şükela:  tümü | bugün
 • sadece alkolün değil alkolün aktif metaboliti asetaldehit maddesinin de pankreatik hücreler üzerinde dna hasarına yol açarak sebep oldukları gelişmedir.

  alkol tüketim miktarı da arttıkça risk doğru orantılı bir biçimde artıyormuş.

  insanlar, alkolün sadece siroza yol açacağını sanıyorlar ancak yanılıyorlar.

  143 farklı hastalığın ve 15 kanser türünün potent bir risk faktörüdür alkol.

  alkolün pankreatik kansere neden olması

  edit : alkol bu hastalıkların tek sebebi değildir ancak en güçlü sebeplerinden biridir. hiç alkol kullanmayan kişilerde de pankreatik kanser oluşabilir. diyabet gibi obezite gibi başka sebeplerden kaynaklanabilir. ancak bu durum alkol tüketimi ile pankreatik kanser insidansı arasında doğru orantılı bir ilişki olduğu gerçeğini değiştirmez.
 • linki verilen calismadan alintilar asagida

  • a large body of evidence consistently demonstrates that tobacco smoking status is significantly associated with risk of developing pancreatic cancer in general population

  • current smokers have a 66% higher risk of pancreatic cancer and former smokers have a 40% higher risk of pancreatic cancer in comparison with never smokers

  • a limited body of evidence shows that alcohol consumption status may be associated with risk of developing pancreatic cancer `but findings of population-based studies are inconsistent`

  • the combined effect of smoking and total alcohol on risk of pancreatic cancer is likely to be non-additive; as an example only heavy consumption of liquor, but not wine or beer, increases the risk of pancreatic cancer in ever smokers

  turkce ozet: makale basligi okuyup gaza gelemeyin. alkol ile pankreas kanseri arasindaki iliski makaleye gore net degil.
 • makaleyi okumadım ama muhtemelen prevalansı artırıyordur. yani alkol kullanan insanlar pankreas kanserine yakalanır değil alkol kullanan insanlarda pankreas kanseri görülme ihtimali daha fazladır.

  aynı durum akciğer kanseri ile sigara arasında da vardır. sigara, akciğer kanseri yapmaz fakat akciğer kanserine daha predispoze olur sigara içen insanlar. ama hiç sigara içmemiş bir insanda genç yaşta akciğer kanseri olabilir.
 • textbooklarda sayfalarca yazar akut pankreatitin en önemli sebebi dünya'da alkoldür türkiye'de ise safra kesesi taşı 1. alkol ise 2. diye

  kronik pankreatitte ise rekkürren akut pankreattitten sonra 2.sebep alkoldür ki rekürren akut pankreatitte yine alkolden kaynaklanır.

  adamlar sayfalarca alkolün toksik etkilerinin pankreas hücrelerini nasıl sikerttiğini,yanlış enzim aktivasyonu sonucu otoliz ile hücrelerin nasıl öldüğünü anlatıyor hatta sadece bu alanda profesörlükler alınıyor.

  adam gelmiş ingilizce biliyorum havasıyla 3 paragraf ingilizce metin kopyalamış, meali zart zurt demiş.

  (bkz: sen ingilizce bilme arap)
 • alkol insan sağlına yararlıdır. kanıtlarıyla geleceğim hazır olun.

  düzenleme: işte geldim, başlıyoruz.

  şurada dünya alkol tüketim haritası mevcuttur.

  şurada da ortalama yaşam süresi haritası mevcuttur.

  neymiş alkolün deli gibi içildiği avrupa ve iskandinav ülkelerinin yaşam süresi uzunmuş. savaş olmayan ortadoğu ülkelerinin yaşam süresi çok daha kısaymış.

  şu da seksüel suç haritası.

  yani neymiş, alkol içmemek hem fiziksel hem ruhsal anlamda sağlığa zararlıymış. yeter ki vücudunuza kendisini yenilemesi için 3-4 gün verin. afiyet olsun.