*

şükela:  tümü | bugün
 • arthur miller'in yazdigi bir tiyatro oyunu.
 • su siralar sehir tiyatrolari muhsin ertugrul sahnesinde sahnelenen oyun. cok uzun suruyo ama yine de izlenebilir.
 • keller, ikinci dünya savaşı sırasında defolu savaş uçağı malzemelerini bilerek cepheye gönderdiği için onlarca askerin ölümünden sorumlu olmuş/tutulmuş, kendi halinde ve ailesine bağlı, dar vizyonlu bir insandır. savaşa giden oğlu larry'den de yıllardır haber alınamamaktadır. larry'nin savaşa gitmeden önce aşık olduğu kız arkadaşı kasabaya geri döner ve larry'nin kardeşiyle aşk yaşamaya başlar*. bunun üzerine deliren aile bireyleri henüz larry'nin ölüp ölmediği bile belli değilken böyle birşeyi asla* kabullenemeyeceklerini söylerler ve bunun üzerine larry'nin cepheden hatun kişiye yazdığı ama yıllardır sır gibi saklanan bir mektup ortaya çıkar, larry öleceğini bildiği bir uçuşa çıkmaktadır, ve sebebinin de babasının gönderdiği defolu malzemeler olduğunu bilmektedir, sevdiceğinin yas tutmamasını, sevip sevilmesini* istemektedir son isteği olarak. keller efendinin yüreği ve gururu bu mektubu kaldıramaz tabi ve herşeyi ailesi için yaptığını belirten bir veda hutbesi okuduktan sonra babadan kalma silahı beynine dayadığı gibi intihar eder*. aile bireyleri çok da üzülmezler bu ölüme nedense. basit gibi görünse de etkileyici bir kurgusu ve anlatımı vardır arthur millerın, gerçekçidir.
 • bunun cesitli film versiyonlari da mevcuttur. en taninmisi, 1948 yapimi olanidir ki, bunda baba rolunde edward g robinson, hayattaki oglan rolunde deburt lancaster vardir.
 • 1946 yılında amerika eleştirmenleri ödülünü alan arthur miller oyunu. yapıtın içeriğinde arthur miller savaştaki yıkımın; bir işadamının sorumluluğunu, baba ve oğlun değerlerini farklı kefelerde yüzleştirmek suretiyle ortaya koyar.
 • barış teması altında istanbul şehir tiyatrolarının yeni sezonda sahneleyeceği arthur miller oyunlarından biri. köprüden görünüş oyununu elime almışken bu haber pek bir güzel geldi.
 • şu çok sevdiğiniz (bkz: twenty one pilots)'ın çıkışının olduğu oyun. ilk sahne öncesinde joe keller ve onun ortağı steve deever 21 pilotun ölümüne sebep oluyor yanlış parça üreterek. çizik silindirli olan uçak düşüyor ve 21 pilot ölüyor. bu isimdeki şarkı grubu da ismini buradan almıştır.
 • öncelikle oyunun büyük kısmında kate’in ismi mother olarak geçer. bu önemli bir ayrıntılır çünkü bir eşten çok anne gibidir kate kocasına. aralarındaki açık bir sorun yoktur aslında. keller’ın yüzünden oğulları larry ölmüştür. ikisi de bunu biliyorlar fakat bilmiyormuş gibi davranıyorlar. kendi ilizyon dünyalarında yaşıyorlar. kate keller’ın en büyük destekçisi bu konuda, fakat en sonunda ann artık larry’nin mektubunu okutunca, desteğini çekiyor; çekmek zorunda kalıyor. hiç kimsenin desteği olmadığı, herkesi kaybettiği için de keller intihar ediyor. oğlunun ölmüş olması kesinleşince kate artık keller’a destek çıkmıyor, aslında en başından beri oğlunun öldüğünü biliyor fakat yaşamaya devam etmek için bu yalana ihtiyaçları var. eşi için oğlundan vazgeçmiyor.

  joe keller karakter analizi:

  *şimdi bu oyunda herkesin bildiği fakat açığa çıkarmaya korktuğu bir sır vardır. joe keller’ın oğlu larry onun yüzünden intihar etmiştir. baba oğlunun ölümünden sorumludur, fakat kendilerini onun ölmediğine ve bir gün geri döneceğine inandırıp yaşamaktadırlar.

  *ikinci dünya savaşı sırasında keller bilerek defolu uçakları cepheye yollar ve bir sürü insanın ölmesine sebep olur. bunu fark eden oğlu larry bu utançla yaşamak istemez ve intihar eder. ama karakterlerin hiç biri bu gerçekle karşılaşmaz istemez. oyunda sürekli böyle bir diretme vardır. özellikle de anne kate bunu en çok savunanlardandır. chris’in ann ile evlenmesini istemez, çünkü ona o abisinin sevgilisi olduğunu söyler. ilerleyen bölümlerde artık dayanamaz ve oğlu chris’e şunu der: 'your brother’s alive, darling, because if he’s dead, your father killed him. god does not led a son be killed by his father.'

  *joe’nun amerikan kapitalist hayali oğlunun ölmesine neden oldu. geçmişte işlemiş olduğu bu hata kendisinin intihar etmesine de sebep olur. çünkü ann sonunda dayanamayıp onlara larry’nin kendisine intihar etmeden önce yolladığı mektubu okutur. chris’de babasını affetmeyince, suçlu bulunca diğer oğlunun da ona arka çıkmamasına dayanamaz ve intihar eder.
 • arthur miller'ın 1946 yılında yazmış olduğu tiyatro oyunudur.

  *bireyin toplum karşısındaki sorumluluğunu ele aldığı bir toplumsal dramdır. maddi değerlerinin ahlak değerlerine baskın çıktığı bir toplumda manevi değerlerini yitirmiş, her şeyi parayla ölçen bireylerin yalnızca başkalarının değil kendi hayatlarını da mahvedebileceklerini anlatan oyun, bireysel çıkarlarla toplumsal sorumluluğunun çatıştığı bölümde ailesinin mutluluğu ve refahı için bozuk silindir kapaklarını hava kuvvetlerine gönderen ve bu yüzden uçakların düşmesine neden olan joe keller'in hikayesidir.

  *miller bu oyun için; "trajedi, ancak insanın iç dünyası varsa var olabilir. benim amacım, toplumu yıkmak değil. onu ahlak yoluyla yeniden kurmaktır. burada, kurulu düzen ile özgürlük arasında bir savaşım söz konusudur. ben iki şey arasında bir denge kurmaya çalıştım. insanın düşünen ve duyan bir varlık olduğunu hesaba katarak..." demiştir.

  yazarın zirveye çıkmasına neden olan oyunudur.