• az önce bir arkadaşım yolladı bu başlıktaki bir videoyu. eski bir cüneyt arkın filmi. adı da güneş ne zaman doğacak.

  videonun başında albay rütbeli, kalpaklı bir sovyet ajanı, bir sınıfa giriyor. girişte okul müdürü, bu albayı allahsızlığı yayma kürsüsü başkanı olarak tanıtıyor. daha videonun onuncu saniyesinde falan oluyor bu. ben tam bu noktada gülmekten sandalyeden düşüyordum.

  arkadaş, demek ki, türk sineması o zor şartlar altında da, saçmalama konusunda elinden geleni ardına koymamış. filmde sovyet düzeni eleştirilecek güya. madem propoganda filmi yapacaksın, biraz daha tutarlı olsun. o nasıl bir kürsü be. hiç mi oturup kafa yormadınız? hiç mi kendinize gülmediniz be abicim?

  sonra bir de bir sahnede, kızın birine git istediğin adamla yat, aynı zevki alırsın gibi bişeyler söyledi. aklınca millete bunu izletip, "vay komüniklere bak, ahlaksızlar" dedirtecek. "şu çağ dışı aile kavramını yıkamadık" diyor.. oyyy delirecem. ulan, ne biçim bir kurgu bu ya?

  aslında garip olan birşey var ki, böyle araçlar, özellikle 1970'lerde, toplumun gözünde ahlaksız ve iğrenç bir sosyalizm imajı yaratmak için kullanıldı. kendine yurdu kurtarma görevi biçmiş ülkücü genç, sosyalizmin bir kapitalist gözünde yumuşak karnı olan ortak mülkiyet gibi ana kavramlarını eleştirmek yerine; onun ahlaksızlığına, allahsızlığına inanma kolaycılığını seçti. bu film de o dönemin bağrından kopup gelmiş bir nadide şaheser olsa gerek.

  stv'de satanist evlat arifi izliyormuş gibi oldum..
 • maraş katliamı'nı tetikleyen olayları herkes hatırlar. ülkücülerin bulunduğu sinema salonuna ses bombası atılmış -ki olayın baş şüphelisi de bir ülkücüdür- ve olaylar bu şekilde patlak vermiştir. işte o sinema salonunda ülkücülerin izledikleri film, bu "allahsızlığı yayma kürsüsü başkanı" gibi abidik gubidik kavramları içeren güneş ne zaman doğacak adlı filmdir.

  görüldüğü üzere film yalnızca komedi unsurları içermekle kalmıyor, sonuçlarına göre dolaylı yoldan thriller/crime janrına da giriyor.
 • zamanında halka hitap edeceğim derken "ulan ateizmi yayma kürsüsü desek adamlara bir de ateizmin ne olduğunu öğretmek gerekecek. kestirmeden allahsızlık diyelim ki fazla makara harcamayalım" noktasına geldiğini tahmin ettiğim unvan. millete probaganda mı yapacaksın atais ne demek onu mu açıklayacaksın? allahsız de geç işte, ver yarrağı gitsin!