şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: 5 ağustos 2019 büyük sigara ve alkol boykotu) olayını o tarihten beri destekliyorum. ne alkol ne sigara almamayı düşünüyordum.
    ama
    dün bir hafta önce tanıştığım bir kız arkadaşım evde yemek yaptığını, akşama içecek bir şeyler alıp eve gelebileceğimi söyledi. rakı mı içmek istersin, şarap mı diye sordum. (doğal olarak). ikisi de olur fark etmez, dedi.
    markete girdim;
    1 adet yeni rakı - 155tl
    1 adet kavaklıdere pendore kırmız şarap - 160tl
    2 adet marlboro touch - 17tl aldım ve marketten çıktım.
    marketten çıkınca aklıma sigara ve alkol boykotu geldi. yapılan o kadar zamların ancak bu şekilde boykotla çözülebileceğini düşünüyordum. hala daha öyle düşünmem gerekiyor. ödediğim 349tl'nin yarısından fazlasını devlete verdiğimi biliyorum. devletin bu anlamsız zamlarına ve vergilerine tepkisiz kalmamam gerektiğini de biliyorum. ülkenin en büyük gelirlerinden birinin alkol ve sigara olduğunu da biliyorum. boykot, modern toplumların en güçlü ve etkili tepki hareketi olduğunu da.
    bilinçliyim.
    marketten çıktığımdan beri aynı şeyleri düşünüyorum.
    toplumsal olarak bir grup halinde yaptığımız bu tepkiyi bireysel olarak da ne kadar basit de olsa bir şekilde göstermemiz gerektiği bilgisini asla kafamdan atamıyorum.
    kafamda binlerce soru işareti.
    parası yetmeyenlerin parası yetenleri desteğe çağırdığı bir boykot değildi ki bu. bu boykot herkes içindi.
    10 gün geçti, canım fena halde istiyor diye kandırıyorum ama yapmamam gerekiyor, farkındayım.
    marketten çıktığımdan beri inanılmaz mutsuzum, inanılmaz bir duygu içerisindeyim.
    suç işliyormuş hissiyatım hiç geçmiyor. sanki adam öldürmüş kadar ağır bir yük altındayım.
    sonra.
    telefonuma bir mesaj geliyor. whatsapptan gönderilmiş bir görüntü. yemek masası hazırlanmış. "nerede kaldın*" mesajı bu.
    fotoğrafa bakıyorum. kızdan da hoşlanıyorum tabi. ikilemde kalmaya devam ediyorum. market tanıdık. aldığım ürünlerin hepsini versem sesini çıkartmayacak kadar yakınız. hiçbir şey demeden paramı iade edebilir. o konuda sıkıntı yok yani.
    ama bunların hepsini düşünüyorum tabiki.
    bunları düşünürken marketten çok uzaklaştığımı fark ediyorum.
    akabinde bir mesaj daha geliyor.
    bu gelen de bir mesaj ve bu defa bir selfie. arkasında yemek masası, önde kendisi ve iri memeleri.
    sonra
    sokayım boykotunu diyorum.
    hemen bir taksi çağırıp evine gidiyorum.
    velhasıl kelam
    bir boykotun süresini belirleyen en önemli şey "meme"dir.

ön edit: boykota sadece bir gün ara verdim. boykota devam. gündemde tutalım lütfen.