şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir gorus. aferinlik bir durum yok. salak demenin luzmu de yok.
 • '“allah yok, din yalan!” yazmak yasak, “tanrı uludur” diye ülkeyi inletmek serbest!' başlıklı yazıda ele alınan hadise.

  http://insaniyetmeyhanesi.blogspot.com.tr/…anr.html
 • caminin duvarına ve secdede duranların önüne bu yazıyı sinsice iliştirmek hoş bir hareket değil. ifade özgürlüğüne sığıyor, yobazlık, liseli heyecanıyla saldırganlık yapmanın alemi yok. istemeyen almaz, almayanın haberi olmaz. tek tip yaşar gider.

  (bkz: #22112240)
 • oraya buraya göt, sperm, taşşak ve yarrak çizen bir karikatür sayfasında yayımlanan ve kendisini ciddiye alan "aklı selim" kişilerin olduğu karikatür.

  hayatınız çok mu sıkıcı, saracak başka bir şeyiniz mi kalmadı?
 • bizim sokakta ezan okunduğunda allah yok diye bağırmaya başlayan bir deli var. işte onun ne kadar etkisi varsa inançlı bir insan üzerinde, bu ibarenin iliştirildiği karikatürün de o kadar etkisi var. acıklı olan bunu bir mücadele yöntemi sanan misyoner ateistlik hali. en az herhangi bir dinin misyonerleri kadar sıkıcılar.
 • şakaysa süper, yok ciddiye harikulade karikatür.

  aynı tartışma geçenlerde tam olarak kime ait olduğunu hatrlamadığım(sanırım yiğit özgür'dü) bir karikatüristimizin çizdiği şirinlik muskası yapan tombik cinci hoca karikatüründe de olmuştu, yok efendim besmele ile dalga geçiyormuş, dinle dalga geçiyormuş, asalım, yakalım bilmemne.
  aslına bakarsanız anlaşılmayan şey şurada, kaçımız, dini duyguları sömürgeleştiren, kendi çıkarlarına alet eden hacılar, hocalar görmedik ki? hangimiz mini etekliye orospu deyipte evinde ensest ilişkilere giren, kızını bacısını sıkıştıran sözde dinine düşkünleri görmedik ki? bu adamlar da görüyor bunları, bu adamların da penisini kutsal muz diye birilerinin ağzına götüren şeyhlerden haberi var.
  bu adamların dinini düzgün yaşayan kesimle bir alıp veremedikleri olduğnu sanmıyorum, dikkat ederseniz, cep telefonu aracılığıyla allah ile pazarlık eden bir adam da yer alıyor karikatürde. asıl olay orada, olaya daha geniş bir açıdan bakmak gerek, o söz karikatüristin ağzından, kaleminden değil, oradaki o adamdan dökülüyor, çiziliyor. bu adamların derdi bunun gibi insanlarla.
  özetle, dine bir saldırı değil burada yer alan, asıl olan şey, dini oyuncak haline getiren insanlarla.
 • yalan sözcüğü din gibi bir kavramla beraber gitmediği için saçma cümle. "anayasa yalan" demek gibi bir şey bu.

  zoge: entry anlaşılmadı galiba. din bir takım yazılı veya yazılı olmayan prensipler üzerine kurulmuş bir kurallar bütünü, yaşayış tarzı değil mi? dünya'da da islam bir din olarak sayılıyor mu (cümlenin dini tekil olarak kullanmasından yola çıkarak islam'a hitap ettiğini varsaydım)? e evet. neyi yalan lan o zaman? "din saçma" de, "din tutarsız" de, "dinin bir kısmının üzerine kurulduğu hikayeler" yalan de de dine yalan demek ne yahu? "italyanca yalan" deyince oluşan anlam saçmalığının aynısı bu. (yalan kelimesinin anlamı über derecede sündürülüp 'din yalan = din boş olm, bırak bu işleri' şeklinde bir anlam kastedilmişse bilemem tabii)

  bir karikatürde geçen komiklik olsun diye koyulmuş cümlenin semantiğini incelemek de ayrı bir saçmalık oldu gerçi, neyse.
 • bir karikatürde yazan bu sözün neresinin inanca saygısızlık olduğunu merak dahi etmiyorum.

  bu ülkede yaşayan insanların vergileriyle iş gören bir kurum var: diyanet işleri. burada işler bir mezhebin meşrebine göre yürüyüp gidiyor. burada işler öyle bir hale geliyor ki, kurumun başındaki zat çıkıp ""cemevleri ibadethane değildir.cemevlerinin mabet gibi gösterilmeye çalışılması,tarihi tecrübeye ve bilimsel kriterlere uygun düşmez" diyebiliyor. ama aynı yetkili kişi, hangi bilimin şu mabettir bu değildir işiyle iştigal eylediğini söylemiyor. neresinden baksan bakakalıyorsun.

  bu ülkede okullarda din dersleri veriliyor. bu ülkenin devlet televizyonunda ramazanından kandiline bayramından seyranına her mübarek günde tek yanlı bir yayın yapılıyor. bu ülkede işler öyle bir hale geliyor ki "inancımıza saygı duyunuz" sözü, kıçı başı ayrı ayrı oynayan bir tür joker olarak hemen her yerde ve her durumda kullanılıyor.

  bu ülkede insanlar öyle sindiriliyor ki, iki aykırı laf etmek isteyenler bile söze "ben de müslümanım ama.." diye başlamak zorunda hissediyor kendini. hoş bana sorarsan bundan daha salakça bi şey yok.

  arkadaşım bu ülkede, inanacak kadar kayda değer bulmadığı, değer vermediği bir şeye neden saygı duyulması gerektiğini sorgulayanlara kafası bir türlü basmayan tonlarca insan var. senin inanma özgürlüğüne, o inancın hiçbir tarafına saygı duymadığı halde, saygı duyan insanlar var merak etme. ama şunu merak et bi zahmet: sen inanmayanların inanmama ve bunu tıpkı senin gibi gayet rahat bir şekilde ifade etme özgürlüklerine saygı duyuyor musun? yoksa her inançsızlık beyanını keyfinden yedi tül dansı yapan jokerinle mi kışkışlıyorsun?
 • biz müslümanlar iflah olmayız arkadaş. adam yazmış oraya açık açık "allah yok din yalan" diye, hala ısrar ediyoruz inanmaya. bu dört kelimelik terkibi kafada kurabilmiş, sonrasında yanlışsız yazabilme becerisini göstermiş - gerçi o'nun noktaları var gibi ama o kadar kusur kadı kızında da olur-. bildiğin mucize lan bu. gel de bu adamın dediğine inanma.

  sonra müslümanlar neden geri kalıyor arkadaş.