şükela:  tümü | bugün
  • genellikle uzun yıllar fazla alkol alan bireylerde ortaya cıkar. baslıca belirtileri, bellek yitimi, yonelim bozuklukları, anlasılmaz ve saldırgan davranıslar olarak bilinir.
    ben biliyorum tedavisi var.
  • tedavisi var olabilir bunun. fakat alkol, terkedilmeye* hiç gelmez, çok kinci ve acımasızdır. alkol kimseyi sevmez, arzulanmaktan ve şiddetli bağlılıktan başka inancı da yoktur. bundan dolayıdır ki tedavisi de olsa iyileşme görülmez. (bkz: alkolizm).
  • alkolizm/alkol bağımlılığı sonucu ortaya çıkan akıl hastalığı. antik tarihten* bir örnek için (bkz: kleomenes). onun şarap içme tarzı antik yunanlılar gibi su katarak değil iskitlerden öğrendiği üzere su katmadan içmeymiş, gitgide azıtmış. bıçakla kendini doğraya doğraya, sonunda karnını kendi eliyle deşerek öldürmüş, trajik.
  • alkolik psikoz da denir...aklın sükuneti ve sağlıklı düşünme yetisi yitirilir...karmakarışık duygu ve düşünceler hakim olur...çok kötü bir durumdur...ancak bu durumun sarmalındayken ne kadar kötü bir durumda olduğunu ölçüp tartamaz, değerlendiremezsin...bu durumun kötülüğü düşünerek anlaşılmaz, hissetmen gerekir...süreğen alkol alımı devam ettikçe batağa günden güne daha da saplanılır...hatta öyle ki akıl sağlığını kaybetme noktasına sürüklenirsin...şimdi yaklaşık 6 aydır alkolden uzağım ve geçmişi düşününce içinde bulunduğum vaziyetin içler acısı halini daha net görebiliyorum...fenalardaydım...bir daha alkolü ağzıma sürmemek için eski sarhoşluklarımı hatırlamam yeterli...bir kadeh alkol deyimi, çoğu insanda tatlı yankılar ve beklentiler uyandırır; oysa benim için bir kadeh alkol, bir mahvoluş demektir...kaçınmak için duygusal bir tepki mekanizması kurdum...en etkilisi düşünce bazında değil, duygusal bazdadır...zaten 6 ay olduğu için bir kısırdöngüden çıktım...artık tek mevzu ilk kadehi almamak...kulağa kolay geliyor...benimse yeteri kadar sebeplerim var...alkolü ömür boyu ağzıma sürmeyeceğim...kısıtlanmış ve mahrum kalmış hissetmiyorum...