şükela:  tümü | bugün
  • krupp bucket wheel excavator veya bir transatlantik üzerinde kullanıldığı zaman ne etki yaratacağını merak ettiğim transformers zamazingosu. sanırım şöyle bir söz duyardık ; megatron büyüğüm diye övünme senden büyük krupp bucket wheel excavator var.
  • transformers çizgi roman ve film evreninde, makinelere özgür akıl ve hayat veren enerji küpüdür. türkçe karşılığı hayat kıvılcımı ve yaşam kıvılcımıdır. transformerların son savaşında gezegenleri cybertron'un yok olması üzerine uzayda kaybolmuştur. daha sonra küpün dünyaya düştüğü tespit edilince decepticon ve autubot savaşı dünya'ya taşınmıştır. genellikle küp görüntüsünde olmasına rağmen spark/life spark/allspark bir tür enerjidir. yok edilemez, form değiştirir.

    spark'ı kimin hak ettiği konusundaki kişisel görüşüm:
    decepticonların kötü, autobotların iyi imaj çizmesi hikayeyi basitleştirmek ve katharsisin ekmeğine yağ sürmektir. decepticonların amacı cybertron'u tekrar kurup güçlerinin doruğuna ulaşmaktır. insanlık açısından bakıldığında bize göre bu durum sonumuz olmakta; ancak doğada güçlü güçsüzü yok ettiği için bu konudaki yaklaşım hollywood sinema kavramı içinde kalmıştır. bu sebeple haklı bulduğum decepticonlar, ırkını korumayı ve güçlerini artırmayı hedefledikleri için günümüzdeki devletlerden farksız değillerdir.