şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: ölmek)
  • tanım: yaşamına veda eden insanın yapmış olduğu eylem.

alkol de olsa araba kullanıcak iken adabıyla içmek gibi bir alışkanlık edindiyseniz alkolü bırakmanın çok ta yarar sağlayacağını sanmam.
    zaten biraya verilmeyen 5 lira yan mekanda limonataya falan yetmektedir ancak o yüzden pek bir maddi yararı da olmaz.
    sigara konusunda ise büyük bir artı sağladığına katılsamda içmeden kimse bir anda bırakmak kelimesini kullanamaz yani.
  • bırakmak kelimesini cümle içinde kullanabilmek için en az bir yıl diyorum. yoksa bööle oluyor ; gecen hafta alkolu 1 saat önce de cigarayı bıraktım.
  • kısa bir zaman evvel gerçekleştirdiğim durum. sebebi, senelerdir yeterince hepsini tüketmiş olmam ve artık sağlığımın da tehlikeye girmeye başlaması durumları idi.

sigarayı bırakma sürecim:

(bkz: sigarayı bırakmak/@sizofren hayaller)

insanların bu durumu öğrendiklerinde size yönelttikleri sorulardan/tepkilerden bazıları şunlar oluyor (parantez içlerinde de cevaplarım.):

1. kendini dine mi verdin? (herhangi bir dini inancım yok.)

2. hayattan nasıl zevk alıyorsun artık? (bıraktıktan sonra anlaşılıyor ki, hayattan zevk almanın ana kuralı sigara ve alkol değil, aksine daha sağlıklı fiziksel ve zihinsel bir durumda hayattan daha fazla zevk alınabilmekte.)

3. tekrar başlarsın! (önceden olsa doğruydu, defalarca tekrar da başladım; ama bu sefer tekrar başlayacağımı düşünmüyorum. zihinde bitirmek önemli.)

4. biz sana baştan diyorduk kullanma diye! (bir dönem de olsa kullandığım için pişman değilim. iyi ki kullanmışım hatta ikisini de.)

şimdi gelelim bu eylemin artılarına:

1. öğrenciyseniz özellikle, kendinizi artık zengin hissedeceksiniz. zira bayağı bir miktar paranız cebinizde kalıyor.

2. alkolden dolayı hatırlamadığınız zamanların artık olmaması.

3. sigaradan dolayı körelen duyu organlarınızın daha verimli çalışması. ve diğer pek çok organınızın kendilerine gelmesi. (ciğerler, dolaşım sistemi, gırtlak, mide; öksürük durumları, yorulma durumları, tendeki koku, dişlerin sararması durumu vs.)

4. öpüşmenin, sevişmenin zevkine daha iyi varabilmek.

eksileri:

1. sigaraya ve alkole yüklediğiniz anlamlardan dolayı bazı anlarda bunları canınız epey çekebiliyor ve onların yokluğunda hüzünlü hissedebiliyorsunuz. bu psikolojik durumu dengelemek için sanırım bayağı zaman gerekmekte. o anların yerini başkalarıyla doldurabilmeniz şart.

2. ilk başlarda sinirlilik ve kilo alma durumları.
  • teker teker bırakmaktan daha etkili olduğu kesindir ama başlangıçtaki belirtiler çok daha ağır seyredeceğinden oldukça da zordur.
  • göt ister.
  • "içkiyi, sigarayı, seksi ve kalorili yiyecekleri bırakan bir adam tanıyordum. intihar edene kadar çok sağlıklıydı." johnny carson
  • ömrünüze bir anda 20 yıl katar.

(bkz: töbe töbe)