şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dolmuslarda, arabalarin arkasinda ve pazardaki seyyar lahmacuncunun arabasinda yazan, bir nevi slogan.
  yesil uzerine parlak sari ile yazilir, altinda da arap harfleriyle bir sey yazar, kimse anlamaz ne yazdigini.
  karsinizdaki insanin bir seyleri ispatlamaya calistigini dusunursunuz bunu gorunce..
 • kaderci inananların lafıdır. allah böyle yazmış derler. ayrıca (bkz: beterin beteri var)
 • genelde esnafin dukkanlarinda pesin veren veresiye veren resiminin yaninda yer alan yazi. buna gore allah esnaftan pesin satis yapmasini istemektedir, veresiye isteyenin carpilmasi mumkundur..
 • bu yazıyı yanardönerli tabela halinde duvarına asan esnafta,parasını peşin almaya telkin edici,hayalgücünü zorlar nitelikte ve bununla beraber efektif başka tabelalar da bulunur,"benim hakkımda ne düşünüyorsan allah sana x mislini versin"şeklinde...
  (bkz: teklif etme veresiye dost kalalım olesiye)
 • en rağbet gören otobüs arkası yazısı. bu söz dünya çapında büyük bir kitlenin sahip olduğu tanrı anlayışının en güçlü ve kapsamlı özetidir. çünkü dünya çapındaki bu büyük kitlenin sahip olduğu muhtelif tanrıların* en önemli ortak özelliği, konuşan tanrılar olmalarıdır. bu şekilde vurgulanan bir tanrı anlayışı, tanrıya sevgi dolu ve en ufak bir fikir sahibi olmaktan kaçınarak bakma anlayışıdır. diğer yandan, onun yalnızca ol demesi yeterlidir, bu onun en büyük ayırıcı özelliği ve şirk hareketlerine karşı en büyük darbesi olarak kanıt sunulmaktadır. yine de burada -bana kalırsa- en güçlü çağrışım, "başlangıçta var olan söz, kelam" konusuna ilişkindir.* çünkü ol demek, ortaya bir söz, kelam, logos bırakmaktır ki, bu kelamın varlık süreci tanrı ile yaratılanın varlığı arasındaki kısacık anı kapsar. gerek hıristiyan gerek yahudi teologların üzerinde en fazla durduğu konu belki de budur. ancak bu sözün islamiyette de geçerliliğini koruduğu nedense gözden kaçan bir ayrıntıdır. benim de aklıma daha şimdi geldi. ilginç. üzerine ciddi bir yazı geliştirilebilir.
  (bkz: kün fe yekun)
 • bir sayışma tekerlemesi örneği.

  ilkokul 5. sınıfa giden kuzenim, saklambaç oynamadan önce ebeyi belirlemek için sayışmaya başladığımızda bu cümleyi al-la-hın-de-di-ği-o-lur şeklinde söylerekten kullandı.evet bunu yaptı. gayet normal bir şekilde ve de. donakalan ifadem ve büyüyen gözlerim biraz normale döndükten sonra nerden öğrendiğini sorabildim ancak. mahalledeki arkadaşlarından öğrenmiş. yani muhafazakarlaşma hızımız ve genişliğimizden haberdardım ama bu kadarını tahmin etmemiştim doğrusu. ağaç yaşken eğilir tamam da, bari ebemizi nasıl bulacağımıza karışmasaydınız yahu.
 • bir dediğim dedik hadisesi. çalınan da düdük müdür acaba.

  (bkz: ne desem boş)
 • içerdiği kesin yargının kuvveti, rıdvan dilmen'in ünlü "gol olur" önermesindeki eminlik kuvveti ile hemen hemen aynıdır.

  (bkz: probably the best beer in the world)