şükela:  tümü | bugün
  • 6 mayis 2014'te piyasaya surulen anthony doerr romani.
    fictional history turunde olup pek cok ulkede (ozellikle abd) best seller raflarina dizilirken turkiye'de adi sani henuz duyulmamistir.
  • ülkemizde de göremediğimiz tüm ışıklar ismiyle koridor yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. konusu gayet ilgi çekici , sıraya aldım kitabı okuduktan sonra editleyip fikrimi bildiririm.
  • anthony doerr tarafından yazılmış roman.

savaş edebiyatının en kansız örneklerinden. the kuzu's oscar goes toooooo :)
  • 530 sayfa, betimlemelerle dolu bir metin olmasina ragmen, hikayesini kisa kisa bolumler halinde farkli karakterler ve zaman akisiyla birlikte sunmasi nedeniyle cok rahat ve hizli okuyabileceginiz bir roman. biraz kalbiyle, karakterleriyle icsellestirerek okuyan okurlar icin yurek daglayici oldugunu soylemek gerek. marie-laure'un binlerce yildizi andiran cilleriyle kitaplarina, salyangozlara, maket evlere uzanan parmaklari, werner'in ve kardesi jutta'nin "schnee" kar tanesi saclari, canim frederick'in kus sevgisi ve etienne amca'nin cocuk sarkilari oncesinde izlediginiz, okuyup sevdiginiz herseyden bir derleme gibi. karakterler jean-pierre jeunet'ten, ama drami son of saul'den gibi dusunun. oyle buyuleyici bir gorsel anlatimi var ki eminim su anda birileri bunu 120 dk'lik bir film yapmaya ellerini sivazliyordur. umarim onun yerine kitabin dokusuna da sadik kalacaklari, genis genis 4 bolumde anlatacaklari bir mini dizi yaparlar.

"korlugun ne demek oldugunu anlamak icin gozlerinizi kapatmaniz yeterli olmazdi. sizin gokyuzu, insan yuzleri ve binalarla dolu dunyanizin altinda yuzeylerin dagildigi ve seslerin havada bir kurdele yumagi haline geldigi daha hassas ve daha eski bir dunya vardir."
  • kurgusunu ve ilerleyişini beğendiğim roman. 242. sayfaya geldim, biraz da gözümden ötürü yavaş okuyor gibiyim. ama arada bi’ zamanda sıçrama mı yapıyor tam anlayamadım, bölüm isimleri isim isim gittiği için arada tarih çıkınca dikkat etmedim.

--- spoiler ---

bu kör kızla beyazlı oğlan ne zaman buluşacak?

--- spoiler ---
  • kitabı goodreads önerince okudum ve goodreads'in tavsiyelerinin uygunluğuna bir kere daha mutlu oldum.

uzun bir kitap olmasına rağmen; üslubu ve kurgusu açısından inanılmaz rahat okunan bir roman. sayfalarca betimlemelerle dolu fakat ağdalı bir dili yok; rahatça adapte olup, içine girebiliyorsunuz kitabın. 2. dünya savaşının insan hayatı üzerindeki yıkıcı etkisini okudukça insan "neden?" diye soruyor kendine.

etienne'in zedelenmiş ruhu, marie-laure'un azmi ve babasının kızına olan sevgisi, werner'in ve volkheimer'ın içten içe yaşadıkları çelişkiler; almanya'nın komple sapıtmış olması içine çekiyor insanı. illa okunmalı denilemez belki ama okumak için de güzel bir seçenek açıkçası. filmi yapılırsa da gider izlerim muhtemelen.
  • muhtesem bir anthony doerr romani.

yazarin bu seviyeye ulasabilen baska bir kitabi henuz yok. en azindan okuduklarim arasinda olmadi. buna en yakin olarak about grace adli romanini onerebilirim.

okuyun cocuklar.