şükela:  tümü | bugün
 • bergama nin dogusunda kinik yolu uzerindeki ege nin zeugmasi olarak da bilinen ve 5 yil içinde yortanli baraji gölü altinda kalacak olan hidroterapi merkezi. kükürtlü su havuzu üstü kapatilarak 1970 lere kadar hizmet vermistir. büyük ve ani bir sel sonucu toprak altinda kalmis olmasi nedeniyle savas ve yagmalamalardan nasibini almamis anadoludaki en etkileyici kalintidir. ve eger baraj tamamlanirsa tekrar yer altina gömülecektir.
 • sırf etraftaki tarlalar 50 yıl boyunca sulanabilsin diye fay hattı üzerinde olmasına rağmen barajın sularıyla boğulacak olan tarihi mekan.
 • dsi izmir bölge müdürü ayhan sarıyıldız "yeterince bekledik. 2005 eylül'de yortanlı barajı su tutacak" açıklamasını yapmış ve beni sabah sabah sinir krizlerine sokmuştur.açıklamanın devamı şöyledir:

  "barajın ömrü 100 yıl. istenirse, 100 yıl sonra yeni nesil tekrar allianoi'yi çıkarır. sivil toplum örgütlerinin antik kenti kurtarmak için önerdiği set projesi ise 250 trilyona mal oluyor. üniversite mezunları asgari ücretle iş beklerken bu kadar para toprağa gömülmez."
 • şu anda arkeolog ahmet yaraş tarafından, bin bir güçlükle, sular altında kalmadan bir çok eserin ortaya çıkartılmasına çalışılan yer.

  ancak bu güçlüklere ve sular altında kalmasına sadece yazılar yazarak yardımcı olunamaz. bu nedenle, allianoi'yi bu talihsiz girişimlerden arındırmak için, her bireye, basına, sanatçılara büyük görevler düşmektedir.
 • zamanında türkiyenin en zengin kazılarından biri olmasına rağmen, bu sene ödeneğini ancak 2 ay sonra alabilmiş kazı alanı. ayrıca philip morris ve sabancı tarafından aldığı desteği de kaybetmiştir. tüm bunlar yetmemiş, kendisini ezip geçecek baraja 4 trilyon civarında bütçenin ayrılmasıyla yaşama umudunu tümden kaybetmiştir.
  ve tabii ki bu kent anıldığında, tüm bu özelliklerinin yanında, onu kurtarmak için canla başla çalışan gençleri anmadan geçilmemelidir.
 • kent hakkında bir sunum hazırlamış liseli bir arkadaşın tanımıyla; "born and drowned in water."
 • cok degerli bir kültür mirasimis, tarihi sular altinda kalmasina az bir süre kalmis oldugunu üzüntüyle okudugum, acil destek bekleyen antik kent.

  http://www.derki.com/mambo/content/view/121/41/
 • dünya' nın en sağlam kalmış roma çağı ılıcası; yakında populist politikalar sonucu sular altında kalacak antik kent.
 • cumhurbaşkanı allianoi'a destek veriyor. allianoi girişim grubu, antik kentin baraj suyu altında kalmasına 42 gün kala cumhurbaşkanı sezer'le görüştü. sezer, yaşananları yakından takip ettiğini, koruma kararlarına uyulması gerektiğini, konuyu yetkilelerle görüşerek bilgi alcağını belirtti.

  haberin tam metni için:
  (bkz: http://www.bianet.org/2005/10/05/68232.htm)