şükela:  tümü | bugün
 • kısaca 0.50* demek lazım. polis birimi sormu$tu "ne zaman aldınız alkolü" diye, "çıkmadan önce" dedim ve ekledim "iki bira zaten alkol sınırını geçmiyor" diye. "yok öyle bir$ey*" dedi, neyseki 0.44 çıktı; iki bira bile yakabilir demek dü$üyor bu durumda*
 • http://www.maslakeczanesi.com/…tml/hesap/sarhos.htm

  burdan ictikleriniz kac promil ediyor hesaplayabiliryorsunuz. tabi polisle "abi nette hesapladim asmiyodu alkol sinirini ama sen ille ceza kesicem diyosun" gibisinden bir diyaloga girmeyiniz, karli cikmazsiniz kanimca.
 • kisisel olarak degisebilen sinirin taniminin ictikten sonra yataga veya herhangi bir zemine uzandiktan sonra "bir daha boyle icenin taa a.k." dendigi sinirdir.
  simdi kendime dedim ordan biliyorum!
 • hürriyet'in haberine göre arttırılması planlanan sınır. bu kanunun değişmesi durumunda alkollü kazalarda artış bekliyorum . alkolun doğası gereği içtikçe daha fazla saçmalama durumu olduğuna göre bu uygulamada yasal sınırın altında olduğunu düşünen 300 promilli insanlar görmek garipsenmemeli .

  http://www.hurriyet.com.tr/…mi/17057968.asp?gid=373
 • gözlerim beni yanıltmadıysa bu sınır, 0.50'den 1.00'a çıkacaktır. ya da başka bir deyişle, trafikte ölümlü kazalar artacaktır.

  son dakika: alkol alma yaşının 24'e çıkmasıyla beraber, 24+ alkol alan insanların da trafik kazalarında ölmesiyle akp'nin oylarının %50'nin üzerine çıkması bekleniyor.
 • ticari araçlar için 0 promil olan sınırdır.

  türkiye'de artan ticari araç satışından sonra (kangoo, doblo tarzı arabalar) sessiz sedasız yeni gelen bu uygulamayla (ehliyetini kaptıran birine polis yasanın yeni çıktığını söylemiş) araç hususi olsa bile, en azından hafif ticari olarak geçiyorsa alkole izin yok.

  http://www.sakarya.pol.tr/?m=1&s=31&idno=86&id=3

  yani hususi olarak kullanıyorsanız bile herhangi bir ticari araç kullanan arkadaşlar 0.50yi geçmeseler bile alkol alamayacaklarını bilmeliler.
 • (bkz: #44853041)
 • avrupa ulkelerinde nefes kan ve idrar ile olcum sinirlari farklidir mesela ingilterede nefes olcumunde 0.35 microgram kan olculumde 0.80 miligramdir. bizde direk 0.50 demisler ve yonetmelikte kandaki miktar diyor lakin nefes yoluyla olcum kandaki miktari belirlemeden farklidir. yani bizde alkolmetre ile 0.50 olarak belirlenen miktar aslinda avrupanin üzerindedir.