şükela:  tümü | bugün
 • oruç tutuyordur. herkesin inancı kendine. hayat eleştirmeyince daha güzel.
 • bunun birde instagram hikayesinde geri sayım başlatan tipleri türedi, sanki askere gitmiş de şafak sayıyor paşam. sorsan 30 gün oruç tuttu iki yüzlü andaval.
 • tam ölü değil, yaşam belirtisi gösteren; meselesinde belli bir refleksi yakalamış şaşkındır.

  gayret gösterip dış ve iç dengelerini olgun görüşlerle tesis ederse, hakk yolunun sonuna kadar ona açık olduğu bir kul'dur.

  zina, içki, faiz, yalan, aldatıp kandırmak hile yapmak, makam ve mevki için ayetleri pazarlamak apaçık büyük günahlardandır.

  bu günahlar kişinin nefs hanesine negatif/yıkıcı/yakıcı/ateş olarak işlenir.

  eğer ki hakk'a yönelip, bir insan-ı kamil bilincini kendi şuuruna transfer/upload edipte (sürekli istiğfar ve mesnevi okuyarak bilinçaltına şems aynasını tutmak) kalbinde gedik açıp yüksek nur frekanslarını ona sızdırırsa, zamanla içtiğinin acı ve yakıcı bir içki olduğunu müşahede edip, yaşadığı akıl sarhoşluğu, hakikat mestliğine dönüşmesi kuvvetle muhtemeldir.

  yeter ki hakikat mestliğinde de dengeyi korusun.

  zinadan vazgeçip tövbe eden bir daha ona yaklaşmayan, kendi cihadında büyük bir mücahittir.

  allah onu hem tertemiz kılar, işlediklerini de sevaba çevirir.

  faiz kazancından vazgeçen tövbe eden bir daha bu yolla kazanç sağlamayan, allah ile beraber hem dünyada hem ahirette kaybetmeyeceği büyük bir ticari anlaşma gerçekleştirmiştir.

  kazancının miktarı geçmiştekinden çok daha küçük olsa da, bereketiyle ne aç kalır ne de komşusunu aç bırakır.

  kendi bulunduğu mevcut pozisyonunu, makamı, mevkiyi, konumu kendi nefsine yeterli görüp, şükreden: hırs ve seviye ateşi ile yapmayan en güvenli iş yerinde iş tutmuş olup, bin türlü bulaşıcı tehlikenin baş gösterdiği alandan elini çekmiştir.

  işi başına yıkılmaz, çökmez, ailesi ile huzur içinde kavgasız gürültüsüz ağız tadı ile hoş bir biçimde yaşam sürer.

  allah'a karşı edepli olan, onun dilediğini yapmakta en yüksek irade sahibi olarak görüp, kendi nefsine kuvvetli irade telkin etmeyen allah'tan en çok korkandır.

  geylani hazretlerinin ikazları ile:

  ''ancak allah'ın rahmet etmesi sonucu kul başarı gösterebilir. allah üzerinde kimse bir hak iddia edemez. o ahdine vefa göstermek mecburiyetinde de değildir. bilakis istediğini yapar; dilediğine azap eder, dilediğine mağfiret eder. istediği gibi davranır. yaptıklarından sorguya çekilmez. kullar ise hesaba çekileceklerdir. dilediğine rahmeti ve ihsanı ile sayısız rızık verir, dilediğine adaletiyle vermez. bütün mahlukat o'nun mülkü ve sanatıdır. o'ndan başka malik ve sâni yoktur...''

  kendini böyle bir görüşle hesaba çekenden allah bin defa hoşnut olsun.

  gün olur günahların senden geçirilirse, sen bu giderilişi hakk'ın senin üzerindeki bir memnuniyet dileği olarak gör. içkiye de, zinayı da, fenalığı da kendinde bulamayışın sadece hakkın sendeki icrasıdır. bu çok çok şükür edilecek bir durumdur.

  hiç bir zaman dünya etrafından dönen süpermen olmayı dileme.
  süper bir gücün ve kuvvetin sana mağfiret miğferini giydirmesini iste. onu giydirirlerse kabul edip hemen giy ve kalbinin etrafında hakk'ı tavaf et.

  durmadan secde et yakınlaş
 • dahil olduğum veritaban, niye iki yüzlü oluyorum, evet normalde alkol alıyorum inancıma göre de günah, fakat ramazan'da alkol alıp double günah işlemek istemiyorum, herşeyin günahı farklı değil mi

  mesela küçük bir beyaz yalan kimseye zarar vermeyecek ama söylüyorsunuz ve günah, diğer yandan ciddi bir yalan söylüyorsunuz ve insanların ölümüne neden oluyor, şimdi bunların ikisinin günahı da aynı mı

  bunun iki yüzlülükle alakası yok sadece inanç

  edit: arkadaşlar niye sövüyorsunuz, ulan gidip herkesin fikrine saygı duymak lazım, herkes kendine müslüman yazıp duruyorsunuz orda burda bana niye sövüyorsunuz

  edit1: arkadaşlar entrylerimi okumak istemek istemiyorsanız beni engelleyin lütfen, zira ben engellemekten yoruldum, bu ne hayasızlık; ramazanda su içti diye adam dövenlerden farkınız yok, kişilere fikirlere saygınız yok
 • benimdir. kültürel birseydir. bünyeden atması zordur. inanctan çok yetiştirilme ile alakalıdır. değiştiremezsin.

  içen içsin , içmeyen içmesin. insanları ikiyüzlü ilan etmek zorunda değiliz.herkes dini doruklarda yaşamak zorunda da değil. gri alan var. borderline lik yapmayalim.
 • benim amk.

  bi daha markete çıkmam diye attım 4 tane efes malt ımı dolaba. bayram'ı bekliyorum.

  ramazanda orucumu tuttum bayramda biramı yudumlayacağım . günahdır doğrudur yanlıştır o rabbimle benim aramda size ne yapraaaaaaaaaaaam.
 • içinde iman kırıntısını muhafaza eden, umut vaadeden insandır.

  allah hidayet nasip etsindir. sabrını daim etsindir.

  edit: ulan bu kefereler müslüman çoğunluğa salça olmaları yetmiyor gibi kendi meyhane arkadaşlarına da teşkale olmaya başladılar.
  yukarıdaki bir arkadaşın dediği gibi: size ne yaprağım!

  düzeysiz-seviyesiz, allah peygamber lakırtısı yapıp kendi ilahlıklarını ilan ediyor zaten bu beyinsiz deyyuslar. allah'a inanmamadan başlayıp, kendini allah sanmalara vararak, oradan da herkese mafyavari despotizm tavırları artık iyice mide bulandırıyor.

  adam riyakarlık yapıyormuş. hıyaroğlu hıyar, adam kendi özel hayatında 24 saat x 30 gün içmiyor. bunun nesi riyakarlık. sizin zındık emrinize uymaması = riyakarlık mı oluyor allahın beyinsiz yaprağı! herifin 24 saat özel hayatı, midesine ne girip girmeyeceğine siz kim oluyorsunuz da burnunuzu sokuyorsunu!. sonra mahalle penceresinden onun bunun kızına salça olan mahalle karılarını çemkirirler.
  türkiye kefereleri (bunlar için "ateist" gibi hakaretvari bir terim bile iltifat kalır) gerçekten 3. sınıf varoş mahalle karılarından daha seviyesizler.

  tüm toplum, şu sözlükte bunların sayesinde bunu çok net görüyor.
 • 10 yılı aşkın süredir amerika birleşik devletlerinde yaşıyorum ve çalıştığım şirketin merkezi de new york da ve senede 1 kez tüm dünyadaki ekipler new york da toplanıp yılı gözden geçirme toplantısı yaparız. bunlardan bir tanesi ramazana denk gelmişti ve bende oruç tutmamama rağmen alkol de almıyordum. ama tabi normal zamanlarda beraber içip eğlendiğimiz müdürüm joe bana bir bira kapıp gelmişti ve birayı bana uzattı:

  sully: joe kutsal ramazan ayındayız ben bu ayda içmiyorum
  joe: aaa pardon, bu şey ay değil mi hani sabahtan akşama kadar hiçbirşey yenip içilmiyor?
  sully: evet aynen
  joe: ama sen yiyip içiyorsun..
  sully: ya evet bu aralar havalar çok sıcak ve işler yoğun iş performansım etkilendiği için bu aralar tutmuyorum
  joe: tutmuyorsan niye içki içmiyorsun?
  sully: (kısa bir duraklama sonrası) cehennemin 9 katı var, tamam cennete gidemeyecek olsak da cehennemin dibine de gitmek istemiyorum
  joe: puhahahaha

  yani kısa lafın özü herkesin kendine göre bir rasyonalize etme biçimi var çok kurcalamayın.
 • iki yüzlü cahil falan değildir. sadece ramazan ayına saygısı vardır. iki yüzlü cahiller, kendi inancına veya inanmayışına laf edildiğinde ortalığı velveleye veren, ayrıca kendi çevresindeki bütün şerefsizliklere göz yuman fakat başkasının dinine, fırsat bulduğunda yapmadığı ibnelik kalmayanlara denir. gidin bokunuzda oynayın şimdi. ergenlikten çıkamamış avel sürüsü yine doldurmuş başlığın altını.
 • laik ülkede, seküler olduğunu iddia eden bazı şaşkınların; bir başkasının inancını esas alarak o kişiye vaazda bulunması kadar tuhaf olmayan tiptir.

  bu ne yaman çelişki lan? başkalarının yaşam tercihlerine, din temelli eleştiri getirerek teokrasiyi örtülü bir biçimde bizzat desteklemiş olmuyor musun?