şükela:  tümü | bugün
 • taksim, gümüşsuyu'nda, yıkılan park otel'in hemen yanında bulunan, özellikle istanbul üniversitesi ve mimar sinan üniversitesi arkeoloji bölümü öğrencileri tarafından, üniversitlerdeki kaynak kitap yetersizliğini bir nebze olsun hafifletmek amacıyla sıkça ziyaret edilen, orijinal ismi "deutsches archäologisches institut" olan kuruluş. deutsche archäologische institut, hem almanya içerisinde hem de almanya dışındaki yabancı ülkelerdeki arkeolojik kültür mirasını incelemek ve envanterlemek amacıyla kurulmuştur. bu amaçla akademik kongreler, yüzey araştırmaları, keşif gezileri düzenler. sahip olduğu envanterlere dayalı bilgi paylaşımı esası ile birçok ülkede temsilciliğe sahiptir. deutsche archäologische institut'ün kitaplık ve fotoğraf arşivleri, arkeolojiyle profesyonelce ilgilenen ya da arkeolojiye merak duyan tüm uluslararası okur ve araştırmacıların ilgisine açıktır.
 • alman arkeoloji enstitüsü tarafından desteklenen türkiye'deki kazılar aizanoi/çavdarhisar (kütahya), hattuşaş/bogazköy, didyma, neolikit dönem kırklareli araştırmaları, latmos, milet, pergamon ve priene'dir.
 • sözü gecen aslında dainin istanbul $ubesidir. ayrıca roma, atina, samda da $ubeleri olan, dogrudan hükümet destekli cok büyük bir enstitü'dür.
 • arkeoloji ve sanat tarihi ile ilgilenenlere inanilmaz bir kaynak sunan, adeta bir “hazine dairesi”nde gibi hissettiren enstitu'de bircok ozel kitap ve dergi bulabilmeniz, hatta bunlardan fotokopi alabilmeniz mumkundur. enstituye ilk kez gidecekler icin ritueller hakkinda biraz bilgi vereyim:

  -oncelikle konsoloslugun sag yanindaki cami sokagi’na girersiniz. yokusun asagisindaki kalabalik sizi yaniltmasin, o vize kuyrugudur. asagi dogru giderken solda demir bir kapi gorunce, kapinin yanindaki zili calarsiniz. demir kapidan girip, merdivenlerin bitimindeki kocaman tahta kapiyi da gecip, enstituye ulasirsiniz.

  -sagdaki odada bulunan gorevliye kimliginizi birakip, esyalarinizi dolaba kilitlersiniz. (yaniniza not defteri, kalem ve para almanizi oneririm.) sonra ziyaretci defterini imzalar ve ust kata, kutuphanenin oldugu kisma cikarsiniz.

  -kutuphanede aradiginiz kitabi kartotekslerden ya da dergi ise klasorlerden ararsiniz (evet, orda hala eski usullerle calisiliyor. bilgisayar kaydi falan yok). sonra “kitap talep formu”nu doldurup, gorevlinin kitabinizi getirmesini beklersiniz. (bu gorevli bey turk'tur ama buyuk ihtilmalle orada calisa calisa alman gibi olmustur: disiplinli, direkt ve soguk)

  -istediginiz yayini, hafta ici 09:00-13:00 saatleri arasinda acik olan enstitude okuyabileceginiz gibi, bazi bolumlerinden fotokopi almaniz da mumkundur.

  -eger fotokopi cektirecekseniz “fotokopi talep formu”nu doldurup gorevliye verir ve fotokopinizi ertesi gun alabilirsiniz. cektireceginiz bir kitap fotokopisiyse dikkat! cunku genelde enstitude kitaplari bir a4’e iki sayfa gelecek sekilde kucultup cekerler. sayfalarin tek tek cekilmesini istiyorsaniz, fotokopi talep formunda bunu belirtmeniz gerekir. zira cekilecek sayfalari hem su sayfadan bu sayfaya kadar diye hem de sayfa adedi olarak yazarsiniz. parasini da pesin odersiniz. sayfalari cift cektiklerinde, arada olusan farki geri odemezler.

  -enstituye uye olmak da mumkundur. bunun icin bir resim ve bir resmi kimlik belgesi vermeniz gerekir. ama uye olunca bile disari kitap goturemezsiniz.
 • radikal gazetesi'nin 11 haziran 2004 tarihli nushasindan, olkan ozyurt'un haberinden alintilar:

  * enstitu 1829'da roma'da bir grup bilim adami tarafinda kuruluyor.

  * istanbul subesi 75 yil once aciliyor. istanbul subesi, yaklasik 60 bin kitabi ve 100 bini askin fotografi arsivinde bulunduruyor. su anki muduru prof. adolf hoffmann.

  * irak savasi nedeniyle bagdat subesi kapatilmis durumda.
 • universite ogrencileri icin, kutuphanesi saat 9'dan oglen 1'e kadar aciktir. master veya doktora tezi yazanlar izin alarak saat 1'den sonra da kutuphanede calismaya devam edebilirler. ancak cuma gunleri kutuphane mutlaka saat 1'de kapanir, tez yazanlar ve yazmayanlar arasindaki sinir o an ortadan kalkar.
 • almanca kısaltması dai (deutsches archäologisches institut) olan kuruluş. bünyesindeki burslar cok saglamdir. tüm mevcudiyetinizle özenilesi ve istenilesidir. hele aralarinda seyahat bursu olarak adlandirilan bir burs vardir ki eneeehmmm...

  http://www.dainst.org/…14a112830017f0000011_en.html