şükela:  tümü | bugün
 • başlığın tam hali "çok şükür allahu ekber diyerek şehitlerimizi defnedebiliyoruz" olacaktı.

  kültür ve turizm bakanı numan kurtulmuş, yenikapı'da bu yıl 7'ncisi düzenlenen ordu tanıtım günleri'nin açılışına katıldı. burada konuşan kültür ve turizm bakanı kurtulmuş, "çok şükür, artık ıtri'nin marşıyla herkesin 'allahu ekber' diyerek katılabileceği marşlarla şehitlerimizi defnedebiliyoruz" dedi.

  "batılı anlamda değiştirmeyi marifet zannettik"

  "bu topraklarda son iki asırdır bir büyük kültürel ve siyasal mücadele veriyoruz" diyen numan kurtulmuş, "ne yazık ki bu ülkenin aydınları, siyasetçileri son iki asrı uzun bir süre aşağılık kompleksi içerisinde batı medeniyetinin gölgesi altında geçirdiler. batı'da ne varsa biz onları alıp 'adam oluruz' zannettiler. müziğimizden, yemek kültürümüze, çarşı, pazardaki alışveriş alışkanlıklarımıza kadar birçok şeyi batılı anlamda değiştirmeyi marifet zannettik" ifadelerini kullandı.

  chopin'in cenaze marşı yerine ıtri'nin tekbir'i

  konuşmasında 1936-1938 yılları arasında türk sanat müziği'nin radyolarda çalınmasının yasak olduğunu hatırlatan numan kurtulmuş, şunları söyledi:

  "türk sanat musikisi geri bir kültürün müziğiydi. bizim batı müziğini dinlememiz gerekiyor, batı müziğiyle bir şekilde halkımızı yoğurmamız gerekiyordu. daha birkaç hafta öncesine kadar şehitlerimizin cenazelerinde kimsenin anlamadığı ve bilmediği, on yıllardır çalınmasına rağmen kimsenin de anlam veremediği chopin'in 'cenaze marşı' ile şehitlerimizi defnediyorduk. çok şükür, artık ıtri'nin marşıyla herkesin 'allahu ekber' diyerek katılabileceği marşlarla şehitlerimizi defnedebiliyoruz. maalesef, iddia sahibi ülkelerin iddialarını sürdürebilmesi için kendi kültürel kökleri üzerine yükselmesi şarttır. son iki asrımız köklerimizden uzaklaşmayla geçti, ne kadar uzaklaşırsak adam olacağımızı zannettik, çok şükür artık derin uykulardan uyandık ve ayağa kalktık."

  kaynak

  (bkz: ne desem gg)