şükela:  tümü | bugün
  • bir hastada, normal şartlarda ağrılı olmayan bir uyaranın ağrı oluşturması.
  • allodini başlarsa migren tedavisinde triptanların yeri olmamakta, bu nedenle migren atağı geleceği anlaşıldığında hemen triptan almak lazımdır.
  • ağrısız uyaranlara verilen ağrı cevabıdır. hafif bir rüzgar veya dokunma hastada kızgın bir alevle yanmaya benzer ağrı oluşturur.

    sinirlerin birbirleriyle iletişim kurduğu nörotransimitterlerin doğrusal bir şekilde sadece uyarının gideceği sinire yayıldığı düşünülür ancak bu kimyasallar omurilik boyunca her yönde yayılırlar. sinir sisteminin bu kadar yanılmasının sebebi budur.

    glial hücreler veya nöroglia uzun yıllar boyunca "işlevsiz sinir hücresi" olarak da bilindi ve sinirleri bir arada tutmaktan başka görevi olmadığı düşünülüyordu. ancak sonradan glia hücrelerinin esasında duyusal deneyimleri düzenlediği, artırdığı ve ağrıyı başkalaştırabildiği öğrenildi. yayılan nörotransimitterler gliaları aktive ettiğinde, gliaların dna'larından yeni proteinler sentezlenir ve bu proteinler etrafa saçılır, böylece nörotransimitterler salgılanır ve bu nörotransimitterler de başka gliaları aktive eder. böylece pozitif bir geri bildirim döngüsü ortaya çıkıyor.

    insanlık tarihi boyunca kronik ağrılar dayanılmaz boyutlara ulaştığında, üstelik buna sebep olan bir hastalık teşhis edilemediğinden insanlar depresyona, umutsuzluğa ve hatta intihara sürükleniyordu. mekanizmasını henüz kısmen açıklayabildiğimiz bu tür ağrı bozukluklarında şu an için sadece semptomları giderecek ilaçlar veya siniri bloke ederek tedaviler uygulanabiliyor. gelecekte ise basit ve sorunu gizleyen ilaçlar yerine sorunun kökenine inip, onu tedavi eden ilaçlar üretilecek.
  • (bkz: allodynia)