şükela:  tümü | bugün soru sor
 • isteyenin içmesi medeniyettir.
  içene laf eden bağnazdır.
 • çok afedersin ama duyarını sikeyim. demişsin ki böyle bir şey yok, heh bence de yok. asıl sorun içki içmenin dinsizlik sayılması. hiç kendimizi kandırmayalım.
 • yanlış önermedir.

  alkol alanın almayana, almayanın da alana karışmayıp saygı duyması medeniyettir.
 • bir diğer şark kurnazı, geri zekalı, kaypak, yobaz mottosu.
  -açık giyinmek modernlik değil
  -alkol almak modernlik değil

  ulan amcık ağızlı, sana kaç kere söyleyeceğiz, açık giyinmek/ alkol almak modernlik veya medeniyet diyen yok; kimin ne giyip içtiğine karışmamak medeniyet diyoruz. başkasının ne giyip ne içtiğiyle uğraşan da sen olduğundan, medeniyetsiz bir kazmasın.
 • alkol içmek medeniyete sebep olmaz elbette,

  ama yaşadığımız cografyada kafayı ortaçağ masallarıyla bozmuş sürüyle insanı, bozmamış insanlardan ayırmanın en kolay yollarından biridir.

  içiyorsa 99% makul bi insandır.
  içmiyorsa ama sixpack varsa sporcudur, yine makul bi insandır.
  içmiyorsa, ama geçmişinde içmiş, bokunu cıkarmış ve zararını görmüşse yine makul insandır.
  içmiyorsa haram diyorsa cinlere falan da inanıyodur bilginiz olsun.
 • iki duble rakıda, ağzı ile götü yer değiştiren, bir bardak birayla "sarhoş oldum ben" ayağına yatıp tüm edepsizliğini ortaya döken adamların yaptığı tüm davranışlar medeniyetsizliktir.

  üzgünüm ki bu medeniyetsiz adamlar, "müslüman evine alkol girmez" diyen ailelerden çıkıyor.

  adam önce alkol günah diyor, sonra günah işleme özgürlüğünü kullanıyor, ardından da götü başı dağıtıyor. artık götünü başını dağıtan adamları toplamak için fazla yaşlı ve fazla tahammülsüzüm.

  o yüzden "içer misin" diye sormuyorum. "anan baban içer miydi " diye soruyorum.

  bu arada "rakı adabından bahsedenlerin ağzına terlikle vurmak istiyorum" diyenleri ben de sopa ile kovalamak istiyorum.. insanların
  daha iyisini ve daha güzelini yapmak için birbirlerini dürtüklüyor olmaları iyidir.

  bir de orta yol bulmacılar var: medeniyet kimsenin kimseye karışmadığı hede hödödür.

  iyi o zaman, tuzluk gibi yan yana oturalım, hiç konuşmayalım.

  kadıköy'de atıp tutması kolay. gel kardeşim ben seni gebze'y götüreyim. taassub ile zincirinden boşanmanın, aynı madalyonun iki yüzü olduğunu kendi gözlerinle gör.
 • ister kabul edin ister etmeyin alkollü içeceklerin kültürü vardır.

  mesele adabıyla için lan meselesi değil. zaten sorun sarhoş olmak da değil.

  bu meretin gurmeleri var lan. adam içiyor şarabı daha şişesine bakmadan chardonnay mi riesling mi anlıyor amk. base tone şu, top tone bu diye anlatıyor. bakın türklerin en büyük sorunu yabancılarla ne konuşacağını bilmemesi ve çok kişisel özel meseleler konuşmasıdır. çünkü ne içkiden, ne yemekten, ne de seyahatten anlamayız yeterince. bir ortamda herkesle konuşacağın konulardan biri içkidir en basitinden.

  hangi şarapla hangi peynir iyi gider, hangi viskinin yanında hangi çikolata yenilir, hangi bira ne tip atıştırmalıkla güzel gider bunlar hep zevk meselesidir, kültür meselesidir.

  çay bardağında rakı içmek değildir yani o medeniyet.

  margaritanın, viskinin, rakının, tekilanın, beyaz şarabın, kırmızı şarabın, konyakın ayrı ayrı bardakları vardır misal.

  hangi içki hangi bardaktan kadehten içilir, hangisi yemekten önce hangisi yemekten sonra vs bunlar hep kültür işte. medeniyet kadınlara otobüste yer vermekten ibaret bir kavram değil nitekim. yarın birgün olmaz da hani bir uluslararası kokteyl olur, bir yabancının davetine falan gidersiniz sıkıntı yaşamayın, öğrenin. zaten öğrenirken zevk de alırsınız.

  bakın daha kokteyllere, basit karışımlara, genel geçer terimlere girmedim. onları da öğrenirsiniz eşeledikçe zamanla.
 • alkol içmek medeniyet değildir ama medeniyetsizlik de değildir. çünkü alkol içmekle medeniyetin bağlantısı yoktur. illa alkol ile medeniyeti aynı cümlede bağlayalım derseniz: alkol içene karışmamak veya alkol içmeyene karışmamak medeniyettir. gördüğünüz gibi medeniyet karşındaki insana senin kişisel alanına girmediği sürece karışmamaktır.
 • alkol medeniyettir. ben suudi arabistan'a gittim taif'e. coğrafi yolculuk değil zamanda yolculuk yaptım ortaçağa indim.

  pakistana gittim, hep aynı.

  alkol olan her ülke belirgin bir gece hayatı olan her diyar insani ve medeni olarak belirgin şekilde level atlamıştır.

  çalışan insan eğlenmek zorunda ulan. bunun altı üstü olmaz. namaz mı kılsın işten sonra tüm gece eğlenmek için, zikir çekip beyin korteksi dümdüz süt gibi olana kadar ibadet mi yapsın.
 • evet yoktur öyle bir şey.

  18-20 yaşındaki ergenler hariç kimse alkolü 'medeniyet' görmez. birileri ise nedense tersi algı yaratır.