şükela:  tümü | bugün
 • acligin ne kadar zor bir durum oldugunu vurgulayan soz.allah kimseyi ac birakmasin,ac kalmakla cezalandirmasin anlamindadir.
 • (bkz: amin)
 • çene operasyonu olduğum günden bu yana anlamını daha iyi anladığım özlü söz.

  perşembe günü diş etimin üzerinde çıkan tanımsız cismi doktor arkadaşıma göstermemle kendimi çene cerrahının koltuğunda operasyonun nasıl yapılacağını dinlerken bulmam bir oldu. cerrah bir saat süre operasyonu noktalarken fazla acı duymadığımdan mutluyum diye düşünürken , 2 - 3 gün sadece berrak sıvı ile besleneceksin cümlesiyle hayallerim yıkıldı.

  tamamen uyuşmuş bir surat ile öğle yemeğini berrak sıvı olarak bulunabilen tek sıvı olan vişne suyu ile geçiştirdikten , evdekilere binbir naz ve kapris yapıldıktan sonra akşam yemeğinde en fazla pipet ile sade tavuk suyu içilebileceği sonucuna varıldı.

  ey sözlük halkı pipet ile tavuk suyu içmek ten bahsediyorum. 90 kiloyum lan ben bu bünye pipet ile tavuk suyu içerek doyar mı? ses tonumun yükselmeye başlaması ve iyileşmekte olan hasta çizgimden iftar açmasına 10 dakika kalmış obez çizgisine doğru kaymaya başladığımı gören ev halkı telaşla ne içebileceğimi ne yiyebileceğimi araştırmaya başladı. araştırmalar sonucu elma suyu , şekerli limonata , tavuk suyuna ek olarak et suyu dışında birşey bulunamayınca ev halkı beni uyutabilmek için ağrı kesici aramaya başadı. tüm gece alınan ağrı kesiciler, aşk-ı memnu geyikleri ile geçiştirildi .

  cuma ofis arkadaşlarımın küçük bir çocuk gibi peşimden koşması , alternatif berrak sıvılar üretmeleri , karnımdan ice tea ağacı çıkması ile sona erdi.

  cumartesi uyuşukluğun geçmesi , ağrıların dinmesi daha da önemlisi şişliğin inmesi sonucu ağzımın açılabilemsi sonucu arpa şehriye çorbası içebileceğim sonucuna varıldı. içilen 2 kase çorba ardından allah açlıkla terbiye etmesin diye yüksek sesle tekrar edildi. tüm ev halkı da içinden amiiiin diyerek bu maceraya da noktayı koydular. ardından gün boyunca yenilen tramisu , su böreği , somon balığı , enginarlı pilav sonrası doktor arkadaş telefon açıp ılık çorba içmeye başlayabilir minvalli efsane tavsiyesini verdi. telefonda itiraf edemedik , 1 gün tamam 2 gün belki ama 3. gün ben yemek yerim arakdaş , kuzu çevirttirmediğimi şükredin.
 • öğrenci evi zamanlarımızda gecenin ilerleyen saatlerinde açlık nedeni ile muhabbet sekteye uğrayıp,şakalar terbiyesizlikler yavaş yavaş kesilince,am göt muhabbeti tad vermez olunca dangalak ev arkadaşım "allah yine bizi açlıkla terbiye etti.. vay amnagoymm la.." diye durmumuza açıklık getiridi.
  şimdi düşünüyorum da cidden açlıkla terbiye olmuş gibi hepimiz kendi halimizde oturmaya başlardık.götmemegöt muhabbetleri kesilirdi.

  çok içten bir temmenidir. bu kalıbı kullanan genellikle şunu da kullanır;

  "allah etmeye ya çocuğun gözü çıkaydııı.."
 • (bkz: allah aclikla imtihan etmesin)

  oldukca yerinde bir laftir. allah yapinca zor oluyo; ama mesela finallerde aclikla imtihan etsinler. bir haftada 3 ekmek yeme hakkin olsun. 4 yersen 80 al, 5 yersen 60. gecilirdi yani, hem calismaya da gerek kalmazdi. kizlar da fazla kilolarindan kurtulurdu. oha harbiden iyi olurmus.
 • günümüzde, "allah kimseyi parayla terbiye etmesin" olarak kullanılsa daha doğru olacak özlü söz.
 • (bkz: ironi)