şükela:  tümü | bugün
 • southern rock'ın skynyrd'la birlikte kralları...
  kadro:
  gregg allman: vocal, keyboards & guitar
  duane allman: guitar, slide guitar
  dickey betts: guitar & slide guitar
  berry oakley: bass
  butch trucks: drums
  jaimoe johnny johansson: drums
  chuck leavell: keyboards (75'ten soona)

  muhteşem ötesi efsane grup...1971 aralık'ında önce efsane gitarist duane allman bi motosiklet kazasında hayatını kaybediyo, ardından bu kazadan tam bir yıl soona aynı yerde basçı oakley gene bi motosiklet kazasıyla ölüyo, rock dünyasının en şansız gruplarından birisi...dickey betts we gregg allman'ın solo projeleri de olaanüstü...dinnemeye başlııcaksanız öncelikle 69 tarihli ilk albümleri abb, soonada 73 tarihli brothers & sisters'dan başliyin...pişman olmıycaksınız...
 • hich bir ozelligini gorememishtim dinleyipte zamanında .. hatır ichin bir daha dinleyecegim gurup :)
 • amerikan classic rock radyo istasyonlarinin en cok caldigi gruplardan biridir. blues'a calan southern rock yaparlar.gun boyu dinlesem sikilmayacagi ender gruplardan biridir.
 • (bkz: jessica)
 • live at the fillmore east albümü muhtesemdir.
  almost famous yönetmeni cameron crowe bu grubun hayranıdır hatta filmde stillwater ın bir siyah beyaz poster-fotosu direk bu grubun fillmore east te çekilmiş güzel bir anından alınmıştır ; the legendary red dog adinda bir de ünlü roadieleri vardir o da filmde gözükür kısaca hatta.
 • sebastian bach kardeşimiz de hastasıdır kendilerinin.
 • uzun yıllar önce hakkında en ufak bir fikrimiz olmamasına rağmen dükkan sahibinin gazı sonrası meraktan satın alıp dinlediğimiz sonrasında uzun süre bağımlısı olduğumuz dreams isimli 4cd'den oluşan bir box sete sahip olan,her bakımdan hayranlık yaratan grup,kutu odanın baş köşesinde haala durur,lezizdir.
 • 1969 yılında çıkarttıkları "the allman brothers band" albümlerinden sonraki 1970 tarihli "idlewild south" albümleri daha sonra "beginnings" adıyla tek cd'de birleştirilmiştir. "fillmore east" herhalde orijinal grup üyeleriyle en iyi albümleridir ama 1970 tarihli "live at the atlanta international festival" konserleri, en az "fillmore east" albümleri kadar iyidir.

  allman brothers band, tam anlamıyla bir "jam band"dir, bir kaptırdılar mı dur durak bilmeden çalarlar... "live at the atlanta..." albümleri iki günü kapsar, ama ilk günkü performansları yağmur nedeniyle iki defa kesintiye uğramıştır. ikinci gün çaldıkları arasında her zamanki gibi blind willie mctell'in şaheseri statesboro blues, t bone walker standartı stormy monday de vardır ama en sonunda 28:30'luk (yazıyla yirmisekiz dakika otuz saniye) "mountain jam", baştan sona alır götürür... ha, burada bir de johnny winter çıkar, dakikalarca da solo atar... ama işin ilginç tarafı, "mountain jam"in konserde çalınan versiyonu 40 dakikadan uzundur, prodüktörün "o kadarı da fazla" veya "eehh eytera beah" demiş olma ihtimalini de düşünmek faydalı olacaktır...
 • ramblin man isimli şarkıları muhteşem olan topluluk. kendi adıma diğer şarkılarında o tadı alamadım.
 • live at the fillmore east'de rock blues'dan girip vardıkları yere progressif dense yeridir. farkı allman'ların oraya içgüdüsel olarak vardıkları hissini vermeleridir.
hesabın var mı? giriş yap