şükela:  tümü | bugün
 • kullanım sıklığı ve dozaja bağlı olarak oluşma ihtimali artan durumdur.

  her gün bir kadeh şarabın kanser riskini % 20 artırmaktadır.

  alkol; mide, bağırsak, pankreas, karaciğer, yemek borusu, prostat ve meme kanserlerine neden olmaktadır.

  ingiltere'dede yapılan bir araştırma, her gün az da olsa şarap ya da bira içmenin bağırsak kanserine yakalanma riskini artırdığını ortaya koydu.

  kanser araştırma enstitüsü bünyesinde görev yapan prof.dr. tim key ve ekibinin yaptığı araştırma, günde iki büyük kadeh şarap ya da iki bardak bira içmenin bağırsak kanserine yakalanma riskini yaklaşık %25 artırdığını gösterdi.

  her gün bir kadeh şarap ya da bir bardak bira içenlerinse hastalığa yakalanma riski % 10 artıyor.

  key, daily telegraph gazetesinde yayımlanan açıklamasında -araştırmalar çok açık şekilde ne kadar alkol alınırsa bağırsak kanserine yakalanma riskinin o kadar arttığını gösteriyor-diyor ve şöyle devam ediyor -riskin artışı çok önemli değil, ancak insanların alkol tüketimini sınırlandırarak başta mide ve bağırsak kanseri olmak üzere bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltabileceklerini anlaması gerek.-

  ınternational journal of cancer dergisinde yayımlanan ve 6 yıl süren araştırmaya, 10 avrupa ülkesinden 478 bin kişi katılıyor, 1.800 kişi bağırsak kanserine yakalanıyor. alkol ne kadar çok alınırsa kanser riski o kadar artıyor.

  alcohol and cancer risk fact
 • meme kanserine bile yakalanma riskini ciddi şekilde artıran alkolün, tüketim sıklığına ve miktarına bağlı olarak neden olduğu bir gerçekliktir.

  mevcut kanserlerin 1/3'inde alkol potent role sahiptir. alkolün aktif metaboliti asetaldehit, çok güçlü bir kanserojendir ve dna hasarına yol açarak kansere neden olur.

  bugün sigara ve alkol tamamen bırakılsa hastanelerde % 40 civarında bir hasta yükü azalması olur.

  son çalışmalar da bu gerçeği teyid ediyor
 • öbürü yaşamaksa kanser bile daha heyecanlı. 80 yaşına kadar yaşayıp bir bok yaşamamaktansa, 70'e kadar içip kılıç elimizde ölürüz.
 • asıl alkolün dertlerden ve düşüncelerden uzaklaştırıcı etkisi olmasa kanser olurduk.
 • içen hemen herkesin aslında bir şekilde bildiği ama bilmek istemediği veya içten içe kabullendiği veya unutmak istediği halde, başlık bazen hortlatılarak gözümüze sokulan gerçek. yapma güzel kardeşim, evet biliyorum alkol zararlı, ama zaten hepimiz bir gün kanserden ölmeyecek miyiz?
 • doğru bir tespittir fakat derecesi önemlidir mesela alkol kanser yapıcı olarak;
  güneş
  domates
  cips
  kola
  çay
  plastik
  cep telefonu
  sigara
  patates
  bim'de satılan ürünlerin %80-90'ı
  .
  .
  .
  vb bir çok şeyden sonra gelir.

  işin ironisi bir yana alkol'ün kanser yapıcılığı yediğimiz gdo'lar, tenimize vuran güneş ışığı, soluduğumuz hava yanında biraz az kalıyor. çoğu alkol türünün ve çeşidinin yararlarını saymaya gerek dahi yok.

  tartışmalı bir araştırmadır, bahsedilen kırmızı şarabın kalp hastalıklarına iyi geldiği, düzenli olarak tüketilmesinin insan ömrünü uzattığına dair 1000 tane bilimsel çalışma bulabilirsiniz. alkol kullanımının depresyona iyi geldiği, psikolojik iyilik hali verdiği, intiharı önlediği, yaşam kalitesini arttırdığı, ömrü uzattığı konusunda onlarca makale ben okudum.

  11 ile 4 saatleri arasında güneşe çıkmanın ve güneşli havada uzun süre kalmanın zararları ile ilgili (özellikle okyanus'ya çevresinde) kanser yaptığına dair 100.000'lerce hastane raporu var. eğer güneşin altında kalabilecek kadar çılgınsanız, bir kaç kadeh de parlatabilirsiniz.
 • cancer research.co.uk

  net bir realitedir. genelde kanser ve buna benzer mortalite oranı yüksek hastalıklar ile mücadelede alkolün rolü gözardı ediliyor. önemsizmiş gibi lanse ediliyor veya türkiye gibi ülkelerde alkole garip manalar, ideolojik ve dini sıfatlar yüklendiği için olaya bilimsel perspektiften bakılmıyor.

  alkol, zararı ne domates ile ne de meşrubat ile kıyaslanması mümkün olmayan çok güçlü bir karsinojendir. likit bir solventtir ve hem kendisi hem de aktif metaboliti asetaldehit birinci sınıf birer onkojen olma özelliği taşırlar.

  elbette risk artışı tüketim sıklığına ve miktarı bağlı olarak artmakta veya azalmaktadır. ara sıra 1 kadeh kırmızı şarap içen kişi ile bir oturuşta 1 adet 70'lik rakı içen kişinin alkolden göreceği zarar aynı düzeyde olmayacaktır.

  alkolün karaciğer, pankreas, mide, bağırsak, yemek borusu, prostat, gırtlak, meme ve baş boyun kanserlerine neden olduğu biliniyor.

  öte yandan kalp ve damar hastalıkları, karaciğer yağlanması, beyin kanaması, felç, hipertansiyon ve erişkin tipi diyabet de alkolün sebep olduğu hastalıklar arasında.

  tabii alkolün neden olduğu kriminal olayları, kazaları, intiharları vs saymıyorum bile.

  alkolün solvent etkisi sebebi ile diğer kanserojenlerin etkisini artırdığı da bilinen bir gerçek.

  mesela sigarayı eğer alkollü bir içecek ile birlikte içerseniz içindeki kanserojen moleküller çok daha fazla aktive oluyorlar. bu durum da sigaranın kanserojen etkisini çok artırıyor.

  dünya genelinde devletlerin alkolü yasaklamama sebebi ise :

  1-) alkolün 10 bin yıldır tüketilmesi sebebi ile birçok kültüre entegre olması,

  2-) üretiminin çok basit ve ucuz maliyetli olması,

  3-) kişinin kendi başına kolayca alkol üretebilmesi,

  4-) alkollü içeceklerden alınan vergiler,

  5-) alkollü içecek endüstrisinin dünya genelinde devasa boyutlara ulalması ve bu endüstrinin yaptığı lobilerin faaliyetleri,

  sebebi ile alkolün yasaklanması mümkün olmamaktadır.

  ancak bristol üniversitesinden prof.dr.davit nutt'ın deyimi ile -alkolün üretimi eğer zor olsaydı, en az eroin kadar yasak olurdu- tespiti çok yerindedir.

  çünkü alkol, çoğu soft narkotikten çok daha fazla can almaktadır.

  yılda 4 milyon kişiyi öldürmek kolay iş değil.
 • tartışmasız bir gerçektir. özellikle bazı kanser türlerinde alkol, sigaradan daha potent bir kanserojendir. mide, kolon, rektum, karaciğer, pankreas, meme, prostat, dil, yemek borusu ve bazı baş boyun kanserlerinde alkol çok güçlü bir onkojenik ajandır.

  alcohol raises cancer risk