şükela:  tümü | bugün
 • ''paris'in colombes banliyösünde bir markete, alkollü içki ve domuz eti satmadığı için mahkeme tarafından kapatılma kararı çıkarıldı''

  avrupa'da ırkçılık giderek artıyor, türkiye'den siktir olup gitmek başlığı adı altında binlerce yorum yazılıyor ancak gidilen yerlerde de durumlar pek parlak değil ve malesef ikinci sınıf insan muamelesi yapılıyor, yani pek değişen bir şey olmuyor malesef. mahkeme kararının gerekçeside market olarak sadece tek bir kesime hitap ediyorsunuz ve diğer kesimleri görmezden geliyorsunuz. anlamadığım serbest bir ekonomi anlayışı olan bir ülke , nasıl olurda böyle bir karara imza atar , yani sonuçta herkes istediği gibi bir işletme açabilir, sonuçta adam hırsızlık illegal bir iş yapmıyor , vergisini vererek ekonomiye ufakta olsa katkıda bulunan bir işletme yaratıyor. link gereği pek bilemedim doğruluğu varmıdır, algı mı yaratılıyor ama kaynak;

  edit : düzenli olarak domuz eti ve alkol tüketen bir bireyim , ancak sırf domuz eti ve alkol satmıyor diye bir işletmenin kapatılmasıyla , içki satıyor diye bir işletmenin kapatılması olayı arasında pek bir fark yok. sonuçta herkesin kendi tercihidir, bir insanın ne satıp ne satmayacağına karar vermek demokratik ülkelerde pek görülen bir durum değil. öte yandan kapatılma gerekçesi farklıymış, ama ne biliyim işin içinde fransa olunca, insan şüphelenmiyor değil.

  source
 • (bkz: yerinde müdahale)

  keşke içki içmeyen ve domuz eti yemeyen insanlar da kapatılabilse de kurtulsak.
 • fransızlar aşırı milliyetçiliği ve faşistliğiyle bilinir zaten. doşordo do dorom çok forklo doğol demekle olmuyo. türküm desen %90ı insan yerine koymaz. şaşırtmayan haber, fakat çomarların faşistliği kadar rahatsız etmedi. bi tarafta hem cahil, hem yobaz, hem nefret dolu, hem bi boka yaramayan bi toplum, diğer tarafta devrimleriyle, sanatıyla, kültürüyle ün salmış bi toplum.

  fransızların yaptığı doğru demiyorum ama en azından kendilerini beğenmek için sebepleri var aq sinir bozmuyo en azından.
 • belediyeye ait bir dükkanda genel gıda ürünleri satmadığı gerekçesiyle kapatılan markettir.

  eğer yapılan anlaşmada belediyenin belirttiği gerekçeye aykırı bir durum varsa kapatılması gayet doğaldır. ilgili haberde bu durum pek anlatılmamış. bence hemen fransız yetkilileri topa tutmayın. detaylı bilgi gelmeden kanıya varmamak gerek.

  edit : ilave
 • kaynaksız , hele ki fransa'da domuz et satmayan hypercacher adlı koşer market zinciri olduğunu düşünürsek çok mantıksız bir haber
 • --- spoiler ---

  (bkz: yerinde müdahale)

  keşke içki içmeyen ve domuz eti yemeyen insanlar da kapatılabilse de kurtulsak.
  --- spoiler ---

  bir ateist, domuz eti yemiş-beğenmiş, içkisini düzenli tüketen biri olarak söylüyorum ki şu yukarıdaki insan türünden daha tehlikelisi sadece radikal fanatikler ile uç düzey ırkçılardır.

  şu faşizmin en korkunç hallerinden biri. kafaya bak. size ne lan kime ne yeyip ne içtiğinden? size ne oluyor? nasıl kimse bir insana içki içiyor diye karışamazsa tam tersi de olamaz tabiki.

  bahsi geçen olayda tek nedenin bu olmadığını düşünüyorum ama öyleyse de bunu savunacak bir şey yok. deliriyor millet topluca.

  edit: ki değilmiş. belediye'nin şartlarına uymadığı içinmiş. o zaman normal bir olay.
 • market sahibinin suudi arabistan 'a siyasi sığınma talebinde bulunması gereken bir durum.
 • ağustos 2016 tarihli haberin ısıtılıp önümüze konmasıdır.
  http://www.telegraph.co.uk/…down-french-town-tells/
  işletmecinin adı süleyman yalçın.

  kapatılma gerekçesi şudur:
  "he said locals, particularly older residents, had complained that they could no longer get the full range of products at good price, which replaced a regular supermarket, and had to travel some distance now to do their shopping."

  yani diyor ki: öyle patır patır her yere market açılmıyor. bu bölgeye hizmet veren market burası. ona göre ruhsatını almış. bilhassa yaşlılar bu markette domuz eti ve alkol bulamadıkları için diğer marketere gitmek zorunda kalıyor. ama o kadar yürüyemiyorlar. sonuçta tüketicinin ulaşabildiği ürünler kısıtlanmış oluyor.

  valla o bölgede market işletme ruhsatı bu adama verildiyse, sevse de sevmese de satacak. müşterilerin çoğu helal istiyor diye domuz etini listeden çıkaramazsınız. esas bu ayrımcılıktır. bu teyzeler amcalar öbür bakkaldan telefonlar sipariş edemiyor, bakkalın çırağı motosiklete atlayıp getirmiyor çünkü siparişleri, o şekil işlemiyor fransa'da marketler. herkes kendi alışverişini kendi yapmak zorunda. bunun karı var, kışı var, hastası var, bebeklisi var. market işletmek türkiye'de sadece kar etmek demek olabilir ama avrupa'da aynı zamanda bir sorumluluk anlamına da geliyor. o sorumluluğu yerine getiremeyeceksen işletmeyeceksin.

  edit: @evet mantikli düzeltti. hikaye eskiymiş ama kara yeni verilmiş.
 • genel gıda satmak üzere belediyeye ait bir yeri kiralayan vatandaşın sadece müslümanlara satış yapacak bir market açmasıdır. muhtemelen yörede yaşayanlar şikayetçi olmuş ve belediye şikayetleri değerlendirmiştir.
  sonuçta özel mülkü alıp kiralamamış bu adam. belediyeye ait bir alanı kiralamış ve kiralama sözleşmesinde hükümler bellidir.
  objektif olmak gerekirse belediyenin bu konuya pek de müdahil olmaması gerekir, lakin yörede yaşayanların genel hizmet alması amacıyla bu market kiraya verildiyse ve bölgede başka bir market yoksa belediye iş yerleri içerisinde faaliyet amacına uygun değilse, belediye o ruhsatı iptal edip kapatabilir.

  basitçe şöyle düşünelim belediyeden bir dükkan kiraladınız ve kiralama sözleşmenizde burasının bayan kuaförü olacağı yazılı ama siz kafe yapmaya karar verdiniz. yapamazsınız. çünkü her bir ruhsat işlemi planlanmıştır.
  muhtemelen bölgede yaşayan insanlar alkol veya domuz eti almak için başka bir yerlere gitmek zorunda kaldıkları için kapatılmıştır.

  fransa faşisttir vs ama ortada düzgün işleyen ve kuralları olan kurumları vardır. siz kafanıza göre bir yerlerde dilediğiniz işi dilediğiniz şekilde yapmak için ruhsat alamazsınız.
  herhalde türkiye ile karıştırılmış bir durum.
 • suudi arabistan’da bir fransız’ın domuz ve içki satması yasaksa fransa’da arap’ın satmaması gayet yasak olabilir. öyle yasağa böyle yasak.