şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 1970'lerin başında enteresan bir yöntemin denendiği tedavi. bu yöntemde alkolik kişiye doktorlar bir film izletiyor. filmde insan midesinde yaşayan bir çeşit böcekten bahsediliyor. bu böcek sadece alkolle büyüyor ve gelişiyor, sonra da çoğalıyor, vücuda yayılıyor falan. bundaki amaç hastanın tiksinerek (bkz: tiksinmek) alkolü bırakmasını sağlamak(mış). ama hasta fazla tiksinmiş olacak ki ertesi sabah intihar etmiş. denenen yöntem de rafa kaldırılmış elbette. sonuç, alkol veya sigara gibi bağımlılıklardan kurtulmanın çeşitli yolları vardır, ama en garantilisi iradeyle bunu yenmektir, destek olarak (mesela alkolizmde) ilaç tedavisi de yapılabilir, ama insanın psikolojisiyle fazla oynamamak lazım, bilinçaltının ne yapacağı belli olmayabiliyor. sigarayla ilgili benzer bir yöntem için (bkz: #678276)
  • (bkz: aa)
  • sürekli alkol tüketen kişilerde vücudu alkolden arındırmaya çalışılması üzerine yapılan bir "deneydir".

önce beyaz önlük giymiş uzman doktorlardan biri gelir ve sizin içki içme alışkanlıklarınız hakkında bilgi sahibi olmaya çalışır. kendisine ne söylerseniz söyleyin (hatta sıradan bir gündeki tüketim alışkanlıklarınız onda birini söyleseniz dahi), "hmmmm, evet. sen bir alkoliksin. sosyal içici çizgisini geçmişsin der. sonrası malum, reçete vs. elinizdeki reçeteyle birlikte, beyaz önlüklü ve muhtemelen beyaz sabo giyen bir başka doktor/hemşire size serum verir. günde bir veya iki olarak verilen bu serumun içine yoksunluk çekmemeniz ve asabileşip saldırganlaşmamanız için bir miktar diazepam enjekte edilir. işlem bir kür olarak belirli bir süre boyunca tekrarlanır.

bağımlılar genellikle serumun bitmesini heyecanla bekler. çünkü, ilk gün olmasa bile daha sonraki günlerde serum seansı sonrası mutlaka en az bir kadeh içmek ister. bu tedavinin en can alıcı noktası burasıdır:

alkol tedavisi diye de bir kavram yoktur!

bağımlılık; ister kumar, ister kadın, ister uyuşturucu, ister alkol olsun mutlaka kontrol altında tutulması ve çok disiplinli bir şekilde takip edilmesi gereken bir durumdur. o beyaz önlüklü, beyaz sabo giyen ve muhtemelen keçi sakallı ve gözlüklü tiplerin sizin için yapabileceği tek şey, serum vasıtasıyla vucunuzu alkolden arındırmak; yani hücrelerdeki alkol kalıntılarını ter ve idrar yoluyla atmanızı kolaylaştırmaktır. tedavinin bunun dışında herhangi bir etkisi yoktur.

gerçeği mi istiyorsunuz? içmeyin! alkolizm tedavisini ancak siz yapabilirsiniz, beyaz önlüklüler değil.
  • artık deneyeceğim tedavi. alkolün hayatımda ekmek su gibi temel ihtiyaç olması nedeniyle çözümü tıpta arayacağım. bekle beni amatem.
  • gerçekten olup olmadığını merak ettiğim, çıldırma sebebim olabilecek tedavi. yakın çevresinde yaşayıp atlatmış biri varsa ne yapmam, nasıl davranmam gerektiği konusunda bilgi verebilirse çok sevinirim. farkındayım, formatı siktim attım.
  • evet buna ihtiyacım var. 2019 da alkolle yolları ayırmak istiyorum. bunu öncelikle kendim yapabileceğime inanıyorum.