şükela:  tümü | bugün soru sor
 • güneş ne zaman doğacak adlı bir cüneyt arkın filminde albay abinin layık görüldüğü belirtisiz hitap tamlaması.

  http://www.alkislarlayasiyorum.com/…4661bf621e96f8d
 • az önce bir arkadaşım yolladı bu başlıktaki bir videoyu. eski bir cüneyt arkın filmi. adı da güneş ne zaman doğacak.

  videonun başında albay rütbeli, kalpaklı bir sovyet ajanı, bir sınıfa giriyor. girişte okul müdürü, bu albayı allahsızlığı yayma kürsüsü başkanı olarak tanıtıyor. daha videonun onuncu saniyesinde falan oluyor bu. ben tam bu noktada gülmekten sandalyeden düşüyordum.

  arkadaş, demek ki, türk sineması o zor şartlar altında da, saçmalama konusunda elinden geleni ardına koymamış. filmde sovyet düzeni eleştirilecek güya. madem propoganda filmi yapacaksın, biraz daha tutarlı olsun. o nasıl bir kürsü be. hiç mi oturup kafa yormadınız? hiç mi kendinize gülmediniz be abicim?

  sonra bir de bir sahnede, kızın birine git istediğin adamla yat, aynı zevki alırsın gibi bişeyler söyledi. aklınca millete bunu izletip, "vay komüniklere bak, ahlaksızlar" dedirtecek. "şu çağ dışı aile kavramını yıkamadık" diyor.. oyyy delirecem. ulan, ne biçim bir kurgu bu ya?

  aslında garip olan birşey var ki, böyle araçlar, özellikle 1970'lerde, toplumun gözünde ahlaksız ve iğrenç bir sosyalizm imajı yaratmak için kullanıldı. kendine yurdu kurtarma görevi biçmiş ülkücü genç, sosyalizmin bir kapitalist gözünde yumuşak karnı olan ortak mülkiyet gibi ana kavramlarını eleştirmek yerine; onun ahlaksızlığına, allahsızlığına inanma kolaycılığını seçti. bu film de o dönemin bağrından kopup gelmiş bir nadide şaheser olsa gerek.

  stv'de satanist evlat arifi izliyormuş gibi oldum..
 • maraş katliamı'nı tetikleyen olayları herkes hatırlar. ülkücülerin bulunduğu sinema salonuna ses bombası atılmış -ki olayın baş şüphelisi de bir ülkücüdür- ve olaylar bu şekilde patlak vermiştir. işte o sinema salonunda ülkücülerin izledikleri film, bu "allahsızlığı yayma kürsüsü başkanı" gibi abidik gubidik kavramları içeren güneş ne zaman doğacak adlı filmdir.

  görüldüğü üzere film yalnızca komedi unsurları içermekle kalmıyor, sonuçlarına göre dolaylı yoldan thriller/crime janrına da giriyor.
 • (bkz: alpgiray)
 • bunun kadar komik replik varsa o da kadir inanır'ın söylediği atom fiziğine de profesörlüğe de lanet olsundur.
 • çakma 1984 yapmaya çalışmışlar, ama çaktıkları çakılmasın diye o kadar değiştirmişler ki...

  komik desem trajikomik, trajikomik desem komiğin kralı, 17 keredir izleyip ağlayıp gülüyorum.
 • (bkz: albay nuriyev)
 • bu title'dan daha karizmatık bir title olabilir mi? kız istemeye gitti misal, maaş falan sorabilir mi baba bu adama?

  -oğlumuz ne işle uğraşıyor?
  -allahsızlığı yayma kürsüsü başkanı!
  - o_o