şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bu iflahını siktiğim cezası için sulh ceza mahkemesine, idare mahkemesine ve anayasa mahkemesine dava açtım.

hepsi geri döndü tabiisi.

aihm de dava açtım. onun sonucu ne olur bilinmez tabii. ama göreceğiz.

3 ocak 2014'te gitti ehliyetim, çok bir şey kalmadı, alacağım ehliyetimi ama zordu işte.
  • hafif bir cezadır.

alkol alıp araba kullanmayı normal birşey olarak gören it-kopuk takımının kökünü kazımak için hapis cezası şarttır.
  • amlarına koyayım ben onların çok ayıp ediyorlar. verilecek ceza mı bu? hem de koskoca bir müdüre. araba yerine otobüse dolmuşa binen müdür mü olur la?
  • alkol alip direksiyon basina gecen adama az bile olan cezadir.
    polisin yaptigi dogrudur, hayatini,isini-gucunu dusunen adam, ictiyse eger biner taksiye oyle gider gidecegi yere, ama direksiyon basina gectinse baskalarinin hayatini da tehlikeye atiyorsun, demek ki kendinden baskasini umursamiyorsun, bu durumda ehliyetini almak ne ki, sikseler yeridir.
  • son yasal düzenlemelerle alkolmetreye üflemek, üflememeye göre çok daha ucuz kurtarmak demek.

yani arkadaş üfleseydi ehliyeti 6 ay alınacak, para cezası da 700 tl olacaktı.
    üstelik 0.5 promil yasal sınır olduğundan, örneğin en fazla 2 bira içip çıktıysa hiç ceza yememe olasılığı da vardı.
    bu düzenleme kötü mü olmuştur? kesinlikle hayır, gayet yerli yerinde bir yasal düzenlemedir.

peki devlet böyle bir düzenleme yapma gereği neden duydu:

acil hekimliği yaptığım zamanlarda kaza yapan, ölüm ve yaralanmalara neden olan alkollü şahısların nasıl pişkin pişkin "ben üflemem" diyebildiklerini, trafik ekiplerinin kişiye alkol muayenesi yapabilmek için nasıl kırk takla attığını, işi gücü bırakıp kaza yapan bir sarhoşu bazen saatlerce nasıl ikna etmeye uğraştıklarını yakından çok kez gördüm. hatta yasal boşluktan yararlanıp kan dahi vermeyen şahıslar oluyordu ve daha sonra mahkeme kararıyla ceza iptali ve ehliyetin iadesi gibi kararlar çıkıyordu.

şimdi en arıza alkollü vatandaşın memuru azami meşgul etme süresi 5 dakika, o da memur çok sabırlıysa.

eskiden devlet işlem yapabilmek için kişinin alkollü olduğunu ispat etme ihtiyacı duyarken, yapılan değişiklikle bu zorunluluk vatandaşa getirildi. yani artık devlet kişinin alkollü olduğunu ispat etmek zorunda değil, kişi alkol muayenesi yaptırarak "alkollü olmadığını" ispat etmek zorunda.

edit: biraz daha detaylandırma
  • süper ceza, 10 yıl hapis olmalı.
  • futbolda hukmen maglup olma durumunun trafige uyarlanmis hali.

tekrar eden sabikalilar icin bu cezanin uflemeye gore avantajli oldugu durumlar da vardir bu arada. zurnanin son deligi de olsa, omur boyu men veya x yil hapis gibi cezalari indirgetebilir.
  • agirlastirilmis muebbet cezasi olmali boylelerine.
  • yerinde bir cezadır. fakat polis tam bir piçmiş. adam gibi uyarsa adam üflemeyecek sanki. tamamiyle orospu çocukluğudur bu düzenlemeden bahsetmemek. sonuçta o kurallar birileri ceza yesin diye değil birileri düzene uysun diye.