• the west wing'in cj'i. american beauty'den the ice storm'a bir sürü filmde yan rollerde oynamışlığı da var. the hours'ta meryl streep'in lezbiyen sevgilisi rolündeydi. tabi ki gönüllerde jed bartlett'in basın sözcüsü cj cregg rolüyle taht kurdu. spoiler olmasın ama ilerleyen sezonlarda daha üst mevkilerde de göreceğiz kendisini.

kişisel bilgiler*: the west wing'deki gibi orta amerikalı; ohio'da 1959'da doğmuş; ayrıca tam 1.83 boyunda.*
  • juno'nun üvey annesi brenda rolünde de izledik kendisini.
  • geç keşfettiğim çok iyi oyuncu hatun kişisi. kendisini masters of sex ile tanıyıp, sonradan mom'da izlemek çok leziz oldu açıkçası. çünkü kendisini masters of sex'te hayatı çok düzgün gibi görünüp esasen acınası halde bir kadın olarak izlerken, mom'da hayatı berbat gibi görünüp aslında aşırı eğlenceli vakit geçiren bir kadın olarak görmek oh be dedirtmiştir. *
  • life during wartime'da da izlenilmesi, özellikle depresyon dönemlerinde işe yarayan, yüzünü kara mizah gibi kullanan oyuncu.
  • mom dizisinde oynayan, 7 emmy ödüllü aktris.
  • i tonya'da tonya harding'in annesini oynadığı rolüyle yardımcı oyuncu dalında golden globe ödülü almıştır.
  • mom dizisindeki bonnie plunkett rolü ile; gözümdeki bu komedi alanındaki erkek hegemonyasını bir nebze eritebilmiş, uzun boyuyla da dikkat çeken başarılı aktris...

amacım kesinlikle cinsiyet ayrımcılığı filan değil. fakat kadın oyuncular gerçekten bana bu alanda yetersiz geldi hep. belki de senaristlerin suçudur ama bu böyle.

en popüler dizileri örnek alalım:

friends: hanginiz en komik karakter sorusuna rachel der? monica? belki fazla aykırı karakteri sebebiyle birkaç phoebe cevabı gelir ama itiraf edelim: chandler, joey, ross cevapları baskın olacaktır.

how i met your mother: lily veya robin demek çok zor sanırım? hele barney ve marshall orada dururken...

seinfeld, the big bang theory ve two and a half men için ayrı parantez açmama gerek olduğunu düşünmüyorum.

2 broke girls: adı üstünde. ancak beni en çok tatmin eden oleg karakteriydi. (bu cümleme eminim sağlam bir cevap çakabilirdi*) yani evet max, caroline üstüne yazılmış bir dizi ama en eğlenceli sahnelerde hep oleg veya han olmuştur. belki sophie de eklenebilir listeye.

tekrar ediyorum belki de bunların hepsi tamamen senarist sorumluluğundadır.

neyse, varmak istediğim nokta şu:

allison janney beni bu sığ ilerleyen görüşümden kurtaran; mimikleri olsun, sözleri olsun, hareketleri olsun harika bir komedi oyuncusu olduğunu ispatlamış, çok yetenekli bir aktristir.
  • i tonya'da sıkı iş çıkarmıştı. akademi ödüllerinde hem şansı çok yüksek hem de oscarı hak ediyor bence. bu arada lavona karakterini izlerken aklıma tilda swinton işleri de gelmedi değil.

(bkz: i tonya/@karinca beli)
  • i, tonya filmindeki lavona harding rolü ile 90. akademi ödül töreninde en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü ziyadesiyle hak ederek almış bulunan aktris.
  • mom dizisini onun ve anna faris için izliyorum ikisi de senelerdir filmlerini takip ettiğim muhteşem komik kadınlardı, hak ettiği oscar'ı alınca çok sevindim.

bence muhteşem bir kadın 59 yaşında o fiziğe o enerjiye sahip olmasına hayranım insan izlerken sanki farklı bir yaratık izliyormuş gibi oluyor.
hesabın var mı? giriş yap