şükela:  tümü | bugün
 • mezari pere lachaise'in en populer mezaridir. sanildigi (aslinda varsayildigi) uzere en populer mezar jim morrison'inki degildir dolayisiyla, bu amcanin mezarinin onu arkasi sagi solu sobe doludur. bir kismi normal, teyze amca gorunumlu, bir kismi catlak gorunumlu suruyle ziyaretci arasinda tuhaf yuz ifadeleriyle huşu icinde stonehenge cagrisimli mezarin taslarina dokunanlar, transa gecenler vs. gorulur. etkileyici ama biraz da rahatsiz edici bir goruntudur.

  baslik basimiza kalmis bu arada, bir tanim girelim bari: fransiz spiritualizminin babasi sayilan bir amcadir kendisi. wikipedia'ya göz atarak, gercek adinin hypolite léon denizard rivail oldugunu ekleyelim bir de.
 • kendisinden esinlenilen bir isme sahip brezilyalı futbolcu var.

  (bkz: alan kardec)
 • ruhlar kitabı isimli kitabından bir bölüm* :

  "hakikatin herkesçe idrak edilebilir olduğu zaman artık gelmiştir. ilahi yasaları anlamak ve bu doğrultuda hareket etmek gereklidir, zira içinizden pek azı onları anlamakta, buna rağmen daha da azınız uygulamaktadır. bizim görevimiz; herkesin dikkatini çekerek, kibri yerle bir edip dış görünüşünü, erdem ve din kisvesi altında gösterdikleri ahlâksızlıklarının örtüsü zannedenlerin ikiyüzlülüğünü ortaya çıkarmaktır. biz, isa tarafından müjdelenen iyiliğin egemenliğini hakim kılmakla ve insanoğluna; 'tanrının yasasını kendi tutkularına göre yorumlamayı' ya da 'neyin tamamıyla sevgi ve insanlığın yasası olduğu gerçeğini saptırmayı' imkansız kılacak açıklamalar vermekle yükümlüyüz."

  *elimde ingilizce orijinal versiyonu olduğundan türkçe çevirisi piyasadaki çeviriyle birebir aynı olmayabilir.
 • zamanında, "bilim cahillerin gözlerinin önüne hergün bir mucize koyar." gibi güzel bir kelamda bulunan adamdır.