şükela:  tümü | bugün
 • philby'nin yardımıyla, eskiden cfr başkanı olan, sonra cıa başkanı olacak olan ve o sırada sullivan-cromwell için çalışmakta olan allen dulles, rockefeller petrol şirketlerinin suudi arabistan'ı kazanmalarını ve tek başına dünyanın en büyük petrol kaynağının üretimimi yarısına ulaşmalarını sağlayan kişidir.
 • (bkz: oas)
 • bence jfk suikasti'nin mimarıdır. kendisi cia'in en uzun süre görev yapmış olan başkanıdır, ki başkanlık dönemi soğuk savaşın en yoğun günlerine denk gelmektedir. domuzlar körfezi çıkarması fiyaskosundan sonra kennedy kendisini ve tüm ekibini emekli edivermiştir. ki bence kendisine yönelik suikastın sebebi de budur. amerika'da cia'den başka böyle bir suikasti planlayıp uygulayabilecek ve hiç iz bırakmayacak başka bir güç yoktur.
 • cıa'in en uzun görev yapan başkanlarındandır. soğuk savaş döneminde görevdedir.

  gerekli talimatları vererek, başta kimyagerler olmak üzere, psikologlar, beyin ve sinir uzmanlarından meydana gelen birçok çalışma grupları kurar. görevleri insan beynini kontrol altına almayı sağlayacak ve davranışlarını etkileyecek madde ve yöntemleri bulmaktır…

  burada ilginç bir not düşelim. gruplardaki kişilerin çoğu cıa’e hizmet ettiklerinden habersizdir. halk sağlığına yönelik deneyler yapacaklarını zannetmektedirler.

  13 nisan 1953 tarihinde -tam 69 yıl önce- plana son onayı allen dulles verir. işe başlanır ve hazırlanan belge mind control project adı ve project mk ultra kodu ile tescil edilir.

  lsd meşhur denemeleri işte bu dönemde beyin kontrolü ve istihbarat amaçlı başlar!

  insan beyninin kontrol edebilecek kimyasallar arasında cıa’e bağlı bilim insanlarının dikkatini önce lsd çeker.

  1950’li yıllarının başlarında dünya üzerinde bilinen tüm lsd stoklarını abd’ye getirtirler. bu dozlar, belli bir sistem dâhilinde, hastanelere hapishanelere, ilgili kliniklere dağıtılır.

  ama sonuç hüsran vericidir. lsd’nin insan iradesini kontrolde etkili olmadığı ilgili grubun başkanı tarafından cıa’e bildirilir. üstelik uyuşturucunun ünü ve kullanımı kısa zamanda bütün abd’ye yayılır.

  program resmen 1960 yılına kadar yürürlükte kalır.

  1961’in ocak ayında göreve başlayan başkan john f. kennedy, 28 kasım 1961 tarihinde allen dulles onuruna bir tören düzenler. abd’nin güvenliğini sağlamada gösterdiği ‘başarılarından’ dolayı göğsüne üstün hizmet madalyasını takar.

  ertesi gün, 29 kasım 1961, beyaz saray allen dulles’ın istifa mektubunu basına dağıtır. gerekçeler ise ilginç: cıa’in küba’daki başarısızlığı ve cezayir’de general de gaulle’a karşı tertiplenen komploların arkasında cıa’in yer aldığının anlaşılması.

hesabın var mı? giriş yap