1. allah'ın selamını vermediğimiz zaman** allah'ın selamını almak* farz mıdır diye sormak istediğim sözdür. belki de kendimizi allah'ın selamını vermeye muktedir görmüyoruz...
  2. dinin tanımladığı şekliyle selam verip almak insan ilişkilerinden çok dini birlik beraberlik duygusunu, müslümanlık bilincini geliştirir. dahası en temel sosyal ilişkileri islam kültürü eksenli bir düzeye çeker. günlük hayatın içindeki bir tür kimlik bildirimi/hatırlatması ritüeline dönüşür. yoksa dünyadaki her kültür bir şekilde selamlaşır zaten. hatta dünya dışı varlıkların bile parmak uçlarını dokundurmak suretiyle veya nanu nanu diyerek selamlaştıkları iyi bilinen bilimsel gerçeklerdir. o sana "nanu nanu" der sen ona "ugh!" dersin, yine selamlaşmış olursunuz.. hatta hiç oralı olmamak veya kafanla tuhaf hareketler yapmak, hatta sevimli sevimli gülmek bile bir tür selamlaşma biçimi olabilir. kişinin kendisini ifade eder ve kendi kimliğiyle insan (veya uzaylı) yine kurar iletişim denen naneyi. islam'ın bu evrensel, bu kozmik olaya getirdiği yenilik zannımca bir tür tek tipleştirmeden, belli bir kalıba sokmaktan (ve bunu farzlamak, zorlamaktan) ibarettir. ülkücülerin kafa tokuşturmaları da böyle bir şey. "biz buyuz, burdayız" anlamında yani.. ayrıca türkiyede doğmuş her canlı bilir ki "selamünaleyküm" diyen amcalara kişisel selamlarınız, karşılama mesajlarınız veya emoticonlarınızla karşılık vermek insan ilşkilerinizi geliştirmek şöyle dursun, aranızdaki insaniyet namına her şeyi silip süpürebilir. tabii haksızlık etmemek lazım, mesela kızılderililer barış çubuğu uzattığında "sağol abi kullanmıyorum" demek bi parça daha zordur bundan. orda direkt kafa derinizi elinize veriyorlar çünkü. (hmm gerçi burda da cayır cayır yanma ihtimali varmış. eh hayırlısı olsun ne diyelim artık.*)
  3. sünnet almak farz ise, sünnet nedir dedirten emirimsi.
  4. insanların arasında olması gereben adabın, daha açıkcası insanlığın dinde vücut bulmuş hali
  5. piçliğine kullanılabilen bir durum.
    cemaatten bir eleman var etrafımda, beni ne zaman görse "selamun aleyküm" diyor ve vereceğim cevabı bekliyor, gözlerimin içine yargılayıcı bakışlarla. ben de merhaba diye cevap veriyorum. burda amaç, içinde bulunduğum toplum karşısında beni "dinsiz" belletmek. çok da sikime tabi ama sırf puştluğuna bana selamun aleyküm diyen adamın selamını almak zorundaymışım sanıyor davul beyinli. ve aynı kafayla sanıyor ki o bana selamun aleyküm deyince ben istediği cevabı vermezsem günaha giriyorum. adam tatmin oluyor bana günah işlettiğini düşünerek.
    selamun aleyküm ne demek la? selam üzerine olsun demek. selam de geç, ne kasıyon. "ve aleyna aleykumüsselam" diye alınca daha sevap oluyormuş.

allah'ın selamını vermek sünnet almak farzdır hakkında bilgi verin