şükela:  tümü | bugün soru sor
 • skandaldır. sanırım kimsenin ateist olma hakkı yok artık bu ülkede. müslümanın "allah var", hristiyanın "tanrı var" demesinden hiçbir farkı yok ateist birinin "allah yok" demesinin. o öyle inanıyor çünkü.

  inanç özgürlüğüne vurulan büyük bir darbedir bu.
 • anayasa'da olmasi bile sacma olan “halkın bir kesiminin benimsediği dinî değerleri alenen aşağılama” adli suctan dolayi istenen hapis cezasi.

  sacma olmasinin sebebi, devletin dini degerleri korumasi degil, ifadenin kesin bir ifade olmayisidir. "alenen" ve "asagilama"...bana gore alenendir, sana gore degil, bana gore assagilamadir sana gore degil.

  bir ornekle aciklamak gerekirse, secim doneminde rte "bay kemal biliyorsunuz alevi" sozunu dilinden dusurmeyerek bence halkin bir kesiminin benimsedigi dini degerleri (alevilik) alenen (mitingler, herkese acik, alenen yapilan seyler) asagilamistir. burda bir aciklama getirmek gerekir. amerikada, siz gibin birilerine ikide bir, anlamli anlamli "you know he is muslim, right?" deyin, bakalim nasil sonuclar doguruyor. siz israrla bir insanin belli bir azinliga mensup oldugunu dile getiriyorsunuz, ve ulkenizin tarihinde o azinliga, sirf o azinliga mensup olduklari icin siddet uygulanmis, o azinlik horgorulmus, degerleri ile dalga gecilmis...

  yoruma acik oldugunu kabul etmekle beraber, rte'nin bu yaptiginin aleviligi assagilamak oldugunu dusunuyorum. ama ulkenin geri kalani bu sekilde dusunmedigi icin hic bir sorun cikmiyor. o yuzden yasalar olabildigince kesin (definitive) olmali, ozellikle bu tip konularda yoruma cok az yer birakmali...
 • tipik bir yurdum savcısı vakasıdır. normal laik bir hukuk devletinde karikatürist hakkında gelen şikayetleri savcı alır çöp tenekesine bırakır. bu adam mahkemeye veriyor yahu. ondan sonra diyorlar ki ''tecavüze uğrayanlar tecavüzcüleriyle evlensin, bize iş çıkarmasın.'' tabi canım, sen de böyle zırvalarla uğraş.
 • burada gözden kaçırılmaması ve gayet objektif olarak ele alınması gereken nokta; baruter'in bu sözü, bir cami (ki kendisi müslümanların ibadet merkezi olmakta) duvarına, olağanda imamın bulunduğu mihrabın hemen sağ tarafında ve yine olağanda mihrapta yazılı kuran ayetlerinin yerini alacak şekilde karikatürize etmiş olmasıdır. dolayısıyla müslümanların bu karikatürdeki hiciv, gönderme, istihza veya adı her ne olabilecek ise ondan rahatsız olmaları normal olarak görülmelidir.
  bu eylem, dini değerleri aşağılama olarak görülebileceği gibi basit bir gönderme olarak da ele alınabilir. bu sizin nerede durduğunuza bağlı. ama ataların işaret ettiği "müslüman mahallesinde salyangoz satmak" kabili bir eylem olarak görülmesi ve cezalandırılması muhtemel.

  şunu da not etmek gerekir ki, insanların devlet çatısı altında bulunmaları, özel mülkiyetin üstün bir irade tarafından korunmaya alınması amaçlıdır. dolayısıyla tarafı ne olursa olsun, bireyler kendilerine ait herhangi bir somut veya soyut varlığın korunmasını meşru olmak kaydıyla talep edebilirler. devlet burada haklılık/haksızlık çerçevesinde, taraflar arasındaki eşitliği-şayet bozulmuşsa- yeniden sağlamakla ödevlidir. aksine taraf tutmakla veya taraf olmakla değil! kaldı ki, heyacan yapmaya gerek olmadığı açık. henüz yargılama yapılmamış ve hüküm tesis edilmemiştir.
 • kendini referans alıp da kendine uzak gelen bir inancı ya da inanmayışı aşağılayan tarafından yapılan şikayet ile istenen ceza.

  zira, bahsi geçen karikatürde zerre aşağılama olmayıp, çizerin öznel yorumu bulunmaktadır.

  (bkz: okuduğumuzu anladık mı cevap verelim)
 • buyuk ihtimalle (umuyorum) herhangi bir ceza almayacagi dava olacaktir.
  hukuk sistemind kisiler kendi ozgurluklerine, hak ve mahremiyetlerine zarar verildigini dusundugunde gidip sikayetci olur, ki denyonun biri de bu karikaturu gorunce durdugu yerde zip zip ziplamis, abilerine gidip danisip hukuk cercevesince sikayetci olmustur. sonra benim biyikli devletimde bi siktir git lan, sana demiyo sen inanmana bak diyecegi yerde kendi biyiklisini ciddiye alip karikaturist kisi hakkinda dava acmistir. bundan sonra olmasi gereken baruterin hakime bu da mi gol degil dedigi yerde, hakimin gol lan gooool diye bagirip yuru git , fazla taramalardan kacin demesidir. bu boyle olursa hukuk sistemimize guvenmeye devam edebiliriz.
  insallah boyle olur.
  amin
 • baruter'in çizdiği elini bilek hizasından keserlerse tam demokratik hukuk devletimiz kurtulur, sorun da kalmaz. bu kadar basit bi şeyi büyütüyosunuz yane.