şükela:  tümü | bugün soru sor
 • genelde cuma ve cumartesi geceleri polisler tarafindan ana yollar kesilmek suretiyle soforlerdeki alkol yogunlugunu olcmek icin yapilan bir yol kesme harekati
  (bkz: alkol aldik mi gencler)
  (bkz: surucude tam x promil alkol tesbit edildi)
 • carsamba sabahi kaza sonrasi maruz kaldigim kontroldur. buradan anladigim kadari ile (ki hayatimin ilk alkol muayenesi idi) kaza olmasi durumunda olay ile iliskisi bulunan butun suruculere yapilmakta olan muayenedir, gunun saatine bakmaksizin.
 • alkollü araç kullanan sürücülerin bilmesinde fayda umulan hususlar :

  2918 sayılı karayolları trafik kanunun uygulanmasına dair yönetmeliğin 97.maddesi aşağıdadır.bu yönetmelik doğrultusunda davranırsanız ,kaybınız olmaz.

  uyuşturucu ve keyif verici maddeler ile alkollü içkilerin etkisinde araç sürme yasağı
  madde 97- uyuşturucu, uyutucu ve keyif verici gibi özelliklere sahip doğal ve sentetik psikotrop maddeleri almış olanlar ile alkollü içki almış olması nedeniyle güvenli sürme yeteneklerini kaybetmiş kişilerin karayolunda araç sürmeleri yasaktır.
  bunlardan uyuşturucu, uyutucu veya keyif verici gibi doğal veya sentetik psikotrop madde almış olarak araç kullandığı tespit edilenler, almış oldukları maddelerin cins, miktar ve etki derecelerine bakılmaksızın araç kullanmaktan men edilirler ve haklarında trafik kanununun 48 inci maddesine ve ayrıca türk ceza kanununun ilgili maddelerine göre işlem yapılır.
  uyuşturucu veya keyif verici maddeler ile alkollü içki almak suretiyle araç kullanan sürücülerin tespit veya teşhisinde aşağıdaki esas ve usuller uygulanır.
  a) uyuşturucu veya keyif verici madde almış olanların tespiti esasları;
  1) herhangi bir uyuşturucu, uyutucu veya keyif verici gibi özelliklere sahip psikotrop madde almak suretiyle araç kullandığı şüphesi uyanan sürücülerin durumları tıbbi yönden incelenmek, kan veya idrar analizleri yapılmak üzere, adli tıp kuruluşu olan yerlerde bu kuruluşa, olmayan yerlerde ise sağlık bakanlığına bağlı tahlil yapabilecek teknik ve tıbbi imkanlara sahip olan sağlık kuruluşlarına sevkedilir.
  2) kan veya idrar tahlilinin yukarıdaki yerlerde yapılmaması veya yaptırılamaması halinde sürücünün yetkili bir sağlık kuruluşunda usulüne uygun olarak aldırılacak kan veya idrarı, tahlilleri yapabilecek teknik ve tıbbi imkanlara sahip, en yakın resmi sağlık kuruluşuna veya polis kriminal laboratuarlarına gönderilerek durumu tespit ettirilir.
  b) alkollü içki almış olarak kandaki alkol miktarına göre araç sürme yasağı;
  1) taksi veya dolmuş otomobil, minibüs, otobüs, kamyon, çekici gibi araçlarla kamu hizmeti, yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücüler ile resmi araç sürücüleri alkollü içki kullanmış olarak bu araçları süremezler.
  2) alkollü içki almış olarak araç kullandığı tespit edilen diğer araç sürücülerinden kanlarındaki alkol miktarı 0.50 promilin üstünde olanlar araç kullanamazlar.
  c) alkollü içki almış sürücülerin ve kanlarındaki alkol miktarının tespiti esasları;
  1) alkollü olarak araç kullanıldığından şüphe edilen ve yalnızca hasarla sonuçlanan trafik kazalarında, sürücülerin alkol durumları kaza tespit tutanağını tanzim eden elemanlarca olay yerinde teknik cihazlarla tespit edilerek, kaza tespit tutanağına yazılır. bu halde hasarlı kazaya karışanların alkol durumlarının tespiti için ayrıca adli tabibe veya resmi sağlık kuruluşlarına sevki yapılmaz.
  2) cihazla yapılan tespit sonucunda alkollü içki aldığı belirlenen sürücülerin 2918 sayılı karayolları trafik kanununun 48 inci maddesine göre, birinci defada 3 ay, ikinci defada da 1 yıl süreyle sürücü belgeleri ellerinden alınır. üçüncü defa tekerrürü halinde ise, bu sürücüler, 1 aydan 2 aya kadar hafif hapis cezası ile cezalandırılırlar ve belgeleri 5 yıl süre ile geri alınır. bu süre sonunda yapılacak psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi neticesinde belgesinin iadesinde sakınca bulunmayanlara sürücü belgesi iade edilir. muayene sonucunda sürücü belgesinin iade edilmesinde sakınca bulunanlara ise sürücü belgesi verilmez.
  alkollü olarak ölümlü ya da yaralamalı trafik kazasına neden olunması halinde ağır kusurun varlığı kabul edilir.
  3) cihazla yapılan tespite sürücünün itiraz etmesi halinde, kanındaki alkol miktarının belirlenmesi için, bu konuda eğitilmiş ve kan almaya yetkili kılınmış personel tarafından kanı alınarak, tahlil için polis kriminal laboratuarına gönderilir.
  4) polis kriminal laboratuarlarında tahlilin mümkün olmaması halinde, sürücü kanındaki alkol miktarının tespiti için adli tıp merkezlerine ve sağlık bakanlığına bağlı tahlil yapabilecek teknik ve tıbbi imkanlara sahip olan en yakın sağlık kuruluşlarına gönderilir.
  5) sürücülerin alkollü içki alıp almadığının tespitinin cihazlarla yapılması mümkün olmaması halinde (ek:34)’deki form esaslarına göre test uygulanır. test sonucunda alkollü içki aldığına kanaat getirilenlerden 0.50 promilin üstünde alkollü içki alındığını kabul ve beyan edenler hakkında yapılacak kanuni işleme esas olmak üzere (ek:34)’deki formun alkol test tutanağı bölümü düzenlenerek sürücü ve görevli tarafından imzalanır.
  test sonucuna itiraz eden sürücüler hakkında ise kanlarındaki alkol miktarının tespiti için 3 ve 4 üncü bentte belirtilen esas ve usuller uygulanır.
  6) kandaki alkol miktarının teknik cihazlarla ve kan alınarak laboratuarda tespit imkanlarının bulunmadığı hallerde, alkollü olarak araç kullandığı tespit edilen sürücüler en yakın resmi sağlık kuruluşuna sevk edilerek, bu kurum hekimi tarafından rutin alkol muayenesinden geçirilirler.
  bu madde hükümlerine uymayanlara, kanunun 48 inci maddesine göre işlem yapılır.
 • şartlanmış beyinlerimiz alkol kontrolü diyince hemen polisleri aklına getirir. oysa evde üretim yapanlar alkolün azlık çokluk gibi kavramlarını kontrol ederler pek ala. "nusret abi biraz daha ispirto ekleyeyim mi, sert olur hem" söylemleri geçebilir.

  bir başka versiyonu ailelerin kontrolüdür. hmm bizimkinin alkolle arası iyi, bir basayım evini / odasını kontrol yapayım, dolaptaki 3 şişe şarap duruyor mu bir bakalım, hmm likörden 1 parmak eksilmiş, şişenin şurasına kalemle işaret koyayım ki ne kadar götürmüş tespit ederim.

  "anne kırıldı dün gece 2 şişe birden valla, ne şans di mi???" ya da içinde alkollü içecek olan market torbalarıyla kapıda yakalanmak...
 • sürücülerin kaç promil alkol aldıklarının tespit edilmesi için trafik polisleri tarafından alkolmetreye üfletilmek vasıtasıyla yapılan muayene. her daim alkolmetreye üfletilmeye bilinir zorluk çıkartanlara adli tıpta kan testi şeklinde de muayene yapılabilinir.
 • alkol kontrolünün bir kısmı da eve girerken anne tarafından yapılanıdır.. ne kadar sakız çiğnense, şeker yense de, anne kişisi gel bakiim, sen içki kokuyosun, ne içtin sen, çok içmedin di mi gibi bi dolu soruyla boğup, iki dakikada bi yanınıza gelerek aman yavrum çok içme, niye içiyosun gibi öğüt ve sitemlerde bulunur..burunları iyi koku alır alkol kontrolü yapan annelerin hangi içkiyi içtiğinizi bile bi nefes koklamakla anlar..
 • dün tabi tutulduğum kontrol. alkollü araç kullanmadığım için içim rahattı ama uygulamanın yeri ve saati beni oldukça şaşırttı.

  güzel şehrimiz izmir'de alkol kontrolü en erken saat 12 gibi başlamaktadır - kordon hariç - ve yerleri de üç aşağı beş yukarı sabittir. genellikle ekip otosu en az 100m öteden görülebilir bir şekilde yerleştirilir, zaten araç kuyruğundan da durum anlaşılırdı.

  dün yaşadığım kontrol ise oldukça ilginçti. bostanlı'da saat 22:30'da görünür bir yerde ekip otosu yoktu sadece elinde alkolmetre ile bir polis ara sokakta geçen araçlara sadece ehliyet ruhsat sorup hızlı bir şekilde alkol kontrol yapıyordu. sanıyorum alkol tüketenlerin anayollardan uzak durduklarını farkettiler sonunda.