şükela:  tümü | bugün soru sor
  • dün akşam trafikte, radyo kanallarını zaplarken, bir dini kanal yakaladım. bir dinleyeyim bakalım, neler diyorlar diye. dua ediliyordu, "allah'ım sen bizi şundan, bundan koru" diye. arada şu dua geçti ve şaşırdım. "allah'ım sen bizi bilimin kötüsünden koru" . afalladım. bilimin kötüsü nasıl olur diye düşündüm. şaka gibi bir dua gerçekten. kötü bilim sana nasıl zarar verebilir ki? allah sana akıl fikir ihsan eylemiş. e=mc2 iyi bilim de, darwin mi kötü bilim? belki de iyi ve kötü bilim adamları vardır. belki de haklılar. iyi büyü, kötü büyü varsa, iyi bilim, kötü bilimde vardır. insanın iyisi kötüsü var da, bilimin mi iyisi kötüsü olmayacak. bu durumda belki, dunya yuvarlak demek kötü, düz demek doğru. yoksa tam tersi mi? biri çıksa da, söylese hangi bilim iyi, hangisi kötü. mesela biyoloji biliminin hiç şansı yok, baştan kaybediyor. fizik ve matematik ehh, idare eder. kimya da sakıncalı, çünkü reaksiyona girme vs. felsefe zaten bilim değil, hepten kötü o. en güzel ve faideli bilim fıkıh bu durumda. bu iş tamamdır. artık bilimler de iyi kötü diye sıralandı. sıradaki lütfen.