şükela:  tümü | bugün
 • islama göre olmayan gerçekliktir.

  "her insan ölümü tadacaktır. kıyamet günü, ecirleriniz size mutlaka ödenecektir. cehennem ateşinden uzaklaştırılıp cennete sokulan kimse artık kurtulmuştur."(âl-i imran, 3/185)

  yani alkol tüketen insanlar günahlarının bedelini ödedikten sonra cennete gidecektir.
 • zerre kadar umrumda olmayan gerçeklik.
  eğer alkol içmeyen şimdiki müslümanlar sırf namaz kılıp alkol içmedikleri için cennete gideceklerse ben cayır cayır yanmayı kabul ediyorum.
  derim soyulsun yanmaktan, etim kemiğimden düşsün ama şimdiki müslümanlarla aynı yerde olmayayım.
  ben kabul ediyorum.
 • kurana göre içki ve kumar şeytan işi bir pisliktir peki ya kölelik nedir? içki ve kumarı şeytan işi bir pislik olarak tanımlayan kuran köleliği nasıl tanımlamıştır? burada sorulması gereken asıl soru budur.
  içki içen cennete gidebilir mi gidemez mi şeklinde spekülasyonlar işin tevatürü. yani bir nevi dostlar alışverişte görsün mantığı.
  düşünebiliyor musunuz bir tanrı var ve bildiği şeylerin bildiği şekilde gerçekleşen sonuçlarını ödül ya da ceza yoluyla değerlendireceğini söylüyor? psikologlar bu durumun adını ne koyar varın siz düşünün. daha açık olmak gerekirse; siz doğduğunuzda tanrınız tarafından bilinen bir sonunuz var. yani onun en baştan görerek bildiği bir şey. peki tanrının bilmesi pasif bir bilme midir ki kendi iradenizle bu sonu değiştirebiliyorsunuz? eğer değiştirebiliyorsanız yani özgür iradenizi devreye sokabiliyorsanız tanrınızın en başta gördüğü yani bildiği şeyi mi değiştiriyorsunuz? tanrı her şeyi bilir ve görür cümlesinin yanında, o tanrının bildiği ve gördüğü şeyleri değiştirebileceğinize de inanmak nasıl bir oksimorondur?
  öte yandan, insanlarla konuşan bir tanrı algısı ardından herşeyden sorumlu olan bir tanrı algısını doğurur. çünkü bu iletişim olmuş ve olacak her şeyin kaynağıdır ve sorumlusudur. bu noktadan sonra hiç bir tanrı bir kötücüllük yada yanlışlık olgusuyla hareket edip bunların sonuçlarına göre ödül ya da ceza olgusu tasarlayamaz. çünkü her şeyin kaynağı olduğunu iddia edenin yapılanlardan başkasını sorumlu tutması düşünülemez. kurandan bakarsak, tanrı sadece yaratmıyor, yarattığına bir de kendinden katıyor. insan bu durumda bir nevi tanrının alt kümesi konumundadır. o halde yanlış yapan insan, aynı zamanda yanlış yapan tanrı haline gelir.
 • (bkz: holy şirk)
 • "ahmet eşşek gibi çalışıyor" bu cümlenin sadece ilk üç kelimesinii alırsan anlam bozulur ve direk ahmet'e hakaret etmiş olursun. ne iş yaparsan yap, neyi savunursan savun amaen başta dürüst ol! bir bütün halinde incelenmesi gereken şeylerin bir kesitini alıp çevirirsen dürüstlüğün tartışılır.

  1-içki içen de cennet'e gidecek fakat bedelini ödedikten sonra.
  2-islam sadece dünyanın bir bölgesi için olan bir din değil, evrenseldir.
  3-islam inancına göre hristiyanlık aslı bozulmuş bir dindir. yani uygulamaları ve söylemleri gerçekten sapmıştır.
  4-islama göre tanrı yarattığına parçasını katmaz, bu sofilik-tasavvuf dediğimiz kültürün islam diye bize yutturulan bir kısmıdır.

  ilk 3 madde için kaynak: o hiç okumadan işinize gelen cümleleri anlam bütünlüğünden çıkarıp yorımladığınız (bkz: kuran)
  4.madde için kaynak: (bkz: michael sikkofield)(bkz: din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenim) ve ayrıca (bkz: götüm)
 • cennet uğruna hayatın tadını çıkaramayanların dert edeceği gereksizlik.
 • içerde bedavaysa salaklık olur zaten.
  tanım: sakızlardan çıkan bunları biliyor muydunuz bilgisi gibi başlık.
 • alkol içilmez kullanılır.

  not: alkol kullanmıyorum, ama bunun cennete gidip gitmeyeceğim konusunda bir fark yaratacağını da düşünmüyorum.
 • o zaman cenneteki o kadar şarabı kim içecek diye kara kara düşündürendir.