şükela:  tümü | bugün soru sor
 • chris botti'nin night sessions albümünde yer alan, shawn colvin'in seslendirdiği, sözü ve müziği sting'e ait hoş şarkı, sözleri de şöyle:

  old enough to be her dad
  but the young men were just mad they nursed their grievances
  and she was flattered by his charm
  it wouldn't do her any harm they all had their chances

  he sent her flowers and limousines
  she was treated like a queen
  anything she ever wanted
  it was no problem for a man like him
  and everyone expected soon
  that she could ask him for the moon
  if she would wear his ring

  knowing glances from his friends
  in the homes at the weekends of high society
  but he didn't give a damn
  he never felt more like a man

  and all the time the clock was ticking
  and all would envy the older man and his beautiful young wife
  yes, all would envy

  in a house upon a hill
  she was there with time to kill
  she lived a life she'd only dreamed
  the life was never what it seemed
  to all her friends that she’d ignored
  she denied she was bored
  she had no time for dancing, no time for dancing

  but the clock upon the wall
  that was ticking in the hall
  always reminded her
  that life was going on as well
  but she was happy and she would swear she wouldn't change a thing

  and all would envy the older man and his beautiful young wife
  yes, all would envy

  now it's 5 o'clock am
  she must have spent the night again with that old friend of hers
  she loves to dance
  she's missing more and more these days
  but he's still stuck in his old ways
  perhaps she needs a little more romance
  but the clock upon the wall is still ticking in the hall
  she must be home soon… soon
  where a younger man would weep
  he takes a pill and goes to sleep

  now who would envy the older man and his beautiful young wife
  who would envy?
  who would envy?
 • tam "night lounge" tarzı bir şarkı.*
 • muhtemelen night sessions'un en iyi şarkısı. ama insan merak etmiyor değil, acaba sting söyleseydi bu şarkıyı tadı nasıl olurdu?
 • sting'in sadece iyi bir şarkıcı değil aynı zamanda çok iyi bir şarkı sözü yazarı ve besteci olduğunun en açık kanıtlarından. berlin konserindeki canlı kayıt dinlenmelidir. chris botti etkisi göz ardı edilmeden tabii.
 • symphonicities tour'un berlin turnesinin dvd'sinde sting tarafından söylenmiş bir versiyonu da bulunan şarkı.
  http://www.youtube.com/watch?v=cnj_-cvgcza
 • hayatımın lounge parçalarından biri. sting ve shawn colvin versiyonları farklı tatlar ile sizde melankolik bir gülücük bırakır. anlatılmaz yaşanır bir parça. söz konusu şarkı sözleri de -muhtemelen zengin- yaşlı bir adamla ilişki yaşayan güzel genç bir kızın hikayesini dışardan anlatmaktadır. kız önce o lüks ve mükemmel hayatından memnundur, adam ise kendini hiç bu kadar "erkek" hissetmemiştir. özenilen, medyatik, başka insanların hayallerini süsleyen bu hayat; genç kızın şans eseri bir gün eski arkadaşlarıyla görüşüp eski hayatını yad etmesi ve muhtemelen kıza aşık olan bir (einherjar'a buradaki "genç" adam kısmını düzeltmem için bana attığı mesajdan dolayı teşekkür etmeyi borç bilirim) adamla gece birlikte kalması ve kızın bu kaçamağı sonrası düşülen durumu anlatır. şimdi onların hayatına kim imrenecek, kim kıskanacaktır. böyle yaşadıktan sonra hayatın bir anlamı kalmış mıdır? yani sonunda "all would envy"den bir u dönüşüyle;

  "now who would envy?"

  not: klişe bir hikaye ancak bu kadar tatlı ve melankolik anlatılabilir. ancak bu kadar güzel bir müzikle bir masal haline gelebilir, insanı düşüncelere sevkedebilir. eh ne de olsa sting bir ilahtır. ve onun hikayeleri ile büyüyen çocuklar onun söz ve bestelerinden etkilenecek ve doğru yolu bulacaklardır elbet.

  aylar sonra edit: ben kızın genç bir adamla sabaha kadar doyasıya dans ettiğini düşünüyorum hala. bu sadece bir tahmin. o tahminim de yargımı etkilemiş ve farklı çeviri yapmama yol açmış ilk başta ki direkt genç bir adamla aldattığı kanısıyla yazmışım. einherjar a düzelttiği için teşekkürler.

  --- spoiler ---

  not2: bu arada bu şarkıda o genç adama ne olduğu muallaktadır ve yoruma açıktır. hikayenin en can alıcı kısımlarından biridir aslında.

  "where a younger man would weep, he takes a pill and goes to sleep" kısmında bu genç adamın uykuya dalmasından kasıt o hapı içip intihar etmiş de olabilme olasılığı olunca insanın içi burkulur. sen ne adamsın be sting...

  --- spoiler ---

  not3: birisi sting versiyonunu vermiş. night lounge tarzındaki shawn colvin yorumunu da ben aşağıda vereyim. şahsen ben bu versiyonu daha çok dinledim nedense, bu da çok başarılı bir çalışma, kulak paslarınız silinsin efenim ;

  http://youtu.be/_ia71jnku7k
 • sting'in bir oturuşta yutulamayan, tekrarlayan sıradan sözler olmaması nedeniyle kolay kolay ezberlenilemeyen, ama lirik sözler ve akıcı müzikalite nedeniyle peşinden koşturtan parçalarından benim için belki de en değerlisi. yaşlı koca, genç aşık, sefahat ve lüksün karşı konulamazlığı, her şeye rağmen sıradan gençliğin verdiği mutluluğun paha biçilemez olması sıradan temalar belki. ama can alıcı kısım zaten parçanın adında ve sonunda saklı olan, senin şatafatlı hayatını kıskanan, aşkını paylaşamayan, kıskanan üçüncü kişilerde.. çünkü sana imrenecek üçüncü kişilerin yokluğunda kimin gözleri önünde bir saçmalığı sürdürmeye devam edebilirsin?
  sting'in ellerine, chris botti'nin trompetine, shawn colvin'in kadife sesine sağlık. bu parçaya dokunan zemzem suyu içmiş misali kutsanıyor.
 • sözleri ayrı müziği ayrı etkileyen bir şarkı.