şükela:  tümü | bugün
  • ağustos 2016 tarihli haberin ısıtılıp önümüze konmasıdır.
    http://www.telegraph.co.uk/…down-french-town-tells/
    işletmecinin adı süleyman yalçın.

kapatılma gerekçesi şudur:
    "he said locals, particularly older residents, had complained that they could no longer get the full range of products at good price, which replaced a regular supermarket, and had to travel some distance now to do their shopping."

yani diyor ki: öyle patır patır her yere market açılmıyor. bu bölgeye hizmet veren market burası. ona göre ruhsatını almış. bilhassa yaşlılar bu markette domuz eti ve alkol bulamadıkları için diğer marketere gitmek zorunda kalıyor. ama o kadar yürüyemiyorlar. sonuçta tüketicinin ulaşabildiği ürünler kısıtlanmış oluyor.

valla o bölgede market işletme ruhsatı bu adama verildiyse, sevse de sevmese de satacak. müşterilerin çoğu helal istiyor diye domuz etini listeden çıkaramazsınız. esas bu ayrımcılıktır. bu teyzeler amcalar öbür bakkaldan telefonlar sipariş edemiyor, bakkalın çırağı motosiklete atlayıp getirmiyor çünkü siparişleri, o şekil işlemiyor fransa'da marketler. herkes kendi alışverişini kendi yapmak zorunda. bunun karı var, kışı var, hastası var, bebeklisi var. market işletmek türkiye'de sadece kar etmek demek olabilir ama avrupa'da aynı zamanda bir sorumluluk anlamına da geliyor. o sorumluluğu yerine getiremeyeceksen işletmeyeceksin.

edit: @evet mantikli düzeltti. hikaye eskiymiş ama kara yeni verilmiş.
  • belediyeye ait bir dükkanda genel gıda ürünleri satmadığı gerekçesiyle kapatılan markettir.

eğer yapılan anlaşmada belediyenin belirttiği gerekçeye aykırı bir durum varsa kapatılması gayet doğaldır. ilgili haberde bu durum pek anlatılmamış. bence hemen fransız yetkilileri topa tutmayın. detaylı bilgi gelmeden kanıya varmamak gerek.

edit : ilave
  • --- spoiler ---

(bkz: yerinde müdahale)

keşke içki içmeyen ve domuz eti yemeyen insanlar da kapatılabilse de kurtulsak.
    --- spoiler ---

bir ateist, domuz eti yemiş-beğenmiş, içkisini düzenli tüketen biri olarak söylüyorum ki şu yukarıdaki insan türünden daha tehlikelisi sadece radikal fanatikler ile uç düzey ırkçılardır.

şu faşizmin en korkunç hallerinden biri. kafaya bak. size ne lan kime ne yeyip ne içtiğinden? size ne oluyor? nasıl kimse bir insana içki içiyor diye karışamazsa tam tersi de olamaz tabiki.

bahsi geçen olayda tek nedenin bu olmadığını düşünüyorum ama öyleyse de bunu savunacak bir şey yok. deliriyor millet topluca.

edit: ki değilmiş. belediye'nin şartlarına uymadığı içinmiş. o zaman normal bir olay.
  • kaynaksız , hele ki fransa'da domuz et satmayan hypercacher adlı koşer market zinciri olduğunu düşünürsek çok mantıksız bir haber
  • genel gıda satmak üzere belediyeye ait bir yeri kiralayan vatandaşın sadece müslümanlara satış yapacak bir market açmasıdır. muhtemelen yörede yaşayanlar şikayetçi olmuş ve belediye şikayetleri değerlendirmiştir.
    sonuçta özel mülkü alıp kiralamamış bu adam. belediyeye ait bir alanı kiralamış ve kiralama sözleşmesinde hükümler bellidir.
    objektif olmak gerekirse belediyenin bu konuya pek de müdahil olmaması gerekir, lakin yörede yaşayanların genel hizmet alması amacıyla bu market kiraya verildiyse ve bölgede başka bir market yoksa belediye iş yerleri içerisinde faaliyet amacına uygun değilse, belediye o ruhsatı iptal edip kapatabilir.

basitçe şöyle düşünelim belediyeden bir dükkan kiraladınız ve kiralama sözleşmenizde burasının bayan kuaförü olacağı yazılı ama siz kafe yapmaya karar verdiniz. yapamazsınız. çünkü her bir ruhsat işlemi planlanmıştır.
    muhtemelen bölgede yaşayan insanlar alkol veya domuz eti almak için başka bir yerlere gitmek zorunda kaldıkları için kapatılmıştır.

fransa faşisttir vs ama ortada düzgün işleyen ve kuralları olan kurumları vardır. siz kafanıza göre bir yerlerde dilediğiniz işi dilediğiniz şekilde yapmak için ruhsat alamazsınız.
    herhalde türkiye ile karıştırılmış bir durum.
  • müthiş. üst girdilerde arkadaşlar olayı sakince anlatmış ama ben fanatikçe yorumlamak istiyorum.

ulan siz burası muhafazakar mahalle diye devlet tarafında satma ruhsatı olan adamlara alkol sattırmıyorsunuz ülkenin yarısında. oh amına koyim. burası da domuzcu, alkolcü mahalle ibneler, siktirin gidin.

islamcı duyarına hastayım ya. kendisi her boku yesin, gavur fransa'da haberi olmadığı kanunlarla bir store açıp sonra haksız olduğu konudan mağduriyet yaratsın.

siz bu dünyanın tümörüsünüz gençler. torunlarınız bile sizden tikisinicek amına koyim.
  • ulan aynısının tersi türkiye’de olunca alkış tutuyorsunuz, orada olunca ağlıyorsunuz.

madem bu kadar hassassınız burada alkol satan yere baskı uygulanınca niye hiç sesiniz çıkmıyor?

ikiyüzlüsünüz...
  • belediyeye ait mulk "genel gida" lisansiyla kiralandigi ama herkese hitap etmedigi icin kapatilmis.

almanya'dayim; domuz eti, icki vb urunler satmayan tonla turk marketi biliyorum. hicbiri kapanma tehdidi altinda degil. muhtemelen hicbiri belediyeye ait binada calismiyor.

aynisini turkiye icin dusunun. akp'li belediyelere ait binalarda alkol satisi var mi? gectim onu, chp'li belediye bile olsa, domuz eti satisi yapacak isletmeye, binasini kiralar mi? biz daha, gayri muslimlerin mallarina cokmusuz.

yabanci dusmanligi yapiliyor olabilir ama kanundisi bir durum yok.
  • --- spoiler ---

(bkz: yerinde müdahale)

keşke içki içmeyen ve domuz eti yemeyen insanlar da kapatılabilse de kurtulsak.

--- spoiler ---

yazana lafım yok, o kuyuya bir taş atmış da bunu favlayanlar hangi alemde cidden merak ettim.
  • simdi ben bir fransiz olarak fas'a, cezayir'e gidip, "ben helal et satmam. kültürümde yok bir kere. anca domuz eti, anca haram et, yemeden, yedirmeden duramam" dersem, ne olur?