şükela:  tümü | bugün
  • ehliyet kaptırma davetiyesi....
  • sonu kaza ile sonlanabilen bir eylem..
  • cogu erkegin kendine baya baya guvendigi bi konu ki , "ayh alkollusun kullanmasan bu gece ya " denildiginde su tarz cevaplar alinabilir:
    - "yok yaaa...bana bisi olmaaaaazzz, ben hep kullaniyorum, bisi olmuyo"
    - "deneyimliyim ben, bisi olmaazz"
    - "peeh, ben alkollu olunca daha iyi kullaniyorum, daha rahat oluyo, daha iyi konsantre oluyorum"
    - "arabaya binince birden ayiliveriyorum, alkolun etkisi kalmiyo"
    - "insan konsantre olmasi gerektiginde oluyo ya, merak etme"
    - "polis kontrolu olmayan yerlerden geceriz bisi olmaz"

tobe tobee...
  • alkollü araç kullanmanın başlıca yan etkisinin gözlerin kayması, ellerin titremesi ya da direksiyon başında sızmak değil -bilinç süper açıkken dahi- reflekslerin zayıflaması olduğunu idrak edemeyenlerin gayet güzel yapabildiklerini sandığı bir şey..
  • alkolün verdiği kendine güven duygusunun gazıyla, eski sevgiliye mesaj atmak, mekandaki her hatuna ilan ı aşk etmek, babaya kafa tutmak gibi gerizekalı hareketlerin benzeri bir olaydır

hepsini yaparkenki ortak düşünce "bana bişey olmaz abi",
    hepsinin ertesi sabahki etkisi "hassiktir ben ne yaptım abi" dir
  • yapılmaması gereken, yalnızca sürücünün hayatını değil, yolcuların ve hatta karşı şeritten gelen insanların hayatını bile etkileyebilen felaket başlatıcı eylem.

unutmuş gibi görünüyoruz. yazarlarımızı da kaybetmiştik.
  • cezası oldukça ağırlaştırılmış eylemdir şöyle ki:
    taksi, dolmuş, minibüs, otobüs, kamyon ve çekici gibi ticari amaçla yük veya yolcu taşımacılığı yapılan araçlar ile resmi araçları alkollü kullanmak, kanındaki alkol miktarı 0.50 promilin üstünde iken diğer araçları kullanmak.
    para cezası: 1.defasında: 340,900,000,-tl, 2.defasında: 427,300,000,-, 3 ve 3 ten fazlasında : 684,300,000-tl
    hapis cezası: 3 ve 3 ten fazlasında en az 6 ay
    belgelerin geri alınması: geriye doğru 5 yıl içinde 1.defa 6 ay, 2.defa 2 yıl, 3 ce 3 ten fazlasında 5 yıl ( 3 ve 3 ten fazlasında mahkemece)
    ceza puanı: 15
  • insan kendi hayatına ne kadar değer verirse versin, hayatı nasıl görürse görsün, ne düşünürse düşünsün trafikteki diğer kişileri de kendi riskine ortak edip hayatlarını aynı şekilde tehlikeye atma hakkı olmadığından alkollü araç kullanmak yapılabilecek en büyük rezilliklerden biridir.. orada burada sözlükte vs. utanmadan marifetmiş gibi anlatılacak bir şey değildir..
  • kendinin ve başkalarının hayatını da karartma olasılığı olan sorumsuzca bir eylem.kullanan sürücünün az alkollü veya çok alkollü olması bu eylemi meşrulaştırmıyor,alkol bilindiği gibi konsantrasyon ve refleks zayıflıkları gibi bünyede değişik etkiler yaratıyor ve bu da kaza riskini maksimuma çıkartıyor.

alkollü araç kullanmakta ısrar edenler aşağıdaki videoyu bi izlesinler.

video çok uç bir örnek olabilir ama kimin başına ne gelebileceği bu dünyada garanti altında değil malesef...

http://www.youtube.com/watch?v=cyugva_4v40

(18+ , kalp/tansiyon hastaları izlemesinler...)