• aynı elementin uzayda farklı şekillerde dizilerek oluşturduğu kristallerine denir. örneğin ozon oksijenin, elmas grafitin bir allotropudur. allotropların kristal dizilişleri, fiziksel özellikleri birbirinden farklıdır. aynı şekilde kimyasal özellikleri, örneğin bir tepkimeye girme istekleri de birbirinden farklılık gösterir.

allotrop moleküllerin kimyasal özelliklerinin bir çoğu fiziksel özelliklerinin tümü birbirinden farklıdır. yalnızca tepkimeye girdikleri takdirde aynı bileşikleri oluştururlar.
  • elektriksel iletkenlikleri, erime ve kaynama noktaları ve yoğukluk gibi fiziksel özellikleri de farklıdır bu tip elementlerin. kısaca; (bkz: $izofren atomlar)
  • tepkimeye girme istekleri farklı; fakat aynı elementlerle tepkimeler sonunda oluşturdukları bileşiklerin formülleri aynıdır.
  • ornegin grafit ve elmas allotroptur. zira grafitin karbon baglari zayif, elmasinkiler ise cok gucludur. bu nedenledir ki elmas deli gibi keser.
  • en klasik örneklerden biri o2 ve o3'tür... oksijen ile ozon olsa gerek...
  • bir elementin farklı fiziksel formları. örneğin, elmas ve grafit, karbonun allotraplarıdır ve birbirine hiç benzemezler.

hem grafitte hem de elmasta yanlızca karbon atomları vardır, ancak bu atomlar çok farklı yapılar oluşuturacak şekilde düzenlenmişlerdir.

bir elementin allotroplarında aynı çeşit atom bulunur, fakat bu otamların düzenlenişleri farklıdır. bu, maddenin farklı bir yapısı olmasına yol açar ve fiziksel özelliklerini etkiler.
  • allotrop elementlerin geometrik şekilleri farklılık gösterir
  • "allotrop tereyaglı ballı ekmek", nedir bilmiyorum ama allotrop denilince hep bu gelir aklıma
  • bir elementin atomlarının uzayda farklı farklı şekillerde dizilmesiyle oluşan yapıya allotropi denir. kimyasal özellikler aynı fiziksel özellikleri farklıdır. molekül geometrileri farklıdır.

grafit, elmas, fulleren karbon atomunun allotroplarıdır
  • çok sevdigim kimya dersinin en sevdiğim konusu bu idi. nitekim çok hoşuma gittiği için olsa gerek yıllar geçse de günlük hayatımda bol bol kullandım bu allotrop örneklerini.. aynı aileden çıkmış lakin gece gündüz kadar farklı olan kardeşler için grafit ve elmas örneğini büyük keyifle verdim mesela yıllarca... elmas ne kadar değerliyse, diğeri bir o kadar değersiz...
    allah hepimizin karşısına elmas kılıklı insanlar çıkarsın.
hesabın var mı? giriş yap