şükela:  tümü | bugün soru sor
 • istikrarlı bi şekilde alkol tüketenlere naçiz tavsiyelerimdir.
  her gün içenler için öncelikle; gündüz içmeyin. disiplin edinin.
  her gün, gündüz/gece içiyorsanız zaten alkoliksinizdir. ilk tavsiye tabiki bırakmanız ya da azaltmanız. kendinize gün koyun. küçük hedeflerle başlayın. beyin küçük gördüğü hedefleri çok daha rahat irade etmeye programlıdır. mesela 10 gün içmicem diye bi karar verdiniz. vermeyin o kararı çünkü tutmaz. bugün içmicem deyin. her gün tekrar edin. ya da haftada üç gün için. bugün içmicem deyin, ertesi gün için kasmayın. sonraki gün içmeyin böylece haftada üç güne düşürdünüz. önce öyle başlayın ama her gün içmemeye çalışın. tekrar ediyorum, beyin uzun vadeli hedeflerdense, kısa vadeli hedefleri çok daha kolay ve rahat gerçekleştirir. irade sabah daha güçlüdür akşama doğru kırılmaya başlar. mesela diyetler hep gece bozulur...gibi.
  diğer ve en önemli tavsiye de kendinize iyi bakın. nasıl olacak anlatayım.
  öncelikle alkol, vücuttaki magnezyumu tüketir. bu da halsizlik, depresyon, ve o meşhur el titremesine sebep olur, anksiyete yapar. anksiyetenin üstü panik ataktır. her panik atak alkolik değildir tabiki ama her alkolik ayıkken panik atak yaşar. gidin bi eczaneden magnezyum vitamin alın. her gün bi tablet yemekle için.
  bol bol yeşil yiyin. hiç bulamadınız, ağaç yapraklarına koşun. yeşil acayip önemli. nanesinden, brokolisine. gerekirse zorla yiyin. madem içiyosun, bak kendine. telafi et. yoksa yaşlışığın hem sana hem de yanında kim varsa o’na zul olur. bu boku yiyosan, kendine bakmayı da görev edinicen.
  hareket edin. akşamdan kalmayken asla yatmayın, zorlayın. kalkın hareket edin ve terleyin. en güzel toksin terle atılır.
  bi gün beyin kanaması geçiricek gibi hissedecek kadar akşamdan kalmayken, sokağa çıkıp yürüdüm. güneş gözlüğümü taktım. sadece adım attım. eve çok zor döndüm ama iyiydim. düzelmiştim sayılır yani.
  b vitamini. günlük üretilen bi şey. alkol alan insan her gün mutlaka b vitaminini almalı. şeker gibi emilen dil altı minik b vitamini var solgarın. bence en iyisi o.
  fast food asla ama asla yemeyin. yeminle kalp krizine davet onlar. hık der gidersiniz. kedi besleyin. ne alaka bilmiyorum ama iyi bi şey.
  alkol karaciğeri tüketir, herkes bilir bunu zaten. bunun en güzel besini enginar. mevsiminde bile anlayamadığım şekilde pahalı ama enginar tablet haplar var, onlardan alın. new life enginar tablet 50 tlydi en son, gayet iyi. bunu da gece yatarken için ki; uyurken çalışsın. bi ay için, bi ay ara verin.
  düzenli alkol tüketmek ve bu alkolü tölere etmeden yaşamak uzun vadeli, hasta olup ölmeli intihardır.. ne yardan ne serden diyorsanız, kendinize bakın. bol bol limonlu su için. şekeri hayatınızdan kesinlikle çıkarın çünkü şekeri alkolle fazlasıyla zaten alıyorsunuz. sigara da içiyorsanız, bi tercih yapın. ya alkol ya sigara. doğru olan ikisini de çıkarmak ama ayık kafa çekemiyorsanız hayatı, en azından sigarayı bırakın. yeşille beslenin. yeşil çay müthiş bi antioksidan. ananas harika bi ödem söktürücü. maydonoz direk iç temizleyici. adeta bi inek gibi maydonoz yiyin.
  şerefe... sağlınıza içiyorum.

  not: alka seltzer içmeyin, ağrı kesici içmeyin. bunlar zaten alkolden yorulan bedeninizi daha çok yorar, yıpratır ve bağımlılık yapar. bol bol limonlu su için onun yerine. başınızı ağrıtan vitaminsizlik ve susuzluk.
 • alkol tukettiginiz ertesi sabahi aksamdan kalma olayini yasiyorsaniz alka seltzer icin. meyve tuketmeye ozen gosterin, izmirde yasayanlar icin karadut suyu sizin kurtariciniz olacaktir. bunlari denedikten sonra hala gecmiyorsa soguk bir bira icin.
 • içmeyin...ki sizi rahat rahat skemesinler. dünyanın en pahalı alkolünü tüketmeyin...

  spora yazılın...alkolden çok daha fazla bir kafa açıcıdır kendileri...

  bu memlekette kafanızın rahat olması imkansız.sizi psikolojik olarak uzun vadede skib bırakacak alkol ve uyuşturucu size asla iyi gelmeyecektir.

  içmeyin...
 • kendiniz üretin.
 • 3-4 bira içtikten sonra yemek yiyin tıka basa doldurun midenizi yemek yedikten sonra içki isteğiniz kaçıcak ayılacaksınız ama kafayı bulmadan yapın yemek yeme işini 10 biradan sonra yapmayın
 • bandrollüsünden için kaçak kullanmayın. hayatınız kararmasın.
  balkona çıkayım da içmeye devam edeyim.
  (bkz: sevim koş katil geldi)
 • çok içiyorsanız en azından bir gün içip bir gün içmeme kuralını koyun. ayrıca çok klişe olacak yalnız terlemeli bir spor yapın. toksinlerin terle atılmasının yanında, doğal uyuşturucu olan dopamin salgısı hem mutlu hissettirecek, hem enerjiniz artacak hem de sağlıklı olma hissini bi kaç dklığına da olsa yaşamış olmanız sayesinde psikolojik olarak içki içip her şeyi bok etme isteğiniz büyük ölçüde azalacak. içkiyi içtiğiniz günlerde minimum içki miktarı kadar bardak su için. evet 50lik bira ile 50lik su içmekten bahsediyorum. bu durum hem içkiyi yavaş içmenizi sağlayacak, hem dehidrasyonu önemli ölçüde azaltacak hem de midenizi meşgul edeceği için isteseniz de çok içemeyeceksiniz.

  eğer sigara kullanıyorsanız, sabah kalktığınızda hissettiğiniz amcıklık duygusu en az %50 oranda sigara yüzündendir. bırakamayacaksınız bunu orası kesin ama az için. bir bardan içkye 1 sigara max. mesela. et yiyin ama ızgarada yapın. kızarmış ne varsa uzak durun. ekmek pilav ve makarnayı unutsanız yeridir çünkü malum şeker deposu. siz bunların hepsini alkolden karşılıyorsunuz zaten merak etmeyin. mide ve karaciğer biraz rahat etsin. çok radikal bir şekilde direk alkolu kesmeyin, kesemezsiniz muhtemelen, buna gerek de yok ayrıca. sosyal alkolik denilen bir şey de olduğunu unutmayın tabi. bu yüzden napıyorsanız az yapın ve bokunu çıkarmayın.
 • ne içerseniz için. afiyet bal şeker olsun, lop lop et olsun, göbek çevresinde biriksin, tatlı tatlı içilsin.

  ama noolur şu direksiyona içkiliyken geçmeyin. çağırın bir taksi, gidin evinize. kalsın araba orada. kaçacak değil ya birader. yarın ayık kafa yine bir taksi ile gider alırsın arabanı paşa paşa.

  bir anlık dikkatsizlik, bir can kaybı hayatınızı karartır. kanun-kural açısından haklı olsanız bile (ki olamazsınız alkollüyken) sonunda bir insanın hayatına kastederseniz, vicdanen hayat boyu sizi takip eder. yazık bir hayatı söndürmeye ne hakkımız var?

  çocuğunuz varsa yüzüne bir bakın. çocuğunuz yoksa annenizi bir düşünün. başka bir insanın hayatını aldığınızı öğrendiğinde onlara ne diyeceksiniz? ayrıca ne derseniz deyin onlara bu üzüntüyü, çaresizliği yaşatmaya ne hakkınız var.

  hayat bir tane, bir kez yaşıyorsunuz. bunu da zehir etmeyin hem kendinize, hem trafikte canını alma ihtimaliniz olan masum kurbanlara hem de ailenize.
 • tüketmeyin.
 • sabah baş ağrısı yaşamamak için uyumadan önce bol su için.