şükela:  tümü | bugün
  • izmir gaziemir 6. sanayi sitesinde bulunan rezil bir özel opel servisi.

opel corsa c 1.7 dtı sahibiyim, kendilerine ara ara çekiş düşüklüğü olması şikayeti ile gittim. özellikle " ben bu arabaya uzun süre bineceğim, yan sanayi parça takmayın " dedim. kendileri beni telefonla arayıp " debimetre arızalı, bosch marka olanı 350 tl, 150 tl de işçilik var, istersen bilmemne marka da var onun fiyatı 200 " dediler, ben de bosch marka takmalarını söyledim. daha sonra arayıp " debimetreyi takınca hatalar gitti ama çekişte hala düşüklük var yakıt pompasını da değiştirmemiz lazım, pompanın orjinali 7500 tl, çıkma orjinali 1200 tl, 300 tl de işçilik var " dediler, pompa fiyatı pahalı geldiği için biraz araştırıp 600 liraya buldum, gidip hurdacıdan kendim aldım ve götürdüm, " biz bu pompaya garanti vermeyiz çalışmazsa işçilik parasını alırız " dediler, ben de " olsun bunu takın " dedim ve taktırdım. 2 gün sonra tekrar arayıp " çekişte düşüklük devam ediyor tam olmadı, pompada sorun yokmuş beyin arızalıymış, beyin fiyatı 1000 tl " dediler. beyni de taktırdık. işçiliği ıvırı zıvırı ile bana 4000 küsur lira hesap çıkardılar, arabamın fiyatı o zaman 14.000 tl idi.

ben 1 yıl boyunca aracımdan çıkan beyin ve yakıt pompasını bagajda gezdirdim.

1 yıl sonunda, benim arıza masrafları için çektiğim tüketici kredisinin taksitleri biterken, aynı arıza tekrar başladı. bu kez benimle aynı araca sahip ve modifiye işi ile uğraşan birinin tavsiyesi ile izmir 3. sanayi sitesi'nde bulunan tekin supap diye, fehmi tekin isimli birinin işlettiği hiç bilmediğim bir yere gittim. fehmi motoru açıp çalışırken sohbet etmeye başladık, sohbette sırasıyla direkt fehmi'nin ağzından şunları duydum;

- bu arabaların mazot pompası çok zor bozulur, ben 10 küsur adet opel corsa 1.7 dtı alıp sattım, modifiye ettim, 280 hp'lik olanlarını gördüm, hiç birinde pompa arızası yoktu.
    - motor beyni bu araçlarda direkt blok üstünde olduğu için sıcaktan bozulur, o da ara ara çekiş düşüklüğü yapmaz, araba hep çekişten düşük kalır. bu arabaların beyinleri de 350 400 liradır.

şimdi almaç oto'nun dolandırmaya yönelik mazot pompası aldırmasını cebe koyduk, bu dayılar pompanın üstüne koyduğu 600 lirayı geçiremeyince hevesleri kursaklarında kalmış, dur buna bir de beyin geçirelim demişler, yok yere bana beyin aldırmışlar, aldırırken de 600 lira koymuşlar.

almaç oto ile telefonda konuşurken ne dedi hatırlamıyorum ama muhtemelen " abi senin araç gidiyo gibi ama sana yine de pompa lazım ehehehe " demiş olabilir, böyle büyük bir sikişin yolunu ancak bu tip bir cümleyle yapabilir çünkü.

fehmi saat 18:00'dan 21:30'a kadar arabanın kurcalanmadık yerini bırakmadı, motorun neredeyse çeyreğini söküp topladı, araba yine de düzelmedi. sonra henüz 1 senelik bosch debimetrenin soketini söktü ve araç düzeldi. " en kısa sürede yeni debimetre al, ay başına kadar böyle gider bu araç " dedi. içeriden eski corsa'sına ait debimetreyi getirdi, karşılaştırdık. onun debimetresinde bosch yazısı plastik kabartma şeklinde, benimkinde boya ile yazılmış, yani kesinlikle sahte. sahte debimetreyi takmışlar, araç düzelmiş ama sikmeye doyamamışlar, bir de mazot pompası sokalım demişler, sokamayınca hevesleri kursaklarında kalmış araç beyninden 600 lira daha sokmuşlar.

şimdi almaç oto'nun soktuğu faturanın dolandırıcılık olduğu kesin kısımlarını alt alta yazalım (işçiliklerin kazık olmasını geçiyorum, sadece daha gelişmiş bir ülkede kesinlikle dava unsuru olabilecek dolandırıcılık kısımlarını yazacağım);

- debimetre: 250 tl ( belirttiğim kaliteye uymayan ürünü satmış, belki de 5 liraya aldı, bilemem. tamamı dolandırıcılık )
    - mazot pompası: 600 tl ( 1200 tl fiyatına kanmayıp ben satın aldım ve kendi kazanamadı ama benim cebimden çıktı nihayetinde )
    - mazot pompası işçiliği: 300 tl ( gereksiz yere ve dolandırma amaçlı yapılan işlemin işçilik ücreti )
    - beyin: 1000 tl ( gereksiz yere değiştirdiği beynin ücreti, normalde 400 tl idi, hatırlatırım )
    - beyin değişimi işçilik ücreti: 200 tl ( gereksiz yere değiştirdiği beynin işçilik ücreti )

toplam: 2350 tl

14.000 tl'lik, sol aynası kırık ve kağıt sıkıştırılarak tutturulmuş bir arabanın sahibini 2350 tl dolandırıyorsan ( bu miktar sadece dolandırıcılık olanlar, bunun yarısından fazla da kazıkladığı meblağ vardır işlemlerde ) seni hukukun düzgün işlediği bir ülkede güzel bir para cezası ile yargılamaları, hukukun hiç olmadığı bir ülkede de götüne mazot pompasının hortumunu sokup, ağzından mazot gelene kadar pompayı çalıştırmaları gerekiyor. bizim gibi hukukun yarım yamalak işlediği bir ülkede hiçbir şey yapamıyorsun işte.

velhasıl kelam, almaç oto denen firma, müşteriyi sikmeye and içmiş şerefsiz firmanın tekidir. umarım en kısa zamanda batıp, namuslu ustaların müşterilerinin artmasına vesile olurlar.

dip not:
    fehmi bu arada;

- 120 tl'lik bir sensörü tamir etti (hala parçanın yenisini aldırmayıp tamir eden ustalar varmış, gözlerim yaşardı)
    - hava giriş deliklerini büyüttü ve bunun için parça taktı
    - motoru yıkadı
    - çeyrek motor söküp topladı ve her söktüğü parçayı buharla yıkadı, yetmediyse spreyle ve bezle tek tek temizledi
    - hava filtresini değiştirdi
    - toplam 3 saat işçilik harcadı

tüm bunlar 250 tl tuttu.

almaç'a kafam girsin, fehmi'ye giderseniz yemek falan ısmarlayın.