• chris botti'nin night sessions albümünde yer alan, shawn colvin'in seslendirdiği, sözü ve müziği sting'e ait hoş şarkı, sözleri de şöyle:

old enough to be her dad
    but the young men were just mad they nursed their grievances
    and she was flattered by his charm
    it wouldn't do her any harm they all had their chances

he sent her flowers and limousines
    she was treated like a queen
    anything she ever wanted
    it was no problem for a man like him
    and everyone expected soon
    that she could ask him for the moon
    if she would wear his ring

knowing glances from his friends
    in the homes at the weekends of high society
    but he didn't give a damn
    he never felt more like a man

and all the time the clock was ticking
    and all would envy the older man and his beautiful young wife
    yes, all would envy

in a house upon a hill
    she was there with time to kill
    she lived a life she'd only dreamed
    the life was never what it seemed
    to all her friends that she’d ignored
    she denied she was bored
    she had no time for dancing, no time for dancing

but the clock upon the wall
    that was ticking in the hall
    always reminded her
    that life was going on as well
    but she was happy and she would swear she wouldn't change a thing

and all would envy the older man and his beautiful young wife
    yes, all would envy

now it's 5 o'clock am
    she must have spent the night again with that old friend of hers
    she loves to dance
    she's missing more and more these days
    but he's still stuck in his old ways
    perhaps she needs a little more romance
    but the clock upon the wall is still ticking in the hall
    she must be home soon… soon
    where a younger man would weep
    he takes a pill and goes to sleep

now who would envy the older man and his beautiful young wife
    who would envy?
    who would envy?
  • tam "night lounge" tarzı bir şarkı.*
  • sting'in sadece iyi bir şarkıcı değil aynı zamanda çok iyi bir şarkı sözü yazarı ve besteci olduğunun en açık kanıtlarından. berlin konserindeki canlı kayıt dinlenmelidir. chris botti etkisi göz ardı edilmeden tabii.
  • sting'in bir oturuşta yutulamayan, tekrarlayan sıradan sözler olmaması nedeniyle kolay kolay ezberlenilemeyen, ama lirik sözler ve akıcı müzikalite nedeniyle peşinden koşturtan parçalarından benim için belki de en değerlisi. yaşlı koca, genç aşık, sefahat ve lüksün karşı konulamazlığı, her şeye rağmen sıradan gençliğin verdiği mutluluğun paha biçilemez olması sıradan temalar belki. ama can alıcı kısım zaten parçanın adında ve sonunda saklı olan, senin şatafatlı hayatını kıskanan, aşkını paylaşamayan, kıskanan üçüncü kişilerde.. çünkü sana imrenecek üçüncü kişilerin yokluğunda kimin gözleri önünde bir saçmalığı sürdürmeye devam edebilirsin?
    sting'in ellerine, chris botti'nin trompetine, shawn colvin'in kadife sesine sağlık. bu parçaya dokunan zemzem suyu içmiş misali kutsanıyor.
  • hayatımın lounge parçalarından biri. sting ve shawn colvin versiyonları farklı tatlar ile sizde melankolik bir gülücük bırakır. anlatılmaz yaşanır bir parça. söz konusu şarkı sözleri de -muhtemelen zengin- yaşlı bir adamla ilişki yaşayan güzel genç bir kızın hikayesini dışardan anlatmaktadır. kız önce o lüks ve mükemmel hayatından memnundur, adam ise kendini hiç bu kadar "erkek" hissetmemiştir. özenilen, medyatik, başka insanların hayallerini süsleyen bu hayat; genç kızın şans eseri bir gün eski arkadaşlarıyla görüşüp eski hayatını yad etmesi ve muhtemelen kıza aşık olan bir (einherjar'a buradaki "genç" adam kısmını düzeltmem için bana attığı mesajdan dolayı teşekkür etmeyi borç bilirim) adamla gece birlikte kalması ve kızın bu kaçamağı sonrası düşülen durumu anlatır. şimdi onların hayatına kim imrenecek, kim kıskanacaktır. böyle yaşadıktan sonra hayatın bir anlamı kalmış mıdır? yani sonunda "all would envy"den bir u dönüşüyle;

"now who would envy?"

not: klişe bir hikaye ancak bu kadar tatlı ve melankolik anlatılabilir. ancak bu kadar güzel bir müzikle bir masal haline gelebilir, insanı düşüncelere sevkedebilir. eh ne de olsa sting bir ilahtır. ve onun hikayeleri ile büyüyen çocuklar onun söz ve bestelerinden etkilenecek ve doğru yolu bulacaklardır elbet.

aylar sonra edit: ben kızın genç bir adamla sabaha kadar doyasıya dans ettiğini düşünüyorum hala. bu sadece bir tahmin. o tahminim de yargımı etkilemiş ve farklı çeviri yapmama yol açmış ilk başta ki direkt genç bir adamla aldattığı kanısıyla yazmışım. einherjar a düzelttiği için teşekkürler.

--- spoiler ---

not2: bu arada bu şarkıda o genç adama ne olduğu muallaktadır ve yoruma açıktır. hikayenin en can alıcı kısımlarından biridir aslında.

"where a younger man would weep, he takes a pill and goes to sleep" kısmında bu genç adamın uykuya dalmasından kasıt o hapı içip intihar etmiş de olabilme olasılığı olunca insanın içi burkulur. sen ne adamsın be sting...

--- spoiler ---

not3: birisi sting versiyonunu vermiş. night lounge tarzındaki shawn colvin yorumunu da ben aşağıda vereyim. şahsen ben bu versiyonu daha çok dinledim nedense, bu da çok başarılı bir çalışma, kulak paslarınız silinsin efenim ;

http://youtu.be/_ia71jnku7k
  • muhtemelen night sessions'un en iyi şarkısı. ama insan merak etmiyor değil, acaba sting söyleseydi bu şarkıyı tadı nasıl olurdu?
  • sözleri ayrı müziği ayrı etkileyen bir şarkı.
  • nedense en beğendiğim versiyonu live in berlin olan sting şarkısı.
    mutlaka spotify'dan bulunup dinlenesi.
  • stingin en olgun sarkilari arasında, chris bottinin night sessions albümünde oldukca guzel bir düzenleme ile sunulan, su gibi akan bir sarki. andropoz sarkilari...

`(#29653388)`yorumda sözlerinde ki

--- spoiler ---
    where a younger man would weep, he takes a pill and goes to sleep" kısmında bu genç adamın uykuya dalmasından kasıt o hapı içip intihar etmiş de olabilme olasılığı olunca insanın içi burkulur.
    --- spoiler ---

yorumu yapilmis. ben daha cok "genc bir adamin zevkten dort kose olabileceği bir yerde, bizim yaşlı eleman ilaclarini alıp uykuya dalar" gibi okuyorum.

yeni dinleyip sözlerin anlamını merak eden olursa düzeltmiş olalım.
hesabın var mı? giriş yap