şükela:  tümü | bugün
 • elma'nin atasi, elma $ehri, bugunku adiyla almati en chok elmasiyla ve pis havasiyla meshur toz toprak ichinde bir yer. gelecek arkadashlara tavsiyem kalin giyinsinler
 • bircok uygur turkunun yasadigi ve gayet gelismis bir bankacilik sektorune sahip sehir.
 • beklentilerin ötesinde bir şehir olarak karşınıza çıkar. yollar hayret verici düzeyde kusursuza yakındır. akla gelmeyen markaların açmış olduğu mağazalarla karşılaşırsınız. türkiye'de herhangi bir yerde kolay kolay bulamayacağınız albümlerin biraraya getirilmiş olduğu müzik marketlerde kendinizi kaybedersiniz. yemekler türk yemeklerinin çok daha yağlı, göz korkutucu türevleridir. ama kazak yemekleri yemek zorunda değilsinizdir, çünkü dünya mutfakları bir çok restoranda emrinize amadedir. kazaklar son model arabaları ve son moda kıyafetleri ile etrafta, sokaklarda, restoranlarda, mağazalarda, barlarda cirit atarlar. adamlar parayı bulmuş diye düşünürken, çevre köylerden gelip sokaklarda birşeyler satmaya çalışanları görürsünüz. gelirdeki eşitsizlik size bir yerleri hatırlatır. kazakça, rusça kadar yaygın değildir. otelden bir başınıza çıkıp taksi bulacağınızı sanırsanız yanılırsınız. şehirde taksi ibaresi taşıyan araç sayısı bir elin parmaklarını geçmez. bütün yok olmaya yüz tutmuş eski araçlar kaçak taksicilik yapmaktadır ve buna orada kaçak denilmemektedir. onlardan birine binip, anlaşamadığınız şöförle, telaffuz edemeyeceğiniz bir yere gitmeye çalışırsınız. başarırsınız ya da başaramazsınız. anlarsınız ki el üstünde tutulacağınızı düşündüğünüz şehirde, her ne kadar ortak genlere sahip olsanız da bir yabancısınızdır.
 • kazakistan cumhuriyetinin başkenti iken bu ünvanını astanaya kaptırmış güzide şehir. çin'e oldukça yakındır ki kazakların başkenti değiştirme nedenlerinin bu yakınlık olduğundan bahsedilmektedir.

  şehir sovyetler birliği dönemindeki planlı kentleşmenin örneklerindendir, bu yüzden sokaklarında gezerken kaybolunması imkansızdır zira yollar cetvelle çizilmiş gibidir.nüfusu ancak bursa ile kıyaslanabilir.

  kışları alabildiğine soğuk yazlar ise kurak geçer, geçmişteki sessizliğine nazaran şu aralar trafik sorununun kronikleşmeye başladığı söyleniyor.
 • son derece guzel bir orta asya sehri. daglarin hen eteklerinde kurulu bu sehir yemyesildir ve bu ozelligi ile cogunlugu col olan kazakistanin isvicredir diyebiliriz. cok sayida turk yasadigi icin klasik olarak turkler sevilmemektedir. o yuzden biraz tipiniz kurtariyorsa baska bir milliyetten oldugunuzu soyleyin. yasam tarzi ve kultur olarak rusya'ya benzer. alma ata'nin en kotu ozelligi ise cok pahali olmasidir. moskova'nin pahaliligi dillere destan olmustur ama her iki sehri gormus biri olarak sunu soyleyebilirim ki alma ata cok daha pahalidir.
 • gecelik oda kiralayan insanların sokaklarda kol gezdiği, esperanza adlı klüpte türk işçilerinin cirit attığı bir garip şehir.
 • (bkz: almatı)
 • türkiye'nin de tanıdığı resmi adı almatı olan şehrin eski ismi.
 • dünyanın en pahalı migroslarına ev sahipliği yapan şehir.