• yıllarca allaha inandım.ondan korktum. doğduğumdan beri annem babam öğrettiler bana. komşular vardı, abiler. şakirt oldum falan. fethullah cemaati mevzuuna hiç girmicem. camaat herkesin malumu. namaz kılmışlığım 30 gün oruç tutmuşluğum var. sonra daldık işte hayata uzaklaştık tabi din falan olaylarından. olması gerektiği gibi hayat sürüyorum, tabi biyandan düşünmüyo da değilim "ulan şimdi biz burda içiyoz, karı kız falan ama günahtı len bu amına koyim" diye. biyandan kemiriyo tabi. allah korkusu hiç bişeye benzemez. göt korkusundan beterdir. küçükten beri oya gibi nakış gibi işlenmiş. neyse aga gel zaman git zaman olaydan iyice kopmuşum ben. bigün gerek duydum, dur dedim ya. bi namaz eda edeyim. tabi yaş kemale ermiş o zamanlar 25 falanım. askerden yeni dönmüşüm. en son 18 yaşımda bayram namazı falan kıldım heralde. belki arada cumaya gitmişliğim var. evdeyim yalnız, gittim bi güzel abdest aldım. komik amına koyim. hergün takıl sen evde her türlü. içki var zina var, götüme girmesin şimdi söyliyemiyom daha fazlası var. neyse sildim onları kafadan, durdum divana uydum imama, pardon kurana. geniş bir sure literatürüm var. fatihadan sonra seçtim bi tane okudum. okuyom biyandan düşünüyom. allahuekber eğiliyom rukü kalkıyom secde tahıyyat derken bi anda anlamını bilmediğim şeyler söylemenin ne kadar mantıksız olduğu kalbime işlendi. bıraktım hemen namazı. sonra bi ışık hüzmesi.. şaka len. bıraktım aga namazı işte. bu böyle olmıcak eniyisi ben bunu okuyim öğreneyim dedim. nerden en doğru öğrenebilirim derken tabi ya diyanetten diyarek bir kuran meali edindim. açtım ilk olarak önsözü okudum. özetle islamiyetin akılcı, bilimsel, sormayı araştırmayı teşvik eden bir din olduğu, bununla ilgili hadisler olduğunu soru sormaktan çekinmemek gerektiği yazıyordu. oysaki ben yıllarca bunun tam tersiyle donatılmıştım. çok fazla soru sormamam gerektiği, soruları kafama şeytanın soktuğu söyleniyordu okuduklarımda, duyduklarımda. (bkz: said nursi) (bkz: fethullah gülen) (bkz: mehmet kırkıncı) (bkz: annem) (bkz: dayım) (bkz: abiler) (bkz: körfez derhanesi) neyse ben almışım gazı sordukça soruyorum. sorular bunca zaman birikmiş. araştırıyorum bu nerden gelmiş falan diye. bana hangi hakla soruyosun bu tür şeyleri diyen olursa kapı gibi diyanetin kuran meali var elimde. bana din kuralları diye anlatılan birçok şeyin aslında olmadığını, bazılarının kuranda yazmadığını, peygamber tarafından söylenmediğini örf olduğunu (bkz: mevlit kandili) gördüm. aşama aşama ilerliyorum zaman geçtikçe. araştırdıkça, bilimselliğin ve akılcılığın olduğu yerde şüphe olduğunu anladım. şüphenin olduğu yerde ise inançlara yer yoktu. iki seçenek vardı sanki önümde. şüpheler mi? inançlar mı? e tabi uzun bi süreç. çok mantıksal bi adamımdır aslında. genelde düz bakarım olaylara. bir yanda cinlerden, nazardan ölüleri dirilten insanlardan ayı ikiye bölme mucizesinden bahseden bir din var, diğer tarafta hayatın ta kendisi var. tabiki seçim bunlar mavi hap mı? kırmızı hap mı?
    allah var yada yok din gerçek yada yalan kişi bunu kendi içinde aşacak. allah var diyen ne kadar haklıysa ne kadar özgürse allah yok diyen için de aynısı geçerli. şimdi burda karikatüre kızanlar falan var. forumları falan gezdim müslüman adamlar amından girmiş götünden çıkmış. bu karikatür inançlılara hakaret değil. inançlara da hakaret değil. tabular var biliyorum. hakkında konşulması yasak olanlar var. allah yok diyene kızmak aslında savunma mekanizması. kafanda ya gerçekten yoksa düşüncesi varsa dahada sinirleneceksin emin ol.
  • allah'tan başka allah yoktur deseydi ve bunu günde 5 kere tekrar etseydi inanç özgürlüğü kapsamında ele alınacak, iman'a çağrı olacaktı. başka allahların yok olduğunu iddia edip de 'din düşmanı' gibi görünmemek için en azından bir tanesiyle aranı iyi tutacaksın.

(bkz: henoteizm)
  • allah var din gerçek - teist
    allah yok din yalan - ateist
    allah var din yalan - deist
    allah var mı yok mu bilemem din desen başka bi türlü - agnostik
    allah yok din gerçek - sarhoş
    allah'ı dini falan boşver şimdi, hadi şerefe - en güzel duyguların insanı
  • bir gorus. aferinlik bir durum yok. salak demenin luzmu de yok.
  • bunu diyenin "allah var, hak din de islam'dır." diyenden tek farkı, linç edilme ihtimalidir. yoksa iki beyan da net şekilde bilimsel dayanaktan yoksun, ispattan yoksun, adından anlamanız gerektiği üzere "inanç" beyanından başka bir şey değildir. sözüm ona anayasal güvence altında, yersen.
  • bir karikatürde yazan bu sözün neresinin inanca saygısızlık olduğunu merak dahi etmiyorum.

bu ülkede yaşayan insanların vergileriyle iş gören bir kurum var: diyanet işleri. burada işler bir mezhebin meşrebine göre yürüyüp gidiyor. burada işler öyle bir hale geliyor ki, kurumun başındaki zat çıkıp ""cemevleri ibadethane değildir.cemevlerinin mabet gibi gösterilmeye çalışılması,tarihi tecrübeye ve bilimsel kriterlere uygun düşmez" diyebiliyor. ama aynı yetkili kişi, hangi bilimin şu mabettir bu değildir işiyle iştigal eylediğini söylemiyor. neresinden baksan bakakalıyorsun.

bu ülkede okullarda din dersleri veriliyor. bu ülkenin devlet televizyonunda ramazanından kandiline bayramından seyranına her mübarek günde tek yanlı bir yayın yapılıyor. bu ülkede işler öyle bir hale geliyor ki "inancımıza saygı duyunuz" sözü, kıçı başı ayrı ayrı oynayan bir tür joker olarak hemen her yerde ve her durumda kullanılıyor.

bu ülkede insanlar öyle sindiriliyor ki, iki aykırı laf etmek isteyenler bile söze "ben de müslümanım ama.." diye başlamak zorunda hissediyor kendini. hoş bana sorarsan bundan daha salakça bi şey yok.

arkadaşım bu ülkede, inanacak kadar kayda değer bulmadığı, değer vermediği bir şeye neden saygı duyulması gerektiğini sorgulayanlara kafası bir türlü basmayan tonlarca insan var. senin inanma özgürlüğüne, o inancın hiçbir tarafına saygı duymadığı halde, saygı duyan insanlar var merak etme. ama şunu merak et bi zahmet: sen inanmayanların inanmama ve bunu tıpkı senin gibi gayet rahat bir şekilde ifade etme özgürlüklerine saygı duyuyor musun? yoksa her inançsızlık beyanını keyfinden yedi tül dansı yapan jokerinle mi kışkışlıyorsun?
  • şu saat oldu diyanetten henüz konuyla ilgili bir yalanlama gelmedi. 15 dakika daha gelmezse din düşer.
  • '“allah yok, din yalan!” yazmak yasak, “tanrı uludur” diye ülkeyi inletmek serbest!' başlıklı yazıda ele alınan hadise.

http://insaniyetmeyhanesi.blogspot.com.tr/…anr.html
  • hollandalı parlementerin egemen bağışa çerçeveletip hediye etmek istediği karikatürde bulunan sözdür.
    bu karikatürde dine herhangi bir hakaret bulunmamaktadır.
    eğer bu söz inananlara hakaret olarak kabul ediliyorsa, "allah var, din doğru" kelimesi de ateistlere hakaret olarak kabul edilebilir.
  • islamiyet dinine herhangi bir hakaret içermeyen cümle. ama çizere terbiyesiz demek hakarettir.
hesabın var mı? giriş yap