şükela:  tümü | bugün
  • bir de su var (bkz: god bless america)
  • elindeki kıt kaynaklarla topladığı kısıtlı vergilerle yaptırdığı hastaneleri ve okulları ile vatandaşına en iyi hizmeti vermeye çalışan devletimize edilen hayır duadır.
  • vergiler altinda devamli ezilen, colugunu cocugunu baskalarinin cikarlari icin yapilan savaslara sehit olmaya gonderen, bu ulkenin mulayim ve fedakar insaninin ictenlik dolu klisesi. amma, o icten kliseyi deklare eden sirtina vur lokmasini al fedakar vatandas, bir sabreder iki sabreder ama sonunda oyle bir patlar ki "zevali allah vermesin ulan, bizzat ben vericem" diyerekten iste o zaman olur olanlar, ben bunu bekliyorum..*
  • cemaat içinde söylendiğinde derinden bir amin sesi duyulmasına yol açan cümle... ben söylemem o ayrı...
    (bkz: kime göre neye göre)
    (bkz: hangi devlet)
    (bkz: hangi millet)
  • doğu ve güneydoğu halkının başının belaya girmemesini garanti eden ve her kapıyı actığını umduğu sihirli klişe.
    (bkz: allah seni başımızdan eksik etmesin)
  • ne zaman kahvehaneye gitsem orada iş bekleyen yaşar abimizin sık sık yaptığı dua. televizyondaan haberleri izler yaşar abi.

haber: hükümet 17 bin memur almak için kolları sıvadı.
    yaşar abi: allah devletimize milletimize zeval vermesin.
    haber: milletvekili maaşlarına yüzde 100 asgari ücrete yüzde 4 zam yapıldı.
    yaşar abi: allah devletimize milletimize zeval vermesin.
    haber: akaryakıta bu ay içerisinde 5. kez zam geldi. oran: yüzde 6
    yaşar abi: allah devletimize milletimize zeval vermesin zaten hiç zam gelmemişti.
    haber: akaryakıtta indirime gidildi. oran: yüzde 1.
    yaşar abi: allah devletimize milletimize zeval vermesin bak adamlar zammı hemen geri çektiler.

amin yaşar abi amin.
  • bankamatikten parasını çektiğim yaşlı dededen yine duyduğum cümle. emeğinin karşılığını alırken bile hala işverenine, devletine minnet duymak nedir abi ya? ben varsam var o devlet. herşeyde olduğu gibi tamahkar olmanın da bokunu çıkarıyoruz. stockholm'de, oslo'da, toronto'da, sydney'de parasını çekerken bu duaları ediyor mu insanlar acaba?*
    atina'yı madrid'i de gör diyenlerde ölümü görüp sıtmaya razı olanlardır ki yıllardır toplum olarak refah, yaşam kalitesi bakımından mehter takımı gibi iki ileri bir geri gitmemizin çoğu zamanda yerimizde saymamızın sebeplerindendir. önce bireyin kafası, düşünce yapısı değişecek ki toplumda bazı şeyler değişebilsin abisi.
  • son dönemlerde giderek artan sıklıkta söylediğimiz temenni.

kimi okuyor, kimi bi yerde çalışıyor, kiminin kendi işi var, kimi evde ama hayalleri var...
    hepsinin uzlaştığı nokta şu: devlete millete zeval gelmesin.

çocuğu ölen baba dişini sıkıyorsa (bütün canlı yayınları gezen değil, burakcan karamanoğlu'nun babası) ve evlat acısına rağmen kardeşlik mesajı veriyorsa hala sağlamız demektir.

allah devletimize milletimize zeval vermesin.