme oranina gore basabileceginiz bir tus....
 • insanın bu kadar maymuna benzediği başka bir durum yok sanırım. ağır mekanlarda asil asil alkışlamak o yüzden daha da komik görünüyor. bir de eller doluyken illa alkışlama tribi var ki en eğlencelisi.
  bilardocuların parmak şıklatması* yada yaylı saz çalanların**** arşelerini rahleye vurmaları gibi.
 • "al ve defol" manasında bir kelimecik.
  (bkz: al)
  (bkz: kış)
  (bkz: kış kış)
 • aynı zamanda enteresan bir erkek ismidir.
 • süper manipülasyon malzemesi. özellikle izleycili, canlı olarak yayınlanan programlarda; içeri doldurulan bir yığın insan, stüdyo $efinin ellerinin hareketleriyle aniden alkı$lamaya yahut alkı$ı kesmeye programlanır adeta. burada içeri gelenlere asla ve asla kabahat bulmuyorum, onlar eğleniyorlar farkına varmadan. ancak ortaya çıkardıkları alkı$, programca ve tv kanalınca "halk" olarak kullanılıyor.

  daha da açıkcası alkı$, tv programlarındaki abiklikerin ve programa katılan moloz $ahsiyetlerin onaylandığı, aklandığı bir arena yaratmaya yarıyor. söz gelimi prim toplanacak bir anda dikkat alanındaki $ahsiyet "yaenii.. tüm halkımızdan üzür diliyurum yani..." diyor. hoppaaa alkı$ nümayi$! adam aklanıveriyor!

  aynı biçimde bir de $u konsept var. "e en değerli olan karar da halkımızın kararı" haydaaa bir daha alkı$! her ne bokun kararıysa halkın onayından geçiveriyor sözde... bunu kullanmaktaki usta isimler de genelde $arkıcı-türkücü tayfasından çıkmakta, siyasetçilerin aksine.

  sözün özü, alkı$latarak, boktan fiminizi; iyi, tecavüzcü $arkıcıyı; dünyanın en namuslu ve saygılı adamı, aptal $arkıları da; ba$ yapıt olarak sunmanız mümkün. yeter ki bir tv programınız olsun, bir de stüdyo $efiniz. seyircileri zaten ajans buluyor.. ne ala memleket değil mi?