şükela:  tümü | bugün
 • bilim der ki;

  alkol vücudunuza nüfuz ettiğinde;

  sinir sisteminiz, beyninize 'ölümcül derecede' zehirlendiğiniz ve ölmek üzere olduğunuz bilgisini gönderiyor. daha sonra neslin devamını sağlamak amacıyla ilk potansiyel taşıyıcılara genleri aktarma dürtüsü oluşuyor. bütün olay aslında bundan ibaret. *
 • şimdi geyiği bir kenara koyalım da biraz bilimsel kasalım.

  şimdi bu alkolün beyinde direkt etki ettiği bir nokta var. o nokta sıradan bir insanda toplu iğne başı kadardır. alkol bağımlılığına yatkın insanlarda düzenli kullanımla bir süre sonra o miktar yeterli gelmez. her geçen gün doz artar. bu şekilde alkolün fiziksel bağımlılığı ortaya çıkar. gide gele bu nokta bozuk para büyüklüğüne ulaşır. farazi düşünün siz bunu.

  alkol tedavisinde kişiyi alkolden soyutlamaktaki temel amaç bu noktayı küçültmektir. yoğun bir tedavi sürecinde alkol satılan mekanlarda bulunmak tavsiye edilmez. hatta tıraş olduktan sonra yüzüne kolonya bile sürme derler.

  şimdi bu pezevenk var ya.
  senin beyninde bir pislik yatıyorsa, normalde baskı altındadır. ama derinlerde bir yerde sinsi sinsi bekler. alkol etkisindeyken bu perde kalkar. o pislikler bir kere açığa çıkar. beynine üşüşür. o pislikleri eyleme dökecek cesaret gelir. kedi olan insan çoğunlukla aslan kesilir. etrafa salça olur. onu bunu yapar. normalde bi tarafının yemediği şeyi yapar.

  ayıkken düşünür, alkol etkisinde eyleme döker. alkollüyken düşünür, ayıkken eyleme döker. bazen bunların ikisini de kullanır. bazen bunları karıştırır daha da sapıtır.

  düşüncelerine güvenen, ağzına, midesine güvenen dozunda içsin. keyif verir. bazı alkollü içkiler sağlığa faydalıdır hatta. ama güvenmeyen de bulaşmasın bir zahmet.

  hani biri ciddiye alır da aldatmayı meşrulaştırmak için kullanır bu durumu. olmasın yani.
  bir de sarhoştum hatırlamıyorum olayı var tabii. klasik.