şükela:  tümü | bugün
  • sigara bırakma konusunda okuduğunu anlayan ve sigarayı bırakmak isteyenler için biçilmiş kaftan.

googleden epub veya pdf(tavsiye) şeklinde ulaşılabilir.ulaşamayan mailini yeşillendirmek suretiyle pdfye sahip olabilir.

kişisel tecrübelerim:şuana kadar denediğim 2 3 kişi var ve 1 tanesi baca gibi tüten cinsten.hepside bıraktı ve başlarlamı bilmem ama şuana kadarki en uzun bırakma serüvenin deler, tekrar başlamayla alakalı pek bi şüpheleri yok.
  • (bkz: allen carr)
  • rez
  • bu adresten video anlatımına ulaşabilirsiniz

gayet temiz anlaşılır dili vardır, dublaj olması tek - yönüdür.
  • nikotin krizinin nasıl atlatılacağı noktası biraz eksik kalmış, çok yeterli değil. "içimdeki canavarı beslememeliyim" yeterli olacak mı?

nikotin krizi sırasında tek başınasınız.
  • kitabi okudum.

ırade mucadelesinden kacinin diyor. yani bu bir irade savasi degil diyor. peki ne savasi?
  • dün gece yatmadan önce videosunu seyrettim ve oldukça etkisinde kaldım. yatağa girerken "ulan daha da içersem cümle alem ziksin beni" diyerek kendi kendimi telkin ettim ve uyudum. sabah uyanınca videoyu unutmuşum malesef, hemen içtim (gerçi e-sigara içiyorum bu aralar ama olsun, o da bağımlılığı devam ettiriyor sonuçta). tabi içtikten sonra hatırladım videoyu ama artık iş işten geçmişti bir kez. çok cahillik ettim ah aptal kafa ah! zaten videoda da söylemişti eleman, bunları öğrendikten sonra hala içen aptaldır diye. bu akşam bir daha mı izlesem acaba?

tanım: sigarayı akıl yoluyla bıraktırmaya çalışan yöntemdir. tüm sigara tiryakilerinin izlemesini tavsiye ederim. yine bırakamıyorsanız e-sigaraya geçin bari, ama önce şu videoyu bir izleyin lütfen.

videonun linki: https://youtu.be/qux-fabnxwc
    video türkçe dublajlı. inanın son derece güzel ve eğlenceli bir video. izlerken hiç sıkılmayacaksınız. şiddetle tavsiye ederim.
  • 4 yıl önce sigarayı bırakmamı sağlayan belgesel tadında 1 saatlik video.
  • arkadaşlar ben bunu kullanarak sigarayı bıraktım. toplanın artısıyla eksisiyle anlatıyorum.

ben, burlesqueen usta 7 senedir günde bir ila bir buçuk paket ağırından (en az 8lik nikotinlilerden) sigara içen (ki benim içişimle buna cuğara denmesi icap eder), bir de bundan zevk alan bir insanken dört gece önce birdenbire şak diye sigarayı bıraktım.

şimdi ohoo daha dört gün olmuş bir aya kalmaz yine başlarsın seni mi dinlicez diyebilirsiniz mamafih demeyin. neden? çünkü bu yöntem beyninize işleyip sizi ikna ediyor. bir nevi geri dönüşü olmayan yola girmeye hazır mısın diye soran ahmet çakar misali bile sormayıp direkt o yola sokuyor insanı. tabii ben son derece uyanık bir insan olmamdan mütevellit bunu daha önceden bildiğimden bu kadar zaman oyalandım uygulamak için. ne oldu da bırakmaya karar verdin diyecek olursanız evlendim, eşim sigara içmiyor, yokuş çıkarken hadi baba modunda kamu spotu çekmemize az kaldı diye on tane bahane sayabilirim ama hiçbiri bırakmama değmezdi, düşünün o kadar seviyorum işte sigara içmeyi. asıl sebep, ben artık geceleri nefes almakta zorlanıyodum. 31 yaşında genç sayılabilecek bir insanım ve gece hııırğğh diye uyanıyodum bazen.

hah nerede kalmıştık, ben dört gece önce saat 4 gibi bıraksam ya şunu dedim ve gittim youtube'daki videosunu açtım. bu noktada şu önemli:

1- mümkünse rahatsız edilmeyeceğiniz bir yerde yalnız izleyin.
    2- paketiniz yanınızda olsun çünkü içeceksiniz izlerken.
    3- (en önemlisi) sigarayı gerçekten bırakabileceğiniz bir zamanı seçin. iş stresini hafifletiyor ondan içiyorum diyorsanız tatilde bırakın mesela, rahatlamam için lazım diyorsanız işin yoğun olduğu zamanda bırakın size kalmış. ben iş zamanı çok içiyorum o yüzden tatilde bıraktım.

açtınız, sempatik, temiz pak bir abi çıkacak karşınıza. işte kendi seminerleri gibi bir ortamda anlatacak hadiseyi. dinlediniz ettiniz o esnada sigaranızı da içtiniz. ama zurnanın zırt dediği bir yer var. şimdi son sigaranızı için dediği noktada tamam diyecek kafada olmanız çok önemli. onu derseniz bırakırsınız.

ben son yedi senedir son derece zevk alarak ve kimseyi iplemeyerek sigara içtim. sigara içmekten zevk alıyosanız geceleri tıkanma olayının da aslında bahane olduğunu anlamışsınızdır zaten. asıl sebep sanırım kendimi zayıf, bağımlı, pis hissetmemdi. bakıyorum temiz, pak insanlar rahat rahat klimalı mekanda oturuyor ben bu sıcakta dışarda pişiyorum. kışın tam tersi. yok arkadaş dişlerimi beyazlattıkça sararıyor, dişlerimi kaç kere fırçalasam o son sigaranın kokusu kalıyor falan filan. mesele kafadaymış ben bunu anladım.

sizin de meseleniz kafadaysa işinize yaraması %90 olan yöntem diyebilirim bu yüzden. bedeniniz iç diyor, keyif alıyor, kafanız yeter mk müptezel gibi çek çek nereye kadar diyorsa açın videoyu deneyin. bende işe yaradıysa herkeste yarar. bu entry'nin tarihinden itibaren eğer içersem en başa beceremedim içtim yazacağıma yemin ediyorum. en tepede öyle bişey görmezseniz o günden beri içmedim demektir.

bu arada mekanlarına falan da gitmedim. video ya da kitabı deneyin yeterli olacaktır. aynı şeyi anlatıyorlar zira. ha illa gidicem derseniz de gitmeyin demem. sigarayı bırakın da naparsanız yapın.

tanım: bende işe yaramış sistem.
  • 4 gün önce sigaraya ara verip, bıraktım denemekte, iradeyi salmamakta fayda var.

konuya gelirsek, gerçekten anlayarak okursanız kesinlikle çok faydalı kitaptır. 9 sene içip, champix, zyban gibi ilaçlarla, akupunktur gibi alternatif yöntemlerle bırakamayan ben, 4,5 sene önce bu kitap sayesinde bıraktım.

o günden beri bir tane bile içmedim. aslında işin sırrı budur, bıraktıktan sonra kesinlikle 1 taneden bişey olmaz denmemelidir, yoksa kesin tekrar başlarsınız.