• i.ö. 150 milyon civarında yaşamış "büyük katil" olarak bilinen, tyrannosaurus rexden biraz daha küçük dinozor.
 • 12 metre uzunlugunda olup t rex'ten farkli olarak kollari gelismistir.
 • jurassic'in son dönemlerinde yaşamıştı bu therepod yanılmıyorsam..yerden yüksekliği 5m , uzunluğu 12 metre civarındaydı..t-rex den farklı olarak 3 parmağı vardı ayrıca..
 • geç jura devrinde et yiyen dinozor cinsidir
  allozor diye okunur
  son derece vahşidir
  15 cm civarındaki pençeleri çok keskindir
  ağırlığı 4-5 tona kadar ulaşabilir
 • jurassic devrinin aslanı, allosauroid olarak adlandırılan türün en bilinen örneğidir. tyrannasauroid'lerden birazcık daha ufaktırlar ama aynı derecede hatta daha tehlikeli hayvanlardır. bilim adamlarına göre bir allosaurus'un ısırığı bir afrika aslanından daha zayıf olmakla birlikte çok sayıda kesikn dişten oluşan koca testere gibi çenesi tuttuğu eti kolayca kesip koparmasını sağlardı.

  geç jurassic devrinde yaşamış olan bu dinozor'un adı omurga yapısının diğer theropodlardan daha farklı, boynunun s şeklinde olmasından dolayı "farklı kertenkele" türkçe ismi verilmiştir.
 • tyrannosaurus rexin modifiyeli hali gibi duruyor. fakat rexin karizmasının yanına yaklaşamaz.
 • aynı dönemde yaşasalardı t-rex in amına koyabilecek bir dinozor. daha çevik, daha hızlı.
 • allosaurus 154 - 144 milyon yıl önce geç jura devri'nde yaşadığı sanılan, kuzey amerika'nın bilinen en büyük etobur dinozoruydu. 1877 yılında adlandırılmıştır ve hemen hemen tam olan ilk fosili 1883 yılında kolorado'da bulunmuştur.

  allosaurus iki ayağı üzerinde yürürdü. s şeklinde boynu ve diğer dinozorlardan farklı olan bir omurgası vardı. farklı omurga yapısı ona bu ismi kazandırmıştır; "allosaurus; farklı kertenkele". güçlü bir kuyruğa ve iri bir gövdeye sahipti. ön ayakları kısa ve üç parmaklıydı. pençeleri 15 cm kadardı. bu türün üyeleri 9 - 12 m uzunluğa ve 2 - 4,5 ton ağırlığa erişebilirlerdi. allosaurus'un çene ve kafatası yapısı bilim adamları tarafından incelendiğinde alt ve üst çenesiyle ısırdığı zaman uyguladığı basıncın bir aslanınkinden zayıf olduğu saptandı. ancak allosaurus, bu dezavantajını jilet keskinliğindeki tırtıklı dişleri, güçlü boynunun da yardımıyla uyguladığı kendine has balta vuruşu şeklindeki üst çenesiyle yaptığı ilginç ısırığıyla kapatıyordu.
hesabın var mı? giriş yap